Prichádzajú Vianoce, najkrajšie dni v roku, sviatky mieru, pokoja a lásky. I keď na ten pokoj to nikde vôkol nevyzerá. Všade samý stres, krik a nervozita. Všetci sa kamsi ponáhľajú, v obchodoch siahodlhé rady, nikto nikomu nepovie milého slova. A to ani nehovoríme o tom, ako to vyzerá v našich domácnostiach. 

Tak čo, milé žienky, aj vy ste si už v novembri povedali, že tohto roku si to všetko nenecháte na poslednú chvíľu? Už dvadsiateho budete mať všetko krásne vypratané, napečené, už si budete len užívať vianočnú pohodu? A potom ale prišli neočakávané pracovné povinnosti, choroba vaša či dieťaťa, alebo nedajbože manžela, a už sa vám celý predvianočný plán úplne narušil.

A jedného dňa ste sa zobudili a pozreli do kalendára. Vo chvíli vás oblial studený pot a obišli mrákoty, pretože sa vám pred očami blysol tvrdý fakt. To už je dvadsiateho prvého? Veď nič ešte nie je napečené, nič nie je nakúpené, a u vás doma to vyzerá ako vo vojnovej zóne. Všetko je všade, potkýnate sa o vysávač, mopy, metly, kopy všakovakých vecí, ktoré už dva týždne čakajú na vyhodenie. Vy neviete kde vám hlava stojí. Záclony ešte nie sú v práčke, vianočné obrusy vyžehlené, kúty, ktoré ste celý rok prehliadali, lebo jednoducho nebolo času, zbavené „osemnohých priateľov“.

Prečo si nikto neuvedomuje, aké je dôležité „vypucovať“ ten sporák?

Určite to poznáte. Aspoň raz za rok povyťahujete všetky veci zo zásuviek a dumáte, čo s tou sivou, plastovou vecou, o ktorej ani netušíte, čo to je. Spokojne to môže byť súčiastka od toho zaprášeného mixéra, či vrch koreničky. Vyhodiť? Nevyhodiť? Vec letí do koša a vy pokračujete v nasadenom tempe. A kým opäť riešite dilemu, čo zas s tou čiernou kovovou vecou, nastúpia vaši rodinný príslušníci s hlúpymi taľafatkami, ako je napríklad:

Mami, prečítaj si so mnou tú knihu.

Mami, pomôžeš mi s domácimi úlohami?

Nepôjdeš sa so mnou pozrieť na vianočné trhy?

Zlatko, nechaj ten sporák, a poď si so mnou pozrieť ten nový film.

Nikto z nich si neuvedomuje, že o pár dní príde Ježiško a zo všetkého najviac ho bude zaujímať zaschnutá olejová škvrna na sporáku a prach pod posteľou. Vám už horia uši, neviete čo skôr a to posledné, čo vás zaujíma je ten trápny film, alebo ako chutí vianočný punč.

A tak iba niečo zamrmlete a pokračujete v nasadenom tempe. Vytiahnete tie divné veci z koša, poriadne vyumývate a vrátite na miesto. Čo ak je to niečo dôležité a o pár mesiacov to budem potrebovať?

Prichádza čas, keď sa z jednonohých opäť stávajú dvojnohí

Mnohé mamičky nám dajú za pravdu, že v tento čas sa postupne vyťahujú veci, o ktorých sme celý rok ani nechyrovali, že ich máme. Poprípade, kde ich máme, pretože ich náš domový „škriatok“ niekam šikovne schoval.

Že nemáte škriatka? Ale určite áno. Ako inak by sa vaše obľúbené, ružové tričko, ktoré ste v lete nevedeli nájsť, schovalo medzi zimné svetre? Alebo ako inak by sa dalo vysvetliť, že náhradné kľúče od bytu, s ktorými ste sa nadobro rozlúčili už v septembri, sa odrazu objavia v zadnej časti zásuvky s detskými ponožkami?

K jednej z takých záhad o stratených veciach určite patria aj príbehy o jednonohých príslušníkoch domácnosti. A je jedno, či ide o nechodiace bábätká, alebo vyrastených adolescentov. Stále sa nájde niekto, komu chýba ten správny pár k ponožke. Na vlastné oči ste videli, a s čistým svedomím môžete odprisahať, že do práčky vošli oba kusy. No na sušiaku ostal visieť iba jeden kus.

Kam zmizol a čo sa s ním stalo? To vedia len dvaja členovia vašej domácnosti. Jedným z nich je už spomínaný škriatok, ktorý ich veľmi rád schováva na nezvyčajné miesta. A práve v tento predvianočný čas ich môžete objaviť, napríklad v skrinke s náradím, alebo zapadnuté za posteľou.

V tom druhom prípade, ak aj po dôkladnej revízií domácnosti nenájdete niektoré páry, je načase uveriť tomu, že vám ich „zožrala“ vaša práčka. Očividne ste ju zabudli nakŕmiť a tak sa obslúžila sama vašimi ponožkami. No ani v taký čas nezúfajte. Aspoň máte o vianočný darček postarané. Ponožiek predsa nikdy nie je dosť!

Ako to tie naše prababičky stíhali, keď nemali najnovšie výdobytky techniky?

Tradícia predvianočného upratovania sa u nás zachovala z hlbokej minulosti. Aj naši predkovia v čase blížiacich sa sviatkov „gruntovali“ svoje domácnosti a gazdovstvá. Nám až rozum zastáva nad tým, ako to zvládli bez väčšej psychickej ujmy, keď nemali na pomoc umývačku riadu, práčku alebo iba takú teplú vodu z kohútika a niekoľko druhov saponátov, ktoré čistia skoro samé.

Tak ako to, že to stíhali? Sme my horšie? Nie ženičky, nie sme horšie.

Po prvé: Naše pra, prababičky nemuseli tráviť dennodenne dvanásť hodín denne v zamestnaní, kde riešili komplikované pracovné problémy.

Po druhé: Nesedeli s deťmi pri domácich úlohách a neriešili za nich matematické vzorce či historické udalosti.

Po tretie: Nemali v domácnosti toľko zbytočných hlúposti, ako máme my. Nemuseli pol hodinu dumať nad sivými súčiastkami, či žehliť hromadu oblečenia.

Po štvrté: Netrávili čas v zápchach a radách pred pokladňami v obchodoch. Darčeky boli len ako drobná radosť. Žiadne megalomanské hromady pod stromčekom.

Po piate: Nevyskakovali na nich vianočné reklamy už od októbra, a tak sa na sviatky tešili oveľa viac.

A to najdôležitejšie: Pri práci si spievali, zabávali sa, rozprávali, trávili čas spoločne s rodinou, známymi. Užívali si svoje zvyky, tradície, rituály už od Ondreja.

Čaro Vianoc spočívalo predsa v tom, že boli všetci spolu! 

Vianočný duch tkvie predsa v niečom inom

Teraz drahé žienky, vám prezradíme tajomstvo. Ježiško príde aj vtedy, keď nebudú všetky okná umyté. Určite ho nezastavia ani šmuhy od detských ručičiek na zrkadle, a dokonca ho nezaujímajú ani škriatkovia behajúci v jednej ponožke. Taktiež vám nebude rátať počet napečených koláčov, kvalitu chodov na stole, či dokonale vyžehlený obrus.

Ten správny duch Vianoc nepotrebuje od únavy odpadnutú ženu pod vianočným stromčekom, ktorá si nevládze rozbaliť ručne a s láskou robený darček od svojich detí. Duch Vianoc a Ježiško je spokojný všade tam, kde je spokojnosť, spolupatričnosť, úsmev, objatia, ale hlavne, láska.

Preto milé dámy, spomaľte. Dajte si kávu, vyložte nohy, prečítajte Vianočnú koledu alebo si pozrite romantický vianočný film.

Foto: autor, Pixabay.com