Rodičia svojou výchovou vštepujú svojmu dieťaťu základy správania. Práve z nášho rodinného prostredia si odnášame väčšinu svojich návykov, životných postojov…a informácii, ktoré automaticky považujeme za pravdivé, bez toho, aby sme ich overovali, alebo aspoň nad nimi uvažovali. Pre nás sú to fakty a takto ich prezentujeme aj ďalej. Ale…ale nie všetko, čo nám hovorili naši rodičia bola pravda…

 

Samozrejme, väčšina rodičovských príkazov a zákazov, hlavne malému dieťaťu, má svoje opodstatnenie: zúbky sa musia umývať najmenej 2-krát denne, cudzie hračky sa nemôžu brať bez dovolenia a staršieho človeka treba vždy slušne pozdraviť.  A potom sú poučenia, ktorými sa deti strašia, ale vždy boli len mýtmi. No schválne, koľkým z nich ste až doteraz verili?

 

1.    „Neseď blízko televízie, lebo si pokazíš zrak!“

Toto je veľmi populárna, ale mylná predstava. Ako ukázal rozsiahly vedecký výskum, myopia (krátkozrakosť) u detí nemá nič spoločné so sledovaním televízie alebo sedením pred počítačom.

2.    „Neklam, lebo budeš mať červené uši!“

Krvné cievy v ušiach regulujú teplotu tela, takže ak sú červené, znamená to, že telo je prehriate

3.    „Nerob grimasy! Ostane ti to!“

Samozrejme, mýtus. Nebol dokázaný žiadny súvis medzi mimikou tváre (akokoľvek výraznou) a dysfunkciou tvárových nervov.

4.    „Nepukaj prstami…dostaneš artritídu!“

Nechutný zvuk, ktorý vydávajú praskajúce kĺby prstov, je možno nepríjemný, ale rozhodne nespôsobuje artritídu. Hlavne, praskajúci zvuk nevydávajú popukané kosti, ale vzduchové bubliny.

5.    „Čokoláda spôsobuje vyrážky a akné.“

Túto domnienku podporila len jedna jediná vedecká štúdia, ktorá bola odbornou verejnosťou viackrát spochybnená. Ostatné výskumy žiadny súvis medzi čokoládou a zápalom kože nepotvrdili.

6.    „Ak sa dotkneš ropuchy, chytíš od nej bradavice.“

Dôvody, prečo sa objavujú bradavice, sú znížená imunita a ľudský papilomavírus (HPV).

7.     „Nestoj blízko mikrovlnnej rúry…nie je to zdravé!“

Možno kedysi…moderné mikrovlnné rúry sú úplne bezpečné, pokiaľ fungujú správne

8.    „Ak budeš dlho pozerať televíziu (alebo na nej hrať videohry) televízia vybuchne!“

Televízory sa časom rozpadajú bez ohľadu na to, ako dlho, či často je využívaná. Nepretržitá prevádzka neovplyvní (alebo len zanedbateľne) ani celkovú životnosť spotrebiča. Takže predstava, že by mohla spôsobiť skrat či výbuch, je úplne absurdná.

9.    „Prehltnutá žuvačka ti ostane v žalúdku 7 rokov.“

Žuvačku náš organizmus spracuje ako čokoľvek iné – možno to bude trvať o pár hodín dlhšie. Ale telo ju vylúči úplne prirodzenou cestou:).

10.   „Čím častejšie si budeš strihať vlasy, tým rýchlejšie budú rásť.“

Bohužiaľ, týmto si skutočne nepomôžete. Priemerná rýchlosť, akou vlasy rastú je 0,2mm – 0,3mm za deň. Ovplyvňujú to rôzne faktory – ako vek, hladina hormónov, či dokonca ročné obdobie…ale určite nie frekvencia strihania vlasov.

Priznajte sa…nestalo sa to aj vám? Nedesili ste svoje deti práve niektorým z týchto nezmyslov?

Zdroj: Brightside.me | Foto: pixabay.com; flicr.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk