AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Nedávno sme vám priniesli článok o tom, že nie všetky bábätká fungujú podľa zaužívaných stereotypov, a potrebujú pozornosť rodičov trochu viac, ako iné deti. Život s “náročnými detičkami” nie je naozaj jednoduchý, ale ak sa naučíte rešpektovať zvýšené potreby vášho dieťatka, a pritom nezanedbať tie vlastné, skôr sa vaša situácia znormalizuje. Vy si konečne začnete materstvo naplno užívať a vaše dieťatko sa na tento veľký svet rýchlejšie zadaptuje. 

Tu je niekoľko tipov a rád na prežitie prvých, tých najťažších mesiacov, o ktoré sa s nami podelili rodičia náročných detí:

1.) Uvedomte si, že vaše dieťatko je jedinečné

“Ale veď deti v jeho veku by sa mali chovať už inak!” V našej spoločnosti sú zaužívané predsudky o tom, ako by správne deti mali vyzerať, akoby sa mali správať. Mnohé z týchto predpokladov pochádza od správania sa starších detí v okolí, v rodine i medzi priateľmi. Tento názor je nutné ihneď od začiatku zmeniť. Sústrediť sa na svoje dieťa, na jeho potreby, vcítiť sa do jeho pocitov. Hlavne v období rastu je dôležité vnímať svoje dieťa ako jedinca. To, čo platí na jedného, neplatí na druhého.

2.) Neporovnávajte

Tento bod priamo nadväzuje na predchádzajúci. Poznáte to? “Tvoj Jožko ešte neprespí celú noc? Naša Anička už od dvoch mesiacov krásne spinká sama,” alebo “Ten tvoj Jožko stále len niekam lezie a všetko si berie sám. To naša Anička krásne sedí za stolom a papká, čo jej pripravím.” Dnes je v móde určovať normy v rámci všeobecného štýlu výchovy a správania sa v kruhu sociálnych skupín. A všetky tieto úvahy môžu naštrbiť dôveru vo vašom prístupe k jedinečnosti a hodnote vášho dieťaťa. Porovnávaním sa s inými rodičmi vás môže pomaly doviesť až k “šialenstvu”. Bude vo vás silnieť negatívny pocit, že zlé správanie vášho dieťatka je vašou vinou. Vyhnite sa porovnávacím pascám, oslobodí vás to a vy sa na všetko budete môcť pozrieť objektívnejšie, stanete sa menej kritická a realistickejšia. Vaše dieťatko je iba inak “napojené”, ako Anička odvedľa. Nie je lepšie, nie je horšie, len je iné. Veď každá hviezda svieti v inom svetle.

3.) Nehľadajte vinníka v sebe

Na rad prichádzajú otázky: “Kde som spravila chybu? Nemôže za to moja aktivita v tehotenstve?” Ako prvé si musíte uvedomiť, že to, že máte náročné dieťatko nie je vaša vina a nikde ste neurobili chybu. Príjmite to ako fakt, a nepátrajte v minulosti, čo ste mohli urobiť inak. Vaše dieťatko je také, aké je, a aj vy ste taká, aká ste. Kľúčom k úspechu je nájsť taký bod, aby sa vaše osobnosti v ňom stretli a našli spoločnú reč.

4.) Spokojná matka, spokojné dieťa

Je vám to známe?: “Moje dieťa ma potrebuje toľko, že nemám čas sa ani osprchovať.” Je prirodzené, že matka dáva potreby dieťaťa na prvé miesto, ale to ešte neznamená, že by ste tie vaše mali posúvať na posledné miesto. Kľúčom k spokojnej rodine je stále matka, preto jej potreby nesmú byť odsúvané na vedľajšiu koľaj. Vaše dieťatko nikdy nebude spokojné, ak budete padať únavou a robiť veci nasilu. V takej situácii pomáha realistické zhodnotenie toho, čo je skutočne potrebné, a čo spokojne počká, kým si nedožičíte sprchu, nedopijete kávu, neprečítate článok v časopise, alebo pol hodinu jógy.

5.) Doprajte si spánok

“Kým spí malý, ľahni si aj ty!” Slová, ktoré sa jednoducho vravia, ale ťažšie realizujú, hlavne keď vaše dieťatko toho veľa nenaspí. No niekedy pomôže aj ľahké zdriemnutie, kým vaše dieťatko na pár sekúnd, od vyčerpania po trojhodinovom plači zavrie očká. Najmä pri náročných detičkách je potreba spánku prioritou. Určite vyššou ako zmývanie riadu, utieranie prachu či žehlenie.

6.) Buďte pozitívna

Vaše pocity, ktoré vás pri náročných detičkých prepadajú, môžu byť niekedy veľmi negatívne: “Nespí! Neposedí! Je nepredvídateľný! Neústupný! Neustále plače! Už nevládzem!” V takýchto situáciach je naozaj nemožné vidieť “kvetiny pod burinou”. Vydržte! Za všetkými, zdanlivo ťažkými situáciami, hľadajte pozitívne skúsenosti. Už len to, že sa musíte viac hýbať, viac zapájať fantáziu, aby ste vymýšľali neustále nové podnety, to všetko pozitívne pôsobí proti “laktačnej psychóze” a určite vám nehrozí ani nuda či stereotyp. Presne tak, ako po vytrhnutí buriny zbadáte nádherné kvety, tak aj po zvládnutí zdanlivo náročných začiatkoch s vašim dieťatkom, bude ďalší, spoločný život plný nových krásnych, veselých  a milých zážitkov.

7.) Buďte trpezlivá

“Ale keď to už trvá tak dlho! Kedy to už konečne bude dobré?” Žiadna osobnosť sa nezmení počas jedného dňa. Môže to trvať niekedy aj celé mesiace, a áno, aj roky, ale určite stojí za to, počkať si. Všetko má svoj čas. Berte ohľad na jeho osobnosť a temperament, dajte mu čas, netlačte ho a nerovnajte nasilu. Je to ako s ružami. Ak sa budete netrpezlivo snažiť rozvinúť ružové lístky v ruke, budú vyzerať inak, ako keby ste trpezlivo a láskyplne čakali na listy, ktoré z puku vykvitnú prirodzene a pomaličky. Aj dieťatko potrebuje prirodzené prostredie, čas a lásku na to, aby svetu ukázalo podstatu svojej krásy.

8.) Nebojte sa požiadať o pomoc

“Nepotrebujem nikoho, je to moje dieťa! Najlepšie viem, čo moje dieťa potrebuje, dajte mi všetci pokoj!” To je skutočne pravda, ale čím skôr si uvedomíte, že v rodičovstve s náročným dieťatkom potrebujete aj pomoc zvonku, tým lepšie situáciu zvládnete. Požiadať o pomoc nie je známkou ani hanby, ani zlyhania. Avšak v tejto situácii musíte pomocníkov vyberať opatrnejšie. Ak pomocníci nikdy neprišli do kontaktu s náročnými deťmi, môžu mať problém vcítiť sa do vašej situácie, či pochopiť správanie vášho dieťatka. Určite to musí byť človek, pri ktorom sa vaše dieťatko cíti bezpečne, ktorého pozná a ktorý nemá problém akceptovať jeho drobné “odchýlky od normálu”.

9.) Vyhľadajte podpornú skupinu

“Už mi to lezie na mozog. Musím si konečne “pokecať” aj s niekym iným!” Hocako veľmi svoje dieťatko milujete, ale i vy sa potrebujete sem tam socializovať, a vypustiť von nával slov. Je načase sa obklopiť s podobne zmýšľajúcimi rodičmi. Každá mamička má svoje vlastné problémy so svojim dieťatkom, a to vám pomôže vidieť zvláštnosť toho vášho v inom svetle. Taktiež si môžete vymeniť cenné informácie, tipy, aj zaujímavé skúsenosti. Podobne zmýšľajúci rodičia budú ochotní vypočuť si váš príbeh bez súdenia a s pochopením. Že v okolí nie je žiadna skupina? Vytvorte si ju. Na sociálnych sieťach nájdete množstvo skupín mamičiek, ktoré riešia presne to isté, čo vy.

10.) Deľte sa so starostlivosťou s partnerom

“Ja sama, ja sama!” Uvedomte si, že tak, ako sa váš partner podieľal pri tvorení dieťatka, tak sa musí podieľať aj pri starostlivosti. Snažiť sa o kontaktné rodičovstvo bez pomoci partnera vás úplne vyčerpá a odrovná. Zdieľajte svoju prácu, zdieľajte svoju radosť. Váš partner sa priblíži k svojmu dieťatku, spoločne budú rozvíjať kreativitu a fantáziu drobca. A ten si zvykne aj na rôzne upokojujúce techniky, ktoré môže poskytnúť iba otec. Ak sa otec podieľa na dávaní lásky rovnako ako matka, to je výhra a vy získate toľko potrebnú pomoc.

11.) Ak vám niečo vadí, zmeňte to

“Nemyslím si, že to je správne! Som nahnevaná sama na seba a toto mi skutočne nevyhovuje!” Ak máte podobné pocity, musíte výchovu zmeniť. Pokračovať v niečom, čo vám nesedí, ide proti vám a vašim schopnostiam, nemá zmysel, vôbec nefunguje a môže spôsobiť, že sa budete na svoje dieťatko hnevať stále viac. Kľúčom k vášmu prežitiu a zdravému prospievaniu dieťatka, je hľadať a hľadať, kým sa nenájde ten správny výchovný štýl, ktorý zodpovedá jeho potrebám, ale zároveň neprekročí hranicu vašej schopnosti dávania. Ak budete príliš na seba tlačiť a naťahovať svoje schopnosti, prasknete ako struna. Samozrejme, každému rodičovi občas puknú nervy, výchova dieťatka je ťažké a stresujúce povolanie. No je veľmi dôležité si uvedomiť, čo sa zmeniť dá a čo nie a na základe toho si určiť ten svoj model výchovy.

12.) Chodievajte von

“Keď sme vonku, je to úplne iné dieťa, ako doma.” Áno, domov je pre dieťa bezpečný prístav, miesto, kde je aj matka. Park, ihrisko, les, pobyt na čerstvom vzduchu môže uvoľniť priveľmi akčné a húževnaté dieťatko, naučí sa socializovať a hľadať si nové priateľstvá. A mamička môže chvíľku relaxovať, poprípade konverzovať s inými mamičkami.

13.) Plánujte vopred

“Ráno požehlím, poobede vybehneme do parku, večer sa budeme len túliť.” Pri náročných bábätkách je trochu ťažšie robiť impulzívne rozhodnutia, ale aj tento stav onedlho prejde. Ak sa na začiatku naučíte predvídať potreby vášho dieťatka, vyhnete sa v najvyššej možnej miere takým situáciám, ktoré by mohli viesť ku konfliktom. Napríklad, ak viete, že vaše dieťatko býva popoludní rozrušené, nezdržujte sa počas týchto hodín zbytočne v supermarketoch. Už po prvých mesiacoch budete vedieť, v akom intervale funguje vaše dieťatko a bude pre vás jednoduchšie sa riadiť jeho rytmom. A v konečnom dôsledku i vy si ľahšie naplánujete deň a svoje povinnosti.

14.) Nebojte sa budúcnosti

Uvedomte si, že rodičovstvo je na celý život. Tvarovanie a správanie dieťaťa je postupný proces. Veľké zmeny sa nedejú zo dňa na deň, čo môže byť ťažšie pre osoby, ktoré majú radi rýchle zmeny. No pamätajte si, že dieťatko je iba človek, nie stroj.

15.) Pozrite sa na svet očami vášho dieťatka

Po dobu vášho rodičovstva nastane tisíc situácii, ktoré otestujú vašu trpezlivosť a schopnosť zachovať pokoj. Dieťatko dostane záchvat pri hojdaní na ihrisku, keď mu oznámite, že je už čas ísť domov. Vaše dieťa sa oleje ovocnou šťavou, práve keď meškáte na schôdzku. Prvé čo vám napadne: “Aké je to zlé pre mňa!” a práve tieto myšlienky sústredené na dospelých vyvolá celý reťazec udalostí, ktoré veci iba zhoršujú. Skúste situáciu predýchať a pozrieť sa na vec očami dieťaťa. Vziať ho z ihriska uprostred najväčšej zábavy je rovnaké, ako zrušiť váš obľúbený seriál tesne pred ukončenou zápletkou. A rozliata šťava je len následkom toho, že ste dieťatko iba súrili, aby si pohlo. Veľakrát si neuvedomujete, že dieťa nie je malý dospelák a veľakrát od neho chcete veci, ktorým vôbec nerozumie, a ktoré nedokáže svojim mozočkom pochopiť. Rozprávajte pomaly, vysvetľujte prečo, hľadajte spoločné riešenia. Nepresadzujte nasilu svoju vôľu, spoločné konflikty nevedú k spokojnému záveru.

16.) Od svojho dieťatka sa môžete veľa naučiť

Odborníkom na vaše dieťatko sa môžete stať len vy, nikto iný. Žiadna príručka ani naslovovzatí odborníci vás nenaučia, ako pracovať s vašim dieťatkom. Najviac sa môžete naučiť od iných rodičov, ktorí už majú svoje skúsenosti a vedia poradiť. Tí sa to naučili len a len počas dlhých rokov prostredníctvom pokusov a omylov. Ale pamätajte, to, čo platilo na ich deti, nemožno použiť na vaše. Individuálny výchovný štýl, ktorý sadne na vaše dieťa je iba výsledkom skúmania dieťatka okamih za okamihom. Musíte sa  naučiť čítať reč tela, predvídať jeho nálady, poznať jeho potreby. Len tak dokážete byť o krok vpred pred dieťaťom.

17.) Písanie ako terapia

Podarilo sa vám prežiť deň bez ťažkej ujmy na zdraví a zažili ste s dieťatkom kopu zábavy? Sadnite si do kresla s denníkom a píšte. Písanie vám dá možnosť preskúmať vaše pocity, i pocity vášho dieťatka. To vás donúti zamyslieť sa nad tým, čo sa vám dnes podarilo a čo nie. Zamerajte sa skôr na pozitíva, ktoré vaše dieťatko robí, to vám umožní vidieť jeho pokroky a plody vášho úsilia. Okrem toho vám ostane krásna spomienka na prvé mesiace s vašim dieťatkom a budúcim generáciám odovzdáte cenné rady a skúsenosti. Ak sa vám nechce brať do ruky papier a pero, vyskúšajte elektronické denníky, poprípade skúste písať blog. Takto sa o vašich ťažkých chvíľach môžete podeliť aj s najbližšou rodinou a priateľmi.

18.) Musíte sa naučiť byť “náročným rodičom”

Náročné deti aj rodičia potrebujú väčšie porozumenie, viac povzbudenia, viac pomoci, ale hlavne, menej kritiky. V skutočnosti náročnosť nezahŕňa len dieťa, ale aj vzťahy medzi rodičmi a dieťatkom. V konečnom dôsledku sa stanete “náročnou rodinou”, čo v podstate znamená iba to, že sa vám zvýšili nároky na bližší vzťah a kontakt medzi sebou.

19.) Nebojte sa dojčiť, nosiť a spoločne spať

V prvých mesiacoch vám neskutočne pomôže tento kontakt. Nebojte sa tlaku okolia, ktorý si mylne myslí, že tým dieťatko rozmaznáte a vytvoríte u neho závislosť. Aj keď sa to zo začiatku bude tak javiť, v konečnom dôsledku vás potom prekvapí, ako veľmi rýchlo sa dieťatko začne osamostatňovať. Dojčenie na požiadanie vám umožní predchádzať počiatočným záchvatom, nosenie vám pomôže pri rýchlejšom sa zadaptovaní dieťatka na svet a spoločné spanie vás neprivedie do šialenstva pri častých, nočných vstávaniach.

20.) Vydržte, je to len prechodný stav

Ak to zo začiatku hneď nevzdáte, a do svojho dieťatka v prvých mesiacoch investujete zo seba čo najviac, vaša spoločná cesta sa zjednotí a čaká vás vytúžená odmena. Podľa skúseností Dr. Searsa, z náročných detí vyrastajú mimoriadne schopné a silné osobnosti s vysokou emocionálnou inteligenciou. Napriek zdanlivým neúspechom a počiatočným sklamaniam sa osobnosť dieťaťa postupne posilňuje tak, aby časom dozrelo v samostatnú, vyrovnanú, dospelú osobnosť. Držte svoje dieťatko v náručí kým to potrebuje, ak bude pripravené vzlietnuť, pustite ho.

Zdroj: askdrsears.com | Foto: pexels.com