AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
unesené dieťa

Presne 25. máj je venovaný všetkým deťom, ktoré sú nezvestné, unesené alebo stratené a ich zúfalým rodičom, ktorí ich neustále hľadajú s nádejou, že všetko sa na dobré obráti.

 

25. mája celý svet vyjadruje solidaritu rodičom, ktorí svoje deti nemajú v bezpečí vlastného domova, pretože sa už viac nevrátili domov.  Najčastejšími príčinami nezvestnosti u detí je útek z domova z dôvodu neúspechu v škole a strachu z reakcie rodičov, častou príčinou je aj domáce násilie. Únosy sú tiež čoraz častejším dôvodom zmiznutia detí, čo v spoločnosti vyvoláva dôvod na obavy.

Ako je to na Slovensku?

Aj slovenská polícia denne pomáha v pátraní po deťoch, ktorých zmiznutie rodina ohlásila. V súčasnosti polícia pátra po 72 nezvestných slovenských deťoch. Všetky údaje vrátane fotografií sú zverejnené na ich internetovej stránke minv.sk, v časti Polícia/Pátranie/Pátranie po osobách. Pomôcť môžete aj vy!

Bohužiaľ, neobvyklé nie sú ani únosy vlastným rodičom. O únose rodičom hovoríme vtedy, keď jeden z rodičov neoprávnene premiestni alebo zadržiava dieťa v štáte, ktorý nie je pobytom dieťaťa.

Čo robiť v prípade, že sa vaše dieťa stratilo?

Ak ste prehľadali všetky miesta, kde by dieťa mohlo byť a aj tak ste ho nenašli, neváhajte a oznámte to na najbližšom útvare Policajného zboru. Pomôžu informácie o tom, čo malo dieťa oblečené, približný čas zmiznutia, čo všetko si so sebou zobralo a jeho najaktuálnejšia fotografia. Polícia potom okamžite začne pátranie, vyrozumie všetky policajné hliadky v teréne a pripraví podmienky na zahájenie pátracej akcie.

Ako deti čo najlepšie ochrániť pred únosom?

  • Najdôležitejšia je prevencia. Poučte svoje dieťa o riziku komunikácie s cudzími osobami.
  • Naučte ho naspamäť vaše telefónne číslo a celú adresu, v prípade, že by potrebovalo pomoc od okoloidúcich.
  • Ak vám to práca umožňuje, sprevádzajte tých najmenších do škôlky, školy a záujmových krúžkov. Ak nemôžete vy, poproste babičku, dedka, susedu alebo jednoducho mamičku, ktorá na to priestor má a sprevádza svoje vlastné dieťa.

Dohodnite si HESLO!!!

Inšpiráciou je Švédka Anna Nillson. Svojim prezieravým nápadom takto zachránila svojho syna pred únosom. Vymyslite si s dieťaťom heslo, ktoré budete vedieť iba vy dvaja. Dohodnite sa, že ak by nastala situácia, kedy by mamička musela poslať za dieťaťom cudziu osobu, tá by musela vedieť povedať ich heslo! Pokiaľ by to nevedela, dieťa sa musí zachovať jedným z nasledovných spôsobov:

  • utekať,
  • nahlas kričať a volať o pomoc,
  • ak je to nevyhnutné, nebáť sa aj ublížiť v sebaobrane (uhryznúť, kopnúť),
  • ak má dieťa mobil, volať o pomoc rodičom alebo na číslo 158.

Najšokujúcejšie svetové únosy detí

Madeleine McCann – 3. mája to bolo už 10 rokov, ako sa stratilo britské dievčatko menom Madeleine. Rodičia nechali deti samé v apartmáne hotela Ocean Club Praia da Luz v Algarve a odišli na večeru s priateľmi. Po ich návrate už dcéru nenašli. Za tých 10 rokov sa špekulovalo o rôznych dôvodoch jej zmiznutia, no dodnes sa však Madeleine nenašla.

Natascha Kampusch – ako 10-ročnú ju uniesol po ceste do školy Wolfgang Priklopil a 8 rokov ju väznil v pivnici pod garážou svojho rodinného domu. Po tom, ako sa jej podarilo utiecť, únosca spáchal samovraždu. Jej príbeh sa dočkal aj filmového spracovania s názvom 3096 dní.

Elisabeth Fritzl – Elizabeth ako 18-ročnú vlákal vlastný otec do pivnice, tam ju väznil viac ako 20 rokov a splodil s ňou 7 detí. Aby získal vysvetlenie pre dcérino zmiznutie, prinútil ju napísať list, v ktorom oznámila svoj odchod z domu a žiadala rodičov, aby po nej nepátrali. Za tento čin bol odsúdený na doživotný trest odňatia slobody.

Walter Collins – vtedy 9-ročný Walter zmizol v roku 1928 spred vlastného domu. Jeho matke polícia po 5 mesiacoch vyšetrovania podstrčila cudzie dieťa, aby si napravila zlú reputáciu vo vyšetrovaní. Kedže im to „nezjedla“, zavreli ju na psychiatriu, pretože si nepozná vlastné dieťa. V priebehu vyšetrovania narazili aj na vraha detí Gordona Stewarta, ktorý bol podozrivý aj z únosu malého Waltera na farmu, kde deti väznil. Prípad sa však nikdy neuzavrel a jeho matka ho hľadala do konca svojho života. Tento emotívny príbeh sa dočkal aj filmového spracovania v hlavnej úlohe s Angelinou Jolie pod názvom Výmena (Changeling).

Zdroj: minv.sk, cipc.sk │Foto: pixabay.com, depositphoto.com