Dokonca aj tí najlepší rodičia niekedy musia povedať svojim deťom slovko “prepáč”. Každá matka to raz za čas pokazí a musí nájsť odvahu na ospravedlnenie, čo nie je vždy jednoduché.

 

Je to starostlivosť

Občas prídete z práce unavená a vystresovaná, deti kričia jedno cez druhé a možno poviete veci, ktoré neskôr ľutujete. Stačí sa zhlboka nadýchnuť a ospravedlniť. Hoci nie je pochýb o tom, že by bolo lepšie, keby ste ukázali, že existujú aj zlé dni a zlé nálady. Ale úprimné ospravedlnenie pripomenie deťom, že sa zaujímate o nich aj ich pocity.

Je ukážkou dobrého správania

Každá matka by bola rada príkladom sebakontroly a pokojnosti, ale všetci dobre vieme, že sa to nedá. Avšak ospravedlňovanie sa deťom, keď stratíte sebakontrolu, im ukáže niektoré životné zručnosti, ktoré sú oveľa cennejšie. Deti musia vedieť, že keď potláčajú alebo strácajú sebakontrolu, majú možnosť poučiť sa z tejto chyby a urobiť to správne. Uznanie chyby môže byť ťažké, ale je to správna vec. Byť schopný povedať “prepáč” signalizuje silu charakteru, nie slabosť.

Nepodkopáva autoritu

Určite každý pozná mamu, ktorá sa až príliš sladko rozpráva s jej dieťatkom, aj keď je už väčšie: “Miláčik, ale mamičke sa nehádžu kocky do hlavy.” Možno, že niektoré z vás sú rovnaké – a to je v poriadku! Avšak ak je váš štýl jednoduchý a autoritatívny (“Nehádž to do mňa!”), nemusíte sa meniť. Všetko, čo musíte urobiť, je povedať “prepáč”, keď je to nutné. Vaše dieťa stále bude vedieť, kto je šéf.

Podporuje vzájomný rešpekt

Každý rodič chce, aby boli jeho deti zdvorilé a úctivé, ale je potrebné, aby sa naučili, že rešpekt netreba len očakávať, ale aj vracať. Ak chcete, aby sa dokázalo ospravedlniť, musíte mu byť vzorom a dokázať to aj vy. Deti sú neuveriteľne odpúšťajúce, preto sa nemusíte báť. Je viac než pravdepodobné, že pokiaľ niečo zlé urobia, prídu za vami a ospravedlnia sa, pretože to odpozorovali od vás a vedia, že tak je to správne.

Cítite sa lepšie

Byť mamou môže byť oveľa ťažšie ako ste si predstavovali počas tehotenstva. Možno vám ani nenapadlo, koľko chýb môžete urobiť. Ospravedlňovanie vlastným deťom vás však prinúti sústrediť sa na deti namiesto seba a všetci sa budú cítiť lepšie.

Zdroj: parenting.com | Foto: pixabay.com