I keď sa snažíte akokoľvek, hnačke sa u svojho dieťatka niekedy nevyhnete. Vzniká z rôznych dôvodov a dokáže poriadne zakývať s vašimi plánmi či zaužívaným denným režimom. A taktiež s financiami. No povedzme si narovinu: nemusíte byť sponzorom lekárne, aby ste s hnačkou bojovali a boj aj vyhrali. Toto je päť zaručených trikov, ktorých suroviny máte vo svojej chladničke a stoja menej ako dve eurá.

Črevné ochorenia patria medzi najčastejšie choroby u detí, obzvlášť v letnom období. Sú určite nepríjemné, no ak ich už raz máte, majú svoj význam. Je dobré vedieť, že hnačkou sa telo zbavuje látok, ktoré v organizme nemajú čo robiť a preto nie vždy je vhodné ich okamžite a silou-mocou zastavovať liekmi. Skúste najskôr prírodné produkty, “babské” recepty. Budú účinné, lacné a aj maškrtný detský jazýček ich určite ocení.

1/ Dusené jablko so škoricou

Jablká obsahujú pektín. Ak ich podusíte, účinok pektínu sa zvýši. Pomôže viazať riedku stolicu, absorbovať nadbytočnú vodu v črevách, upokojiť ich podráždené vnútorné prostredie a stlmiť prejavy hnačky. Škorica pôsobí antibakteriálne, pomáha tlmiť bolesť, takže sa jej nebojte a do dusenej pochúťky s ňou nešetrite. Môžete pridať i klinček. Zmes nádherne prevonia a jeho účinok je podobný škorici. Mňamka, ktorá bude chutiť aj dospelým.

Paradoxne, keď sme pri jablkách…niektorí špecialisti na detské choroby neodporúčajú pri detskej hnačke podávať čistú jablkovú šťavu. Podľa nich obsahuje príliš veľa cukrov, ktoré v čreve udržujú vodu a spôsobujú vodnatú stolicu. Naopak mútne šťavy (napríklad mrkvová) zas piť odporúčajú.

2/ Tvaroh s varenou mrkvou

Hoci sa mliečne výrobky na hnačku veľmi neodporúčajú, tvaroh môže byť výnimkou. Nielenže obsahuje baktérie, ktoré liečia narušenú črevnú mikroflóru, ale spolu s medom a uvarenou mrkvou vynikajúco chutí. Zároveň je aj zdrojom vápnika, ktorý sa pri hnačke vyplavuje z organizmu a treba ho dopĺňať.

3/ Varené bielko

I pre batoľatá môže byť varené bielko vynikajúcim prostriedkom proti hnačke. No pozor, iba raz denne a iba z jedného vajíčka. Vyššie, prípadne častejšie dávky môžu byť ťažšie stráviteľné, rovnako ako aj žĺtko.

4/ Uvarená ryža s mrkvou, ryža s banánom

Ryža sa všeobecne považuje za účinný prostriedok proti hnačke, navyše v kombinácií s banánom (o ktorom sa hovorí, že zapeká) zvyšuje svoj účinok. Ryžu môžete uvariť vo vode, prípadne v troche mlieka – dosiahnete jej vyššiu lahodnosť. Do ryžovej zmesi nepridávajte žiaden cukor, ten sa s hnačkou veľmi nekamaráti. Radšej vyskúšajte med.

5/ Maslová polievka

Maslová polievka je vhodná pre deti, zvyknuté na lepok. Zo 6 dkg kravského masla a detskej krupice pripravíte zápražku. Zmes krátko opražíte, zalejete pol litrom vody, pridáte rascu, trošku soli. Podávate v malých dávkach, postupne. Maslová polievka bola osvedčeným receptom našich starých mám a podávali ju tak deťom, ako i dospelým. Je vraj zaručene spoľahlivá. Vždy sa podáva ako prvé jedlo v rámci dňa.

Aj babské recepty majú svoje pravidlá…

…a tie treba dodržiavať. Liečba hnačky u detí neznamená, že pri náznaku zlepšenia sa môžete okamžite vrátiť k pôvodnej strave. Platí pravidlo, že návrat k zaužívanému jedálničku by mal trvať rovnako dlho, ako trvalo obdobie hnačky. No ak ani po dvoch-troch dňoch hnačka nepoľavuje, je vhodné navštíviť lekára. Môže ísť o prejavy iných chorôb, ako je napríklad salmonelóza.

Zdroj: www.vitarian.sk, www.healthline.com, www.patientinfo.com, www.facebook.com| Foto: www.facebook.com, www.flickr.com, www.foter.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk