Viete si predstaviť, že by ste pred vašim dieťaťom museli skrývať jedlo? Chladničku mať pod zámkom a jesť potajomky? Ak sa vám zdá toto celé pritiahnuté za vlasy, verte, že minimálne v jednej slovenskej rodine je toto bežná realita. Malý Nico totiž trpí vzácnou neliečiteľnou chorobou.

 

6-ročný Nico z Nitry je síce ešte len predškolák, no už teraz váži 60 kilogramov. Trpí chorobou zvanou Praderov-Williho syndróm a podľa štatistík má túto chorobu jedno z 15 000 až 29 000 detí. To znamená, že na Slovensku by sa mali ročne narodiť dve deti s touto diagnózou.

Deti s takýmto syndrómom nepociťujú nasýtenie, pretože majú porušenú časť mozgu regulujúcu práve pocit hladu. Nico preto nepozná pocit nasýtenia a neustále chce jesť. Hrozí, že sa preje až na smrť. Chlapec má už teraz problémy s dýchaním a jeho srdce nemusí celý nápor vydržať.

Milujúci rodičia preto musia sledovať, koľko Nico čoho zje a držať chladničku pod zámkom. Hladný chlapec máva kvôli jedlu záchvaty hnevu, musia pred ním schovávať aj prázdne obaly od jedla. Tiež sa vyhýbajú miestam, kde predávajú jedlo a tak napríklad letné výlety na kúpalisko absolvujú čo najskôr ráno, dokedy otvoria stánky.

Fotky Nica s jedho rodinou si môžete pozrieť:TU

Táto genetická porucha sa prejavuje po druhom roku dieťaťa a je charakteristická nadmerným prejedaním a nebezpečnou obezitou. Typický je aj znížený svalový tonus, rôzny stupeň mentálneho vývoja a charakteristické črty tváre. Na Slovensku pôsobí aj Združenie PWS, je v ňom 21 rodín.

Zdroj: cas.sk | Foto: depositphotos.com