Doba je ťažká. Určite je na Slovensku veľmi veľa mladých rodín, ktoré tiež obracajú v ruke každé euro. Keď máte k tomu ešte malé deti a túžite si postaviť domček, o to viac rozmýšľate ako s nimi čo najlepšie hospodáriť. 

Tu je niekoľko rád, ktoré vám môžu pomôcť ľahšie zvládnuť vašu finančnú situáciu:

1. Oblečenie z bazáru

Prečo nie, však? Aj v bazároch či second-hand obchodoch sa dajú nájsť kúsky, ktoré sú v super stave a ich cena je oveľa, oveľa nižšia ako cena úplne nových vecí.

Topánky by malo mať každé dieťa svoje, ale ak sú nosené málo, aj tie sa dajú kúpiť výhodne.

Prípadne, ak majú deti sviatok alebo ich chcú potešiť rodinní príslušníci (starí rodičia, či krstní rodičia…) a opýtajú sa vás, čo by mali kúpiť, tak máte dve možnosti. Ak ste spokojné s ich voľbou, čo sa týka štýlu a kvality oblečenia, tak povedzte, čo deti práve potrebujú do šatníka. Ak viete, že by doniesli niečo, čo by ste dieťaťu nikdy neobliekli, poďakujte a odpovedzte, že potešia peniažky a kúpite spolu s dieťaťom to, čo sa vám bude páčiť.

2. Oblečenie po starších súrodencoch

Že máte doma párik? Ale v ružovom pyžamku vášho syna predsa nikto neuvidí, tak mu ho smelo oblečte a nejaké tie eurá ostanú v peňaženke.

3. Výpredaje

Nepáči sa vám predstava, že vaša princezná bude nosiť šaty, ktoré už nosila iná princezná? Sledujte výpredaje a letáky, dá sa kúpiť aj nové tričko za necelé euro.

4. Hračky

Tiež ich máte všade, nikomu sa nechce ich upratovať a deti si pýtajú ďalšie a ďalšie? Tu platí, že menej je niekedy viac. Ruku na srdce, s koľkými sa naozaj hrajú a koľkokrát je lepšia plastová fľaša, hrnce, varechy a podobné “nehračky”. Pred sviatkami detí môžete tiež rodinu upozorniť, že hračiek je už dosť alebo ak dieťa túži po niečom drahšom, tak sa spolu dohodnúť a kúpiť ten ružový bicykel spolu so starými rodičmi.

Hračky sa časom zunujú, rozbijú či stratia, ale spomienky na spoločne strávené chvíle ostanú v hlávkach (a na fotografiách či videách) vašich malých pokladov. Namiesto zahŕňania hračkami choďte radšej na výlet. Vôbec to nemusí byť drahé ani ďaleko. Stačí predsa ísť na prechádzku do lesa, či so psom na lúku, na bicykle alebo na piknik, púšťať šarkana. Možností je naozaj veľa, už len vybrať podľa veku a záujmov vašej rodiny.

5. Plienky

Ak máte doma ešte bábätko, tak najviac sa dá ušetriť na plienkach. Kúpte tie klasické, látkové štvorce, na to nepremokavé vrchné nohavičky a vaša peňaženka sa vám poďakuje. No okrem nej aj životné prostredie. Áno, je s nimi trochu viac práce ako len zrolovať tú papierovú a odhodiť (do koša!!!). Ale veď už ich netreba vyvárať, existujú automatické práčky, dokonca aj sušičky a ani žehliť ich nie je potrebné, ak ich pekne zavesíte na šnúru. Nikto nevraví, že musíte používať výlučne látkové. Na noc pokojne papierovú, aj keď idete niekam na výlet či návštevu. Dokonca sa vraj látkovaním dokážu deti oveľa skôr “odplienkovať”.

Rozhodli ste sa ostať pri jednorázových plienkach? Aj pri nich sa dajú využiť rôzne akcie v kamenných aj internetových obchodoch a urobiť si zásoby.

6. Strava

Na záver zopár nápadov, ako vyhadzovať čo najmenej potravín:

Urobte si jedálny lístok na týždeň dopredu (aspoň obedové menu). Podľa neho si napíšte zoznam na nákup a nakúpte presne zapísané položky.

Čerstvý chlieb a pečivo môžete uskladniť v mrazničke a vybrať len toľko kusov, koľko sa u vás doma zje, napríklad na raňajky.

Využite ponuky obchodov z letákov, či pred uplynutím záručnej doby. Noste so sebou vernostné karty, určite aj vás poteší, ak nezaplatíte v nemenovanom supermarkete 14, ale len 3 eurá. Síce len 2x ročne, ale “babka k babce, budú kapce”.

Foto: pixabay.com