Každá matka chce silnú a sebavedomú dcéru. A hoci vzťahy medzi nimi nemusia byť vždy jednoduché, mama chce pre svoje dieťa vždy to najlepšie. Vývoj dievčat ovplyvňuje veľa vonkajších vplyvov, čo neraz vedie k nerealistickým predstavám o sebe a mladé slečny bývajú neisté a nespokojné s vlastným telom.

Mama je tým človekom, ktorý môže slečne pomôcť zorientovať sa vo vlastných pocitoch a rozvíjať zdravé sebavedomie, aby sa z nej napokon stala silná a vyrovnaná žena. Jej podstatná úloha tkvie v tom, aby svoju dcéru dopredu pripravila na mnohé životné situácie.

6 vecí, o ktorých by mala mama povedať svojej dcére

Si dievča a zmeníš sa na ženu

Základ pre zdravé sebavedomie sa tvorí už v detstve. Dieťa od malička poznáva svoje telo a hovoriť o ňom by nemalo byť tabu. Mama by mala naučiť dieťa pomenovať jeho časti správnymi menami a byť ochotná sa rozprávať o tom, čo sa s telom v čase dospievania deje. Dievča sa bude pri svojej premene na ženu cítiť oveľa istejšie, keď si nebude musieť informácie hľadať na internete.

Jedz čo chceš, ale mysli pritom na svoje zdravie

Nie je nutné a asi ani možné, nútiť slečnu, aby jedla 5-krát denne v pravidelných intervaloch domácu stravu. Mamina by skôr mala zdôrazniť, že vyvážená strava je potrebná pre zdravie, vývin svalov, peknú pleť a vlasy. Dievčatá sú až príliš často konfrontované s ideálom krásy a dokonalými proporciami, preto je fajn, ak si uvedomia, že krásne budú vtedy, keď im nebude chýbať zdravie a zdravie si udržia zdravým stravovaním

Pohyb nie je len šport, je to zábava

V detstve je športovanie spôsob trávenia voľného času a nielen naháňanie sa za kilami. Žiaľ, cvičenie je pre mnohé dospievajúce (ale aj dospelé) dievčatá prostriedkom na dosiahnutie jediného cieľa – schudnúť. Preto by mama mala zapájať dcéru od malička do rôznych pohybových aktivít, od spoločného bicyklovania po len také obyčajné tancovanie. Dievča sa tak vyhne jednostrannej záťaži.

Čo sa kedy bude diať s tvojím telom určuješ ty!

Každé dievča by si malo byť vedomé, že jej telo patrí len jej a nikto okrem nej nesmie rozhodovať, čo s ním bude robiť. Ak sa chce s niekým objímať, má to byť z jediného dôvodu – že to sama chce. Preto by mala mama svoju dcéru objať vždy, keď sa slečna chce pritúliť. Pocíti tak na vlastnej koži, aké je príjemné, keď sa túli (aj keď len k vlastnej mame a kamoškám by o tom nikdy nepovedala). Bude tak vedieť odlíšiť situáciu, kedy jej to príjemné nie je.

Tvoje telo sa mení – príde menštruácia

Telo dievčaťa sa dramaticky mení a ono tomu nemusí vždy celkom rozumieť. Veľkú zmenu predstavuje nástup menštruačného cyklu. Avšak, ak o tom s ňou budete dopredu rozprávať a ona bude mať jasno v tom, o čo ide, prečo sa to deje, ako dlho to trvá, že to občas bolí, aké vložky, či tampóny existujú a ako fungujú, nebude táto nová situácia až taká stresujúca.

Ľúbim ťa a vždy tu budem pre teba

Dôležité je, aby dcéra mala vždy tú istotu, že mama je tu pre ňu, že sa s ňou bude rozprávať kedykoľvek a o čomkoľvek, že ju vždy vypočuje a bude sa snažiť ju pochopiť. A pomôcť. Že ak v živote pôjde hocikam, s hocikým a bude tam hocijako dlho, nech už bude mať akékoľvek problémy, vždy je tu jeden pevný bod – mama.

Zdroj: bunte.de | Foto: pixabay.com/sk

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk