Výchova dieťaťa nie je tou najjednoduchšou vecou. To, ako sa k tejto dôležitej úlohe postavíme, je nesmierne – priam životne – dôležité. Našim prístupom dokážeme veľa spraviť, ale aj dosť pokaziť. Nezabúdajme preto ísť našim potomkom tým najlepším príkladom. Pretože práve to je kľúč k úspešnej výchove.

 

Určime deťom hranice

Len dieťa, ktoré presne vie, kedy svojim konaním už zašlo priďaleko a má určité mantinely, sa môže v dospelosti stať správnym, úspešným a obľúbeným človekom. Nikto nemôže všetko a je smutné, ak sú niektorí presvedčení o tom, že oni áno.

Neskrývajme pred deťmi pocity

Každý ich má. Aj ony a aj my rodičia. Snažíme sa byť tými silnými, aby naše deti videli, že sa na nás môžu vždy spoľahnúť. Ale aj my sme niekedy smutní a je nám do plaču. Dokážeme sa aj hnevať, alebo sme dojatí. Ukážme našim deťom, že o tom je život a za svoje pocity sa netreba hanbiť.

Hovorme im, ako veľmi ich ľúbime

Možno sme tieto slová z úst našich rodičov nepočúvali často. O to ťažšie ich preto vyslovujete my. No naučme sa to pre dobro svojich detí a vyznávajme im svoju lásku najviac ako sa dá. Povedzme im, ako veľmi pre nás znamenajú a sme šťastní, že ich máme, že sú v našom živote.

Darujme objatia a pohladenia

Je dôležité venovať aj láskyplný dotyk. Posadiť si dieťa na kolená pri čítaní rozprávok, objať ich pred spaním, pohladiť. Jašiť sa v posteli. Prostredníctvom tohto dotyku cítia prijatie a uistenie a veľmi po tom túžia.

Nebuďme generálom

Je pravda, že deti dokážu vystrájať naozaj kadečo a nie všetko im samozrejme dovolíme. Ale aj upozornenie na chybu by sme mali sprostredkovať pokojne a s vysvetlením a nie s krikom a pokynmi ako pre vojakov v armáde.

Dožičme deťom voľnosť v hre

Nie je nutné organizovať deťom hru a vymýšľať neustále nejaký program. Nechajme na ich fantázii, ako sa zabavia a čo si zvolia ako formu hry. Ak sa chcú s nami zahrať pexeso, požiadajú nás o to, ak si chcú s nami čítať, prídu za nami aj samé. Ak sa chvíľu chcú nudiť, dovoľme im to.

Buďme im dobrým príkladom

Nezabúdajme, že nás sledujú, kopírujú naše správanie. Snažme sa preto byť takí, akými chceme mať aj svoje deti. Ak rodičovi zakaždým ujde štipľavá nadávka, nech sa nečuduje, ak ju dieťa zaradí do slovníka. Ak počuje len krik, musí rátať s tým, že ho nevynechá ani potomok. Naopak, ak budú cítiť lásku a prijatie, budú schopné ich v dospelosti rozdávať ďalej.

Foto: depositphoto.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.