Čo presne znamená, byť dobrou matkou? Dobrá mama správne pochopí, čo to znamená, pripraviť svoje dieťa do života. Dobrá matka vie urobiť svoje dieťa šťastné. Dobrá matka nielen svoje dieťa ľúbi, ale vie mu lásku prejaviť tým správnym spôsobom. Ste teda dobrá matka?

 

Túto otázku si určite riešite znova a znova a odpovede sa často desíte. Každá mamička si vytvorí vlastný systém a spôsob, ako vychovávať dobre. A niekedy majú tieto spôsoby určité spoločné znaky, ktoré nás zaraďujú do nejakej kategórie. Schválne, či sa v daktorej spoznáte:

1.    Profesionálna mamička

Presne vie, čo je pre dieťa správne… pre jej, vaše, každé.. A rada vás o svojich názoroch poučí, lebo cíti potrebu pomáhať druhým. Hlavne je však presvedčená, že každá iná starostlivosť, ako tá, čo uznáva ona, deti ohrozuje. A tých nezodpovedných rodičov, ktorí svojim deťom ubližujú (teda používajú pri výchove iné, ako jej schválené metódy), by najradšej zatvorila do väzenia (mučila, zmlátila, sterilizovala, vykázala do púšte….). Celou svojou bytosťou túži – ak to teda rovno nespraví – vytrhnúť vám tú sušienku z rúk („biela múka, cukor, veď to dieťa otráviš!“), odhodiť cumlík („zabudne piť z prsníka, nebude ti rozprávať!“), či inak vám zabrániť v „týraní“ vášho dieťaťa.

2.    Opatrná mamička

Presný opak predchádzajúceho typu! Absolútne nedôveruje svojmu úsudku, bojí sa, že čo spraví, bude zlé. Najradšej by si každé jedno – aj to najbežnejšie – rozhodnutie nechala odobriť skúsenejšou mamičkou. A niekedy máme pocit, že to aj robí: „Má 4 mesiace, čo mu dávaš jesť?“; „Má 4 mesiace a 10 dní, čo dávať jesť teraz?“; „Ako často ho kúpeš?“ „Mám ho dať očkovať, nie je to nebezpečné?“; „Akú značku plienok používaš?“… nie, že by sa nevedela postarať, či rozhodnúť, keď už na to príde, ale potrebuje mať istotu.

3.    Vzdelaná mamička

Hneď ako zistila, že je tehotná (alebo len keď plánovala otehotnieť), poctivo študovala všetky princípy a metódy rodičovstva. Vie presne, ako devastujúco pôsobí na dieťa, ak nie je dojčené. Ako strašne sa znižuje sebavedomie dieťaťa, ak naň zvýšime hlas. Vymenuje nám všetky možné riziká telesných trestov a všetky vedecky overené metódy odplienkovania. A tieto svoje vedomosti stále dopĺňa, aktualizuje a prehodnocuje. Ak svoje zásady poruší, vyhľadá a naštuduje si zodpovedajúci názor na výchovu.
Preto vie každé svoje rozhodnutie krásne zargumentovať.

4.    Uplakaná mamička

Také sme niekedy všetky:)! Ale táto mamička je bytostne presvedčená, že práve ona to má oveľa ťažšie ako ostatné. Že jej bábätko najviac plače, najmenej spí, je najviac chorľavé a má najvyššie nároky. Že mala najkomplikovanejší a najviac bolestivý pôrod. Že práve jej manžel nepomáha a práve jej svokra je najväčšia bosorka. Ak sa posťažujete (na hocičo), 100%- tne nájde niekoľko dôvodov, prečo je vaša situácia lepšia ako jej a prečo sa vy nemáte na čo sťažovať: „To máš ale šťastie, že ti bábo spáva do deviatej! Moje je hore už o siedmej (povedali ste, že bdeli do 4:00 nadránom, kým vám dieťa konečne zaspalo…a spalo do 9:00) prípadne, „Ty sa máš, že sa ti nikto do výchovy nestará. To tá moja svokra je nasáčkovaná u nás denne!“ (reakcia na to, že ste sa v horúčkach musela starať o dieťa a domácnosť a nikto vám nepomohol)

5.    Benevolentná mamička

Stane sa to, ak máte viac detí…väčšinou. Ten divoký nepokoj, to neustále skúmanie, ako najlepšie pripraviť dieťa na život, akosi opadol. Chcú, aby ich deti boli šťastné, len už prestali veriť, že je to len a len v ich rukách. Vlastne sa len snažia prežiť deň, podľa možnosti bez ujmy na fyzickom, či psychickom zdraví. Nekonečné filozofovanie o najnovších, najlepších metódach rodičovstva im už nestojí za hádku – alebo ich už vôbec nezaujíma. Skúsenosti naučili, že ospevované návody málokedy fungujú a ani neodpustiteľné chyby nemusia znamenať fatálne dôsledky.

6.    Hrdá mamička

Dokonale šťastný typ! Jej bábätko je úplne to najšikovnejšie (v 3 mesiacoch už vedelo sedieť, v 8-mych chodiť). A pre ňu nič nie je problém! Keďže je pokojná, bábätko jej v noci spí. Je nekompromisná, takže ju neobťažuje plačom. A keďže sa o neho vzorne stará, nikdy nebýva choré. Popri starostlivosti o bábätko samozrejme bez problémov stíha upratať, navariť…ona sa vlastne na materskej nudí…kiežby mohla popri materskej ešte pracovať…Pri každej vašej sťažnosti sa len blahosklonne usmeje a jej výraz hovorí: „Keď si to nevieš zariadiť a zorganizovať…“

7.    Nedotklivá mamička

Možno aj rada kritizuje, ale sama kritiku vníma veľmi citlivo. Každá rada, námietka, či upozornenie, je pre ňu osobný útok. Ľudia sú nepriatelia, ktorí ju chcú len zhodiť ako matku a buzerovať jej dieťa „Moje dieťa, moje pravidlá, nikto nech sa do toho nestará!“- takto nejako znie jej heslo. Ak jej poviete, že jej zlatíčko úmyselne ničí kvietky v záhone, bije deti na ihrisku, alebo mu zmrzlina tečie na tričko, bude naozaj nepríjemná. Nikomu nedovolí, aby sa do nej staral!

Iste, toto nie sú všetky existujúce typy. A áno, máte pravdu, len máloktorú mamičku možno striktne zaradiť do tej jednej kategórie. Väčšina mamičiek sa časom (niekedy len za jeden deň) zázračne premení z jedného typu na druhý….

Foto: pixabay.com; everystockphoto.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk