Rodičia vychovávajú ako vedia. Jedným to ide lepšie, iným horšie. Mnohí robia naozaj hlúpe chyby a tým nedostatočne pripravujú svoje dieťa na plnohodnotný život. Stáva sa aj, že nesprávna výchova prispeje k rozvoju rôznych psychických porúch alebo depresií v dospelosti.

Prečítajte si o najčastejších chybách vo výchove a skúste sa zamyslieť, či sa niektorá týka aj vás.

Rodičia – vládcovia

Potrebujú mať neustály prehľad a kontrolu: „Obuj sa, obleč sa, zapni sa! Tam nechoď! Na toto si ešte malý! Nechaj, ja to urobím! Toto nesmieš!“ Príliš veľká regulácia môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Ak sa decká od malička nenaučia niesť zodpovednosť, nebudú zodpovedné ani v dospelosti. Naopak, ak im doprajete slobodu v rozhodovaní, naučia sa samé riešiť rôzne situácie, odhadnúť svoje sily, budú lepšie odolávať tlaku rovesníkov a budú vedieť vyjadriť svoj názor.

Rodičia – krikľúni

Často riešia konflikty výrazným zvyšovaním hlasu (sú mamičky, ktorým až preskakuje hlas), niektorí dokonca dieťa urážajú. Opakujú mu, aké je zlé a nevychované (nevychované? – nie je to práve ich výchova?). Dieťa sa môže časom s týmito urážkami stotožniť a povedať si, že keď je zlé, tak bude teda zlé. Navyše, na večný krik si zvykne a nebude naň reagovať. Niekedy je ťažké zachovať si chladnú hlavu, preto je rozumnejšie poslať dieťa do izby, ukľudniť sa a až následne ísť riešiť situáciu.

Rodičia – droni

Neustále „krúžia“ okolo svojho potomka, preháňajú to so starostlivosťou a kontrolou. Nedoprajú deťom súkromie, pretože potrebujú mať o všetkom prehľad. Vedci z Univerzity v Tennessee zistili, že deti takýchto rodičov v dospelosti častejšie siahajú po antidepresívach, pretože nedokážu byť spokojné so svojím životom.

Rodičia – noční vtáci

Deti potrebujú pravidelný spánkový režim. Nepravidelný spánok môže negatívne ovplyvniť vývoj mozgu, najmä u malých detičiek. Rovnako vedie k hyperaktivite a deti mávajú sociálne a emocionálne problémy.

Rodičia – televízni maniaci

Deti potrebujú rozprávky a asi by sme žiadnemu nechceli uprieť večerníček alebo sobotné doobedie pri Trpaslíkoch, ale všetkého veľa škodí. Deti, ktoré trávia celé hodiny pred telkou sú spomalené vo vývoji reči a je pravdepodobné, že budú horšie vychádzať s kamarátmi. Okrem toho štúdie dokazujú, že takéto deti majú častejšie narušenú pozornosť a väčšie ťažkosti pri čítaní a počítaní.

Rodičia – silné autority

Psychologička Diana Baumrind tvrdí, že autoritatívna výchova je úplne najhorší výchovný štýl. Rodičia vychovávajú pomocou trestov a vyhýbajú sa otvorenej diskusii o problémoch. Deti nútia k absolútnej poslušnosti, čím im bránia v osobnom rozvoji. Deti nerozumejú, prečo musia robiť, čo im rodičia kážu. Jednoducho preto, „Lebo som povedal!“

Rodičia – IT

V poslednej dobe sa rodičia až príliš často zaoberajú viac ako deťmi svojimi smartphonmi. Stále viac času sú online, preto občas zabúdajú kopať si s dieťaťom loptu alebo hrať karty.

Rodičia – studené čumáky

Aj keď sú so správaním dieťaťa spokojní, nedajú to najavo. Neprejavujú náklonnosť, nepritúlia si dieťa, nepochvália. Ich deti budú v dospelosti neisté a budú mať tendenciu sa od ostatných radšej izolovať.

Tak ako? Našli ste sa v niektorom z bodov? Pokiaľ len čiastočne, je to v poriadku. Deti potrebujú prísnosť aj lásku. Základným pravidlom je “všetkého dostatok a zároveň všetkého s mierou”.

Zdroj: bunte.de | Foto: pixabay.com/sk

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk