Ľudia odjakživa hľadajú svoje šťastie. Niektorí dúfajú, že si ich nájde v budúcnosti, iní spomínajú na šťastné obdobia v ich životoch, ktoré už majú za sebou, ďalší sú spokojní a šťastní práve teraz. A nielen bežní smrteľníci sa zaoberajú touto otázkou, ale aj odborníci na úrovni pozitívnej psychológie sa snažia prísť na to, čo to šťastie vlastne je a ako ho dosiahnuť. Prišli na 8 základných znakov, ktoré majú šťastní ľudia spoločné.

Väčšina ľudí nemá svoj život tak celkom pod kontrolou, podľa vedcov sme strojcom svojho šťastia asi tak na 40%. Ostatné je na externých faktoroch a na genetike. Ale aj tá necelá polovica je veľa.

Šťastní ľudia majú spoločné tieto prejavy správania:

Vzťahy

Najšťastnejší a zároveň najzdravší sú ľudia, ktorí majú pevné vzťahy so svojimi blízkymi. Navzájom si pomáhajú, podporujú sa a môžu sa na seba spoľahnúť.

Čas

Už samotný postoj, že čas je dôležitejší ako peniaze, pomáha ľuďom, aby boli šťastnejší. Ak ho navyše vedia rozumne využiť, napríklad na budovanie už spomínaných vzťahov, úspech je zaručený.

Peniaze

Dostatok času je fajn, ale celkom bez peňazí to tiež nepôjde. Účty jednoducho treba platiť. Príjem by bal byť o niečo vyšší ako sú náklady.

Relax

Poznáte ľudí, ktorí nevedia oddychovať? Stále sa za niečim ženú, či už sú to peniaze, kariéra alebo poriadok v byte. Šťastnejší sú ale tí, ktorí vedia spomaliť, alebo dokonca vypnúť a vychutnávať život.

Pohyb

Nehýbeme sa len preto, aby sme schudli, fyzická námaha priamo súvisí s pocitmi šťastia. Dokonca je dokázané, že cvičenie pomáha pri niektorých psychických ochoreniach.

Darčeky

Ak niekomu kúpite darček, premyslite si, či mu kúpite nový kávovar alebo zoskok s padákom, či lístky do kina. Ľudia sú šťastnejší, ak darujú, dostanú, alebo si len tak kúpia, zážitok namiesto veci.

Prítomnosť

Život prebieha tu a teraz. Nie v minulosti alebo budúcnosti. Šťasní ľudia vedia oceniť a vychutnať si všetky príjemné veci, ktoré sa dejú dnes.

Priatelia

Šťastní ľudia sú šťastní, keď sú aj ich priatelia šťastní. Preto takých vyhľadávajú, tešia sa z úspechov ostatných a zdieľajú s nimi svoje radosti. Takže už samotný kontakt s priateľmi, zvlášť s tými blízkymi, prináša pocit šťastia.

Zdroj: zaujimavosti.net | Foto: pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk