AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Zjedli by ste ľudskú placentu? Nie je to príjemná predstava, možno si poviete – človek predsa nie je kanibal, ani zviera, aby pojedal čosi ako placentu. Napriek tomu existujú ženy, ktoré s tým problém nemajú a vôbec sa tým netaja.

Jedenie ľudskej placenty sa tiež nazýva aj placentofágia a mnohé ženy rozdeľuje na dva tábory. Ktoré z nich majú pravdu a do akej miery je to etické, riešiť teraz nebudeme. Tento, rozhodne netradičný doplnok výživy, sa však dostáva do popredia záujmu aj v Európe a nás preto zaujímalo, prečo je to tak.

Všetko, čo je nové, tu už raz bolo…

Zmienka o jedení ľudskej placenty sa objavuje už v starých čínskych, egyptských či židovských spisoch. V tých časoch sa však tradícií pripisovali najmä mysteriózne účinky a osoba, ktorá placentu zjedla, získala výnimočnú silu. Paradoxne, nebola to práve rodička, ktorá mala byť jej prijímateľom. Placenta bola určená najmä mužom ako všeliek na všetko. Prášok zo sušeného plodového koláča podávali tiež chorým deťom – synom. Boli predsa pokračovatelia rodu a ich život mal väčšiu hodnotu, ako ten ženský. Lôžko nového človeka, ktorý prišiel na svet, teda rozhodne nebolo na zahodenie a malo veľmi vysokú predajnú cenu.

Zdokonaľovaním medicíny a lekárskou osvetou sa na jedenie placenty takmer zabudlo a v modernom svete ju začali využívať najmä na kozmetické účely. Drahé pleťové krémy s výťažkami látok z plodového koláča sú toho jasným dôkazom. V posledných rokoch sa však placentofágia dostala opäť do popredia, ženy objavujú jej chuť a dokonca sa tým na sociálnych sieťach rady pochvália.

Pre a proti

Zhrňme si najskôr fakty v prospech jedenia placenty. Desiatky testov dokázali prítomnosť vysokého obsahu výživných látok, vitamínov a najmä železa. Pozitívny vplyv dopĺňa hormón CRH, redukujúci stres. V prírode je vraj úplne bežné, že zvieratá po pôrode svoju placentu skonzumujú a človek by nemal byť výnimkou.

Argumentov PROTI je viac. Človek nie je zviera, jeho morálne hodnoty sú vyššie ako tie zvieracie. Okrem toho placenta v ženskom tele slúži aj ako filter, zachytávajúci všetky škodlivé látky, ktoré by mohli preniknúť do tela dieťatka a ohroziť ho. Odpadové látky preto zostávajú v placente. Navyše, počas pôrodu sa z tela matky vytlačia aj iné sekréty, zmiešajú sa s krvou a toto rozhodne nie je ani hygienické, ani bezpečné.

Ako je to s placentofágiou na Slovensku, nevieme. No je dosť možné, že by na vás v pôrodnici pozerali veľmi zvláštne, keby ste to chceli skúsiť. Ani lekári totiž nie sú v tejto veci zajedno a skôr sa na vec pozerajú skepticky, ako cez povery či presvedčenie.

Zdroj: www.wikipedia.org, www.whattoexpect.com, www.bbc.co.uk| Foto: www.flickr.com, www.facebook.co