Keď sa narodí dieťa, dôležitou témou debát sa stáva otázka, na koho sa malé podobá. Po kom je také rozkošné, po kom má krásne veľké oči, po kom je také múdre a inteligentné. Vedci sa zamerali na riešenie poslednej dilemy. A priniesli odpoveď.

 

Ak by sme na to chceli ísť úplne od začiatku, otec je držiteľom chromozómov X a Y a matka dvoch rovnakých X. Keďže vedci zistili, že múdrosť je súčasťou chromozómu X, z toho jasne vyplýva, že je u detí dvakrát viac pravdepodobné, že zdedia inteligenciu práve po mame.

Škótski vedci si už od roku 1994 berú na mušku mladých ľudí od 14 rokov do 22 rokov. Zistili, že ich inteligencia je ovplyvnená najmä inteligenciou ich mamy a ich IQ bolo rozdielne len o 15 bodov. So vzorkou 12 000 mladých sa zhovárali každý rok a do úvahy brali aj sociálne a ekonomické prostredie a aj farbu pleti.

Samozrejme inteligenciu treba v deťoch rozvíjať a aj nadpriemerne inteligentné dieťa potrebuje už od útleho detstva správne podnety, učiť sa nové veci a najmä by sa im mali venovať rodičia. Aby sme to uzavreli, v konečnom dôsledku by aj tak pre rodiča nemalo hrať najväčší význam to, aké číslo IQ má jeho ratolesť a mal by mu poskytnúť najmä plnú priehršť lásky a milovať ho bezpodmienečne.

Ak sa vás ale bude niekto pýtať, po kom je váš drobec taký múdry, vďaka škótskym vedcom už máte fundovanú odpoveď. 🙂

Zdroj: psychology-spot.com | Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.