AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Situácia, ktorú zažila väčšina rodičov: Niečo len tak mimochodom vytknete svojmu manželovi. On, keďže je podráždený z práce viac ako obyčajne, odsekne ostrejšie ako ste navyknutá. Načo sa vy rázne a nekompromisne ohradíte…. . A o pár minút už na seba nepríčetne jačíte, vzájomne si vyčítate roky staré krivdy a vaše známe, nepríjemné zlozvyky. Až príliš neskoro si všimnete vaše deti nervózne postávajúce pár metrov od vás, s vydeseným výrazom tváre a očami rozšírenými hrôzou. Cítite nesmiernu vinu a zúfalstvo. Ako ale máte takýmto situáciám predchádzať?

Na pohľad jednoduchá odpoveď – nehádať sa pred deťmi. Stačí, ak si budete s manželom pred deťmi prejavovať len a len svoju vzájomnú lásku a všetky spory riešiť osamote medzi štyrmi očami. Veď sa dokážete ovládnuť, ste predsa rozumní ľudia. Ale ak ste sa o to naozaj snažila, viete, že to takto proste nefunguje. Keď dvaja ľudia spolu žijú, spolu hospodária, vychovávajú deti a každý problém sa týka aj toho druhého, logicky vznikajú trenice. A tie prirodzene prerastajú do menších, či väčších konfliktov. Najväčším problémom je, že tieto hádky si nemožno naplánovať, neviete ich predvídať.

Realita manželského života

Podľa výskumov sa priemerní manželia dostanú do sporu 8-krát za deň a sú na seba nahnevaní 2-3-krát častejšie ako si prejavia náklonnosť. A nech sa snažia akokoľvek, dieťa je vždy prítomné pri asi polovici týchto hádok. A to nehovoríme o manželstvách pred rozvratom, nehovoríme o rodinách, kde sa rieši nevera, závislosť, alebo domáce násilie. Takže aj keď ste šťastne vydatá a máte (alebo si to aspoň myslíte) harmonické manželstvo, dieťa je vystavené nepríjemným konfrontáciám.

Nežiadané následky

Každý si je vedomý, že dieťa potrebuje vyrastať v pokojnom rodinnom prostredí. Málokto ale tuší, ako veľmi. Podľa najnovších zistení je pre dieťa dôležitejší láskyplný vzťah medzi jeho rodičmi, ako vzťah matky a otca k nemu samému. Inak povedané, deti lepšie znášajú, keď rodičia kričia na ne, ako keď kričia na seba. Až tretina detí prejavuje silnú agresivitu bezprostredne po tom, čo sa stala svedkom hádky medzi dospelými. Kričia, hnevajú sa, udierajú päsťami do vankúša… . Tieto prejavy sa znásobujú závažnosťou videného konfliktu.

Častá chyba

Veľa rodičov zvykne začatú hádku prerušiť a narýchlo sa presunúť do druhej izby, mimo pohľad ich detí. Robia to s tými najlepšími úmyslami a veria, že tak svoje deti uchránia. V skutočnosti celú situáciu ešte zhoršia. Deti predsa nezabudnú na rodičovský konflikt len preto, že sa mu rodičia odpracú z dohľadu. Deti dokonca vycítia nezhody medzi matkou a otcom aj v prípade, že hádku nezačuli. Sú rovnako vystrašené, akurát nepoznajú podrobnosti. To často spôsobuje ešte väčšiu zmätenosť.

Zázračné riešenie

Čo teda robiť? Ako deti uchrániť, keď žijeme v realite, kde sa dospelí proste hádajú? Existuje jeden spôsob. Pri výskumoch vyskúšali jedno opatrenie a negatívne dôsledky rodičovského sporu sa takmer úplne stratili. Bolo jedno ako vážna, vyostrená, alebo škaredá bola hádka, ktorú sledovali, zrazu 96% sledovaných detí ostalo rovnako pokojných a šťastných ako pred vznikom konfliktu. Tým zázrakom bolo zmierenie rodičov pred očami detí. Ak si rodičia konflikt vzájomne vydiskutujú, vyriešia ho a dajú si bozk na udobrenie, všetky potenciálne katastrofy sú zažehnané. Dokonca sa ukazuje, že prostredie, kde je dieťa svedkom konštruktívnych riešení konfliktov, je veľmi priaznivé pre následný duševný rozvoj.

Ale pozor! Situácii nijako neprospeje, ak sa budete snažiť dieťa manipulovať nahratým a neúprimným udobrením. Deti na takéto podfuky prídu hneď. Ak riešite hlbší konflikt, skúste ho pred dieťaťom uzatvoriť dočasným zmierom. Povedzte niečo ako: „Teraz to nevyriešime, ty máš svoj názor, ja svoj, ale predsa sa nebudete kvôli tomu hádať. Veď sa napriek všetkému stále máme radi.“ Vašim deťom to dá pocit istoty a hlavne vy to môžete povedať úprimne.

Zdroj: BRONSON+MERRYMAN, Výchovný šok | Foto: flickr.com; pixabay.com; pexels.com