Aby sa mohlo dieťatko správne vyvíjať, potrebuje okolo seba ľudí, ktorí ho budú milovať a podporovať. A nejde len o vzájomnú lásku medzi matkou a dieťaťom. Svoju veľmi dôležitú rolu tu zohráva aj otecko, ktorého úloha nezačína až narodením dcérky alebo synčeka, ale na tvorbe vzájomného vzťahu sa môže podieľať oveľa skôr.

Niektoré budúce mamičky majú pocit, že ich rastúce bruško patrí iba im a nikto iný by sa nemal starať, čo sa s ich telom deje. Iné ženy zdieľajú svoje radosti aj starosti spojené s čakaním na bábätko s celým svojím okolím. Ale kto je v tomto období najdôležitejší človek, samozrejme po maminke a bábätku? Predsa otecko!

Nie každý otecko prežíva obdobie tehotenstva tak intenzívne ako mamička. A pritom práve tento čas sa dá krásne využiť na budovanie vzťahu medzi otcom a dieťaťom. Máloktorý muž má naštudované, v ktorom mesiaci je aká prehliadka, kedy sa robia ktoré testy, kedy sa dieťatko prvýkrát pohne. Dostáva sa do úplne novej situácie, niekedy sa ani neodváži spýtať na niektoré veci, hoci ho zaujímajú.

Podeľte sa s ním o starosti aj radosti

Zdieľajte s partnerom všetko, čo sa týka vášho budúceho bábätka. Nechajte sa odprevadiť na prehliadku spojenú so sonom. Jedna vec je, keď otecko vidí dve čiarky na teste, iná vec je, keď zbadá bijúce srdiečko. Čakajte spoločne na výsledky testov, hovorte mu o tom, čo sa s dieťatkom deje. Vyberte spoločne dupačky, poskladajte postieľku, rozprávajte sa o mene…

Dajte mu priestor spoznávať bábätko

Poproste ho, aby občas natrel vaše rastúce bruško olejčekom alebo masťou určenou pre tehotné. Jemné hladkanie vám bude príjemné a on pocíti, že tam skutočne niečo rastie. Nehovoriac o pohyboch, ktoré bude cítiť. Keď už bude bábo väčšie, môže dokonca na jeho pohyby reagovať – vlastne s ním takto môže komunikovať a otec s dieťaťom sa spoznávajú dávno pred narodením.

A keď sa potom pozrie na svoje práve narodené dieťa, možno bude mať pocit, že sa dávno poznajú a zaspieva mu pesničku, ktorú mu už predtým spieval, alebo ho aspoň pozdraví “Ahoj bábätko”, ako to urobil už toľkokrát pred narodením.

Foto: depositphotos.com, pixabay.com