dievca

Najstaršie dieťa má asi najťažšiu pozíciu. Niekoľko rokov si užívalo všetky privilégiá ako jedináčik. Po čase sa situácia radikálne zmenila a stal sa z neho starší bratček alebo sestrička. Mamička už nie je len jeho, musí sa deliť o jej pozornosť, neskôr aj o hračky a sladkosti. A popritom všetkom sú naň kladené vyššie nároky než na mladšieho súrodenca a neskôr súrodencov.

Možno si to ani my mamičky neuvedomujeme, no akosi prirodzene s príchodom mladšieho súrodenca, máme od toho staršieho väčšie očakávania. Sme na neho prísnejšie, predpokladáme, že bude zodpovednejšie a pôjde mladšiemu príkladom. Koľkokrát už počul z našich úst: “Si starší, maj viac rozumu ako Zuzka.” Alebo: “Buď dobrým príkladom pre Maťka.”

deti

A teraz ruku na srdce, milé mamičky viacerých detičiek: Mali by sme od nášho prvorodeného či prvorodenej rovnaké požiadavky aj keby bol jedináčik? Asi nie. So zmenou pozície prirodzene čakáme, že dieťa sa stane múdrejšie a zodpovednejšie. Často to tak aj je, ale stále je to len dieťa. Keď sme oslovili mamičky, ktoré majú doma viacero detičiek, zhodli sa, že je to naozaj tak.

Zároveň si uvedomili, že popri tom svojom “kázaní” zabudli najstarších oceniť a vyzdvihnúť ich pomoc. Ak patríte aj vy medzi tieto mamičky, inšpirujte sa nasledujúcimi slovami vďaky pre svojich prvorodencov a poďakujte im za niečo.

Ďakujem ti za to,

že si včera zabavil svoju malú sestričku hrkálkou.

že si sestričke zaspievala pesničku.

že si mi priniesla plienku, keď som tvojho bratčeka prebaľovala.

že si ho postrážil, keď som sa odbehla vicikať.

že si priniesla lyžičku, keď som mu išla dať príkrm.

že si sestričku hladkala, keď plakala.

Každodenná realita prináša mnohé situácie, v ktorých nám naši “veľkí drobci” pomôžu a ani si to neuvedomujeme. Nezabúdajme, že aj tieto drobnosti môžu byť veľkými skutkami a preto nie je vôbec hanba povedať našim prvorodeným veľké ĎAKUJEM. 🙂

Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.