Leto praje bodavému hmyzu. Lietajúca háveď, ktorá vám ultra vysoko piští okolo uší, práve keď klipkáte očami na zaslúžený odpočinok, vie poriadne vytočiť. Siahnuť po chemických prostriedkoch proti komárom je v takých chvíľach možno jednoduché. No nie vždy je aj bezpečné. Najmä ak máte doma novorodenca, či všeobecne malé dieťa. 

V posledných rokoch náš trh zaplavili stovky rôznych produktov na ničenie hmyzu od výmyslu sveta. V klasickom spreji, ultrafialové žiariče či chemické odparovače do zástrčky. V boji proti lietajúcim dotieravcom tak máte hotový arzenál bojových zbraní. Niektoré vám pomaly leptajú pľúca, iné sa hrdia titulom “baby friendly.” Viete ich rozoznať? A viete, ktoré by ste mali na míle obchádzať?

Pomocník či tichý zabijak?

Určite poznáte elektrický odparovač do zástrčky, reklamné slogany ho prezentujú ako pohodlný a účinný spôsob boja proti komárom. Reklama je jedna vec, realita však iná. Na to, aby ste zistili, či vám pomáha alebo vaše pľúca zabíja, mali by ste vedieť, ako funguje.

Elektrický odparovač pracuje ako malé výhrevné teleso, ktoré zo zásobníka s jedovatou tekutinou do prostredia postupne uvoľňuje chemické látky. Zabudovaný dávkovač vypúšťa do ovzdušia jed postupne, v malých dávkach, aby spôsobil uhynutie hmyzu kedykoľvek, keď je v dosahu. Vyparené jedovaté látky zostávajú v miestnosti a čím dlhšie odparovač pracuje, tým je koncentrácia jedu vyššia. Účinnosť otravy je teda pomerne vysoká už po troch hodinách pôsobenia.

Ilustračný obrázok elektrického odparovača

Moderné elektrické odparovače môžu pôsobiť zradne – prekrývajú jedovatý zápach príjemnou arómou. Na prvý “čuch” preto môžete mať pocit, že miestnosť prevoniava príjemný deodorant. V skutočnosti však dýchate jed.

Novorodenci a batoľatá sú na expozíciu chemických látok v prostredí veľmi citlivé, oveľa citlivejšie ako dospelí. Ako uvádza portál Babycenter.com, dýchanie chemických výparov z elektrických odparovačov môže u nich vytvárať predispozície na alergie, astmu, dýchavičnosť či dlhodobé respiračné ťažkosti spôsobené poškodenými dýchacími cestami. Neviditeľný plyn, ktorý odparovače vypúšťajú, podľa niektorých výskumov môže podporovať rakovinu pľúc v neskoršom veku.

Aby sme všetky odpudzovače nehádzali do jedného vreca, aj na slovenskom trhu sa už predávajú “zdravé”  elektrické odpudzovače, zložené z prírodných bio a éterických olejov. Treba ich však hľadať, stále ich je na pultoch regálov ako šafranu.

Modré svetlo bez chémie – áno či nie?

Lapače, svietiace na modro (často ich možno vidieť pri pultoch s mäsovými výrobkami) fungujú na princípe lákania komárov na ultrafialové svetlo. To je pre hmyz maximálne príťažlivé a neodolateľné. Žeravé elektródy, zabudované vo vnútri, dotieravého spoločníka doslova uškvaria, čo jediné budete pri práci lapača počuť. UV žiariče však neobsahujú ani gram jedovatých chemických látok, pre domácnosti s novorodencami a deťmi všeobecne sú preto ideálne. Navyše môžu pracovať i cez deň. Ak miestnosť, v ktorej spíte vy a bábätko, necháte pár hodín pred spánkom prežiariť modrým svetlom, zbavíte sa nielen komárov, ale i múch či pavúkov.

Insekticídy v spreji – i dospelí by mali zvážiť

Repelenty v spreji sú i pre dospelých hotová katastrofa. V porovnaní s elektrickými odparovačmi obsahujú až desaťnásobne vyššie koncentrácie jedu, navyše ich kvapalnejšia forma zostáva na nábytku, oblečení, stenách, kde sa jed postupne vyparuje. Priamo či nepriamo sa tak dostáva na pokožku, kde nežiadúce reakcie môžu prísť veľmi rýchlo.

Životný cyklus komára

Keď príroda pomáha (alebo dá sa to aj bez chémie)

O tom, ako sa vyzbrojiť do boja proti dotieravému hmyzu, sme na našich stránkach už písali. Bezpečné pomôcky sú najmä ekologické, voňavé a neškodia ani nám dospelým, ani deťom. Netreba však zabúdať ani na opatrenia, ktoré s výskytom komárov súvisia nepriamo.

Niekedy si totiž komárov do našich príbytkov voláme dobrovoľne a ani o tom nevieme:

-ak máte doma čerstvé kvety vo váze, každý deň im meňte vodu. I jedna samička komára dokáže v čase sucha okamžite vycítiť príležitosť a do vázy s vodou naklásť vajíčka, z ktorých sa neskôr vyliahnu komáre

-to isté platí aj o rastlinách v črepníkoch. Misky pod kvetináčom slúžia na zachytenie prebytočnej vody, komáre ju však vedia rafinovane využiť na zachovanie svojho rodu

-komáre nevidia žlté svetlo. Ak vymeníte v miestnosti biele žiarovky za žlté, budete mať doma menej nepozvaných hostí

-spať pri otvorenom okne je veľmi príjemné. Aby ste odplašili hmyz, nalietavajúci cez okno, roztlačte do misky s vodou jednu veľkú cibuľu. Misku nechajte položenú na vnútornej alebo vonkajšej parapetnej doske

-telové mlieka či iné kozmetické prípravky, ktoré si po sprche na seba natierame, v kombinácií s prirodzenou vôňou pokožky môžu komáre priťahovať oveľa viac

-samičky komárov priťahujú tmavé farby, ich zrak vníma farby v nočnom priestore úplne inak, ako človek

-nezabudneme na okenné sieťky. Vyberajte však tie s hustejším sitom, cez väčšie oká sa totiž mladé komáre dokážu celkom ľahko prešmyknúť do miestnosti

Zdroj: www.primar.sme.sk, www.babycenter.com, www.babble.com, www.beingparent.com  | Foto: www.flicr.com, www.youtube.com,www.typepad.com