Pamätáte sa ešte, ako ste chodievali na detské ihriská, keď ste vy boli deti? Ako ste sa hrávali, čo všetko ste postvárali a ako k vašej hre pristupovali vaši rodičia? Nechali vás na pokoji, alebo strážili každý váš krok a ukazovali, ako presne sa máte hrať? 

Ak aj vy chodievate dennodenne svoje detváky vyvenčiť, určite ste sa stretli s rôznymi typmi mamičiek. Patria medzi ne aj tieto?

Bojazlivé mamičky

Do tejto kategórie patria mamičky, ktoré strážia každý krok svojho dieťatka. Poznáte ich podľa týchto viet: “Nebež tak rýchlo, lebo zakopneš!” “Ak ideš na odrážadlo, daj si prilbu, chrániče, suspenzor!” “Nelez na tú preliezačku, lebo spadneš!” “Nehojdaj sa tak vysoko, chceš si ublížiť?” “Ideme domov, vôbec ma neposlúchaš!”

Dokonalé mamičky

Už ste sa s nimi stretli? Obzerajú sa neustále okolo seba a upravujú si každé smietko či záhyb na oblečení. A deťom iba potichu vysvetľujú, no počuje to celé ihrisko: “Zlatíčko, pozri sa na toho chlapčeka, aký je škaredý, ako sa hádže o zem. To je fuj!” “Prosím ťa, nerob scény, ľudia sa na teba pozerajú!” “Nešúchaj tými nohami o zem, tie topánky budeš môcť rovno zahodiť!” “Oprav si tie šaty, vyzeráš ako ježibaba, čo povedia ľudia?”

Samotárske mamičky

To sú také typy mamičiek, ktoré nevedno prečo, chodia na detské ihriská, keď odmietajú spoločnosť akýchkoľvek iných ľudí okolo seba, a akékoľvek detí okolo svojich detí. Ich obľúbené vety sú: “Chlapček, nechoď k nám, my sa chceme hrať sami!” “Neber si našu lopatku, my sa s ňou hráme!” “V žiadnom prípade si neber to vedierko, to nie je naše!” “Nevšímaj si iné deti!” “Ten chlapček je fuj, ja som tu s tebou, so mnou sa hraj!”

“Takto je to správne” mamičky

Je zábava sledovať také mamičky, ktoré ukazujú svojim detičkám, ako sa správne hrať: “Vidíš, takto sa správne hojdá!” Na šmýkalku sa musíš postaviť takto, a správne sa šmyknúť!” Chrobáčik, ale správny koláčik musíš urobiť z mokrého piesku, nie zo suchého. Aha, ja ti to ukážem!” “Ak by si si chytil lopatku do ruky tak ako sa má, tak ti to pôjde lepšie!” “Takto sa do lopty nekope, pozri sa sem!” “Počkaj, ja ti to spravím!”

Neviditeľné mamičky

Od tohto typu mamičiek nebudete počuť absolútne nič. Akurát budete vidieť a počuť deti, ktoré demolujú ihrisko, lietajú medzi tými najmenšími s palicami, ničia hrady z piesku, alebo sa hojdajú na hojdačkách, z ktorých vyrástli pred troma rokmi. A len márne sa obzeráte vôkol a pýtate sa: “Kde máš mamičku?”

Mamičky kuchárky a pekárky

To sú také, ktoré ustavične nosia so sebou vonku raňajky, obed a večeru a neustále kričiace po svojich deťoch: “Poď si dať jabĺčko.” “Urob si pauzu a daj si keksíček.” “Mamička ti upiekla koláčik, daj si.” “Určite si hladný, tu si sadni, mamka ťa nakŕmi.”

Pohodové mamičky

Mamičky, ktoré si sedia na lavičke, očkom sledujú svoje detičky no nebehajú zbytočne kvôli každej maličkosti, neupozorňujú kvôli malichernosti. Avšak sú v pohotovosti, ak sa v ich rukách detí objaví palica alebo mŕtvy vták, pofúkajú boliestky, pohladkajú pri nespravodlivosti. No držiac fľašu vody v ruke, keby náhodou dieťa potrebovalo natankovať, debatujú s inými mamičkami aj o iných veciach ako je varenie, pranie, žehlenie. Užívajú si čas, keď od nich nikto nič nechce, keď sa deti hrajú medzi sebou a socializujú sa.

Malé rady mamičiek iným mamičkám

Určite, každá máme svoje pravidlá aj svet vnímame inými očami. Každá z nás je iná a má svoju predstavu o výchove a o hraní sa. Ale niekedy naozaj nie je potrebné stáť napnute ako struna a sledovať každý krok našich detí. Uvoľníme sa a vypusťme paru. Samozrejme, sledujme pritom tie detváky, aby si neublížili, avšak nechajme ich objavovať svet po svojom. Nechajte ich, učiť sa na vlastných chybách.

Veď aj tie modrinky na nohách, zdraté kolienka a lakte, šrámy od hojdačky či udretá rúčka patrí k detstvu. Taktiež nikoho nezaujímajú omrvinky na šatách, či ošúchané topánočky. Na detskom ihrisku každý rieši niečo úplne iné ako to, ako vyzeráte.

Ak nechcete žiť niekde úplne na samote, izolovane od ostatného sveta, skôr či neskôr musíte nechať svoje dieťa napospas spoločnosti.

A keď si myslíte, že vaše dieťatko je už veľké na to, aby sa na ihrisku hralo samo, i tak ho občas skontrolujte. Hlavne ak viete, že vaše dieťatko je trochu divokejšie, o to viac musíte na neho dohliadnuť. Skôr, než ublíži sebe, alebo niekomu inému.

Čas na ihrisku patrí deťom. Sledujte ich jedným očkom, no užívajte si pobyt vonku. A darujte deťom istú voľnosť na budovanie si priateľstiev. Do života je to veľmi dôležité.

Foto: pixabay.com