Neviazaný intímny život, vysoký životný štandard, koníčky, divoké večierky, výlety, festivaly, budovanie kariéry….kvôli takýmto a podobným veciam ľudia obyčajne odkladajú rodičovstvo. Obávajú sa, že narodenie dieťaťa budú časom ľutovať, ak sa vzdajú niektorej pre nich v tú chvíľu životne dôležitých činností a radostí. Ale v skutočnosti to vždy dopadne úplne inak ako si predstavujeme….

Každý, kto len uvažuje o založení vlastnej rodiny, si je do istej miery vedomý, že sa niektorých vecí v živote bude musieť vzdať. Pred rozhodnutím si spisujeme pre a proti a dlho rozmýšľame, či to, čo nám rodičovstvo prinesie, preváži to, čoho sa vzdáme. Je zaujímavé ako potom tieto zoznamy vyzerajú smiešne. V materstve nám totiž budú chýbať práve tie maličkosti, ktoré sa v položkách „pre“ vôbec neobjavia….

1.    Spánok

Nehovoríme len o tom, koľko hodín v noci spíte. V tomto sa vám budú striedať obdobia, kedy to bude na nevydržanie, s obdobiami, kedy to bude celkom fajn. Ale aj keď budete spať 8 hodín, bude to iné. Ide o to, že ako matka vám bude trvať mesiace, možno roky, kým zažijete skutočne pokojnú noc, kedy vaše zmysly nebudú striehnuť na akýkoľvek náznak nebezpečenstva. A sú tu aj iné nepríjemné obmedzenia: Ak budete ponocovať, nemáte možnosť sa počas dňa „dospať“. Nemáte právo ísť spať skôr ani po obzvlášť namáhavom dni. Ani jeden, jediný deň v týždni si nemôžete dovoliť zostať v posteli dlhšie…jednoducho, materstvo je nádherné, ale matky sa už nikdy nevyspia tak ako bezdetné ženy.

2.    Spontánnosť, vášeň, romantika

Prisahali ste, že nebudete ako TIE páry, ktoré prestanú spolu spávať, len čo splodia dieťa. Vy ste rozhodnutá zachovať vo vašom vzťahu vášeň. Ale narodenie dieťaťa spustí kolotoč, kde na intímnosti medzi manželmi jednoducho nie je príležitosť. Ak teda nechcete manželské milovanie úplne vyškrtnúť zo svojho života, musíte k nemu pristupovať až s matematickou vypočítavosťou. Všetky deti spia, ON nie je príliš unavený z práce a vy nie ste príliš psychicky rozhodená z …hocičoho, čo vám deň na materskej priniesol. Takže „to“ urobíme, lebo nik nevie, či sa tento týždeň ešte naskytne príležitosť. Aj tak si milovanie môžete užiť – nacvičíte si, ako sa na povel navnadiť. No po čase vás ten princíp – „hop na to, lebo môžeme“ unaví a bude vám chýbať tá roztúženosť predohry…

3.    Nákupy ako relax

Kedysi ste sa zvykla hodiny prechádzať popri regáloch, pomaličky ste si prezerali jednu vec za druhou. Občas ste si niečo vyskúšala, občas len tak meditovala nad kúpou úplnej zbytočnosti. A ani vás nenapadlo, že toto všetko je vlastne relax. Teraz je nakupovanie pekelná tortúra. Starostlivo vyberáte strategické nákupné trasy v márnej snahe, vyhnúť sa regálom s hračkami a sladkosťami. Znášate pohoršené pohľady kupujúcich, ktorých očividne vaše nevychované vrieskajúce decká obťažujú a niektorí to aj dajú nevyberane najavo. A modlíte sa, aby ste už konečne zaplatila nákup – lebo udržať tie vaše zlatíčka stáť v rade a zabrániť im v hysterickom rozhadzovaní tovaru, je priam nadľudský výkon….Vážne sa rozhodujete, či sa nezaobídete tento týžde bez masla, či tvarohu, lebo ste priveľmi vyčerpaná vláčiť sa cez celý obchod s vašimi malými neposedníkmi. Často radšej „zabudnete“ polovicu potravín kúpiť a poveríte touto úlohou manžela…

4.    Pokoj pre domáce práce

Domáce práce boli vždy pre vás nutné zlo. A zrazu je pre vás relax, keď sa im môžete nerušene venovať. Mať niekoľko hodín len na to, aby ste dôkladne vydrhla kuchynskú linku! Bez otravného prerušovania každých pár minút – niečo v izbe buchlo, je počuť krik, je pridlho ticho, „mami, mami, pozri do čoho som strčil prst…“A keď môžete umyť dlážku, bez toho aby ste krvopotne a väčšinou márne odháňala malé otravné šidielka z blízkosti mokrej podlahy! A tá možnosť, bez pocitu viny svoju činnosť odložiť na neskôr! Lebo ako bezdetná ste vedela, že budete mať čas. Že táto chvíľa, keď manžel zoberie deti na prechádzku, prípadne ak zaspia všetky naraz, nebude poslednou príležitosťou upratať byt v tomto týždni.

5.    Rozhovor o dospelých témach s dospelými ľuďmi

Isteže, potrebujete rozprávať o svojich deťoch, potrebujete sa zdôveriť so svojimi pochybnosťami ohľadom zvládania materských povinnosti. A konečne, potrebujete sa podeliť s tými úžasnými, neopakovateľnými a pre vás novými zážitkami. Preto sama ťažko hľadáte inú tému ako tému vášho pôrodu, starostlivosti o deti.  S manželom sa väčšinou času dohadujete o organizačných veciach – kto vyzdvihne deti zo škôlky, kedy pôjdete ku svokrovcom, čo kúpite na narodeniny vášmu synovi, kto prebalí vašu dcérku, o koľkej máte to očkovanie… . Trvá to celé mesiace, ale raz až bolestivo zatúžite porozprávať sa s niekým o novom filme, skritizovať opatrenie vedenia vo firme, či si zafilozofovať nad tým, prečo tá neschopná blonďavá asistentka riaditeľa má 2-krát toľký plat ako vy…bohužiaľ, v tom čase vy jednak nemáte prehľad o temách mimo vašej rodiny a jednak už sa o týchto témach nemáte s kým porozprávať.. .

Obeta akosi automaticky ku materstvu patrí. Ale vo víre materských starostí a radostí si málokedy uvedomíme, že sa obetujeme. Robíme len to, čo potrebuje naše dieťa a robíme to úplne prirodzene, dobrovoľne a s veľkou radosťou.

 

Foto: youtube.com; pixabay.com; everystockphoto.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk