To, na čo nás nikde neupozornia je fakt, že na materskej dovolenke laicky povedané “osprostievame”. Nevyhneme sa tomu. Prvé mesiace s malým dieťatkom, obzvlášť v zime, poväčšinou trávime v teplúčku nášho obydlia. Lekári odporúčajú, že s malinkými deťmi pri mrazoch pod -5C´ by sme nemali vychádzať von. A my ako dobré a starostlivé matky myslíme v prvom rade hlavne na deti a ich zdravie. Veď skončiť pri takom malom bábätku na antibiotikách tiež nie je sranda.

Pobyt medzi štyrmi stenami nám na psychickej pohode určite nepridáva. A keď už prišiel tak vytúžený spánok vášho drobca, doprajte si trochu psychického ventilu. Samozrejme sú medzi nami maminy, ktoré nemajú problém odložiť dieťa starej mame a vypadnúť kdesi na vzduch, poprípade na vinko s kamoškami. Podaktoré aj kojace matky nemajú až také šťastie a tak čo urobiť keď sa vám vyskytne takýto vzácny moment? Určite neupratujte! Bordel vám nik neuprace a dieťa tiež neprespí pol dňa. A pokiaľ ste typ človeka, pre ktorého efektívne využitie voľného času spočíva v aktívnych činnostiach, ponúkame vám zopár tipov ako aktívne oddychovať a pritom príjemne vypnúť myseľ.

Vyšívanie

Križikový steh poznáte minimálne z počutia. Nepochybne si pamätáte na vyšívane obrazy v spálni vašich rodičov alebo starých rodičov. Nebudeme klamať, keď budeme tvrdiť, že svojho času to bol veľký hit. Veď kto už kedysi nemal v dome vyšívaný obraz v masívnom pozlátenom ráme, ako keby ani neexistoval. Samozrejme doba pokročila a nielen bavlnky sú momentálne dostať v galantériach od výmyslu sveta. Ponúkajú aj široký výber z potlačenej panamy/kanavy (podkladová látka, na ktorú sa vyšíva podľa predtlačenej predlohy). Na rozbeh ručných prác je táto aktivita ako stvorená.

Štrikovanie

Áno, je rozhodne jednoduchšie kúpiť štrikovaný sveter v obchode, ako sa s tým “babrať” doma. Jednoduchšie rozhodne, ale už ste zabudli, akú ste mali ako deti radosť, keď vám mamina alebo starká niečo uplietla a vy ste sa v tom kuse odevu prechádzali ako najväčší páni 🙂 ? Nie vždy ste mali z toho takú radosť ako starká očakávala, ale aspoň ste sa usmievali, veď sa snažila. A teraz, keď ste po rokoch našli ten starý spratý sveter, hneď sa vám akoby zázrakom vynorili všetky tie krásne spomienky. Pre toto je omnoho vzácnejšie, keď podarujete vlastnoručne upletený šál, než keby ste ho mali kúpiť.

Háčkovanie

Háčkovanie momentálne prežíva renesanciu. Keď si tak spočítate všetky kamarátky, ktoré háčkujú čiapočky, rukavičky alebo hoci len capačky… .Je to pomerne ľahko naučiteľná aktivita, ktorú si postupným opakovaním zautomatizujete. Poznali sme dievča, čo sa pri háčkovaní pozeralo na danú vec, len keď menila bavlnky. Preto sa tomu aj veľa mamín venuje. Rýchle, spratné a hlavne efektné!

Paličkovanie

Táto záležitosť ostáva pre mnohé z nás neskutočnou alchýmiou. Veď si len zoberte to množstvo paličiek, ktoré musíte prekladať a ešte si aj strážiť tvar. Pre šikovné ženičky s orlím zrakom ako stvorené. Výsledný produkt je krásny, ale tie hodiny strávené v jednej polohe… . Len pri pomyslení na to, nás pobolieva krčná chrbtica.

Šitie/ ručné šitie

Dobrých krajčírok je v dnešnej dobe ako šafránu. Hoci je dnes oblečenia na každom kroku až prebytok. Keď si chcete dať ušiť šaty na mieru, veľmi ťažko nájdete poctivú krajčírku. Tiež to záleží aj od vami zvoleného modelu. Nie všetko sa na vás hodí a nie všetko sa dá ušiť za lacný peniaz. Ale keď už chcete vyskúšať naučiť sa šiť, pokúste sa nájsť nejakú kamarátku, ktorá by vám vysvetlila aspoň začiatok. Na jednoduché skrátenie nohavíc alebo obšitie krajov obrusu, vám absolútne postačí vedieť úplne základy. A keď zistíte, čo všetko si budete môcť ušiť, budete sa sama snažiť zdokonaľovať sa. Obzvlášť, keď budete vedieť ušiť svojej malej dcérke sukničku alebo patchworkovu deku, budú jej rozžiarené očká tá najkrajšia odmena. 

Maľovanie na textil

Kúpiť jednoduché bavlnené tričko, farbičky na svetlý či tmavý textil, nechlpatejúci sa štetec a hor sa do sveta fantázie. V rôznych reklamných obchodoch vám vytlačia na tričko asi všetko, ale opäť raz sa budeme odvolávať na to, že darované a vyrobené je na nezaplatenie. Veď ktorá mladá slečna sa môže pochváliť s vyrobeným tričkom v aktuálnej “Frozen mánií”. Veľa ich veru nie je, ale tá vaša sa s ním pochváliť môže. 🙂

Tkanie

Zrejme sa vám práve vybavili staré rozprávky, kde babičky v krojoch na masívnych krosnách vyrábali koberce. Presne tomuto niekdajšiemu vynálezu hovoríme Tkáčsky stav. Šikovné a ľahko ovládateľné zariadenie, ktoré ale asi do vášho dvojizbáku nevpracete. Preto neskôr vymysleli takzvané tkanie na ráme. Predstavte si klasický jednoduchý drevený rám, kde na vrchnej a spodnej strane boli nabité klinčeky. Na tieto klinčeky sa na striedačku naťahovali šnúrky, na ktorých sa následne tkalo. Na vysokej škole podaktorí absolvovali aj tkanie na ráme, ale z netradičných materiálov, napríklad z papierových bločkov.

Ručné práce

Do kategórie ručných prác zahŕňame všetky všakovaké dekoratívne doplnky, ako adventný veniec, stojany na sviečky, dekupáž, pletenie z pedigu, maľovanie na keramiku a podobne. Veľmi príjemné vecičky, ktoré nielen lahodia oku ale vnesú príjemnú domácku atmosféru. Pri mnohých veciach stačia len jednoduché materiály, ktoré navyše nie sú ani finančne náročné. A maminy, úprimne, však je to skvelý pocit, keď samé sebe dokážete, aké ste šikovné? 🙂

Pri spomínaných činnostiach sa naučíte mať skutočnú radosť z odvedenej práce a to sú len zlomkom všetkých možností, ako efektívne prežiť nielen zimné večery, ale aj chvíle, keď to jediné po čom túžite, je pokoj a ticho.

Foto : pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Dada
Mojím veľkým šťastím je moja mala dcérka a môj manžel. Svoju prácu beriem ako poslanie, pretože to čo robím sa inak ani robiť nedá, keď to chcete robiť poriadne. A nič ma nemrzí viac, ako keď sa starám viac ako tí čo by sa starať mali aspoň trochu. Žijem tu a teraz. Verím, že v každom z nás je niečo dobré. Milujem tradície a začala som sa venovať folklóru, lebo si myslím, že by sme mali byť hrdí na to kým sme a aké sú naše korene. Myslím si, že byť ku sebe ľudskejší by nikomu nezaškodilo a pomáhať je ľudské. Verím v dobro, lásku a úprimnosť.