otec so synom na hojdacej sieti

Z každej strany sa na vás valia informácie o výchove a o tom ako byť dobrými rodičmi. Pápež František má tiež 7 múdrych rád. Pre oteckov.

 

1. Otec nechce, aby boli deti presne ako on. Chce, aby boli múdre a slobodné

Dobrý otec si neplní svoje sny cez deti. Nebude svojho syna nútiť hrať na akordeón, lebo on to vzdal a teraz to po rokoch ľutuje. Nebude svoju dcéru nútiť študovať medicínu len preto, lebo ho mrzí, že sa v škole nerozhodol inak.

2. Prísnosť a dôslednosť otca sú dôležitejšie než jeho schopnosť byť tímovým hráčom a ochraňovať

Radšej byť zle pochopený než príliš ústupčivý. Otec má byť prísny, ale zároveň majú deti vedieť a cítiť, že ich miluje v každom okamihu, nie len vtedy, keď sú poslušné.

3. Otec je prítomný. Je blízko svojej manželke a deťom

Počúva, čo mu deti hovoria, hrá sa s nimi, vezme ich na ihrisko či na výlet. Možno niekedy bez mamy, aby si trochu oddýchla alebo v pokoji navarila či upratala. Zdieľa s matkou svojich detí každý úspech či neúspech, povzbudí po náročnom dni plnom boja medzi súrodencami, objíme, pobozká, povie, že zajtra zas vyjde slnko a bude lepší deň.

4. Prítomný otec nie je dozorcom. Otec, ktorý príliš rozkazuje, bráni svojim deťom v rozvoji

Nechoď tam, nerob to, neskáč, ako to držíš lyžicu, nekrič, uprac hračky a tak ďalej donekonečna. Toto nie je ten správny prístup k deťom.

5. Dobrý otec je trpezlivý otec

Vy, ako matka, najlepšie viete, aké ťažké je byť trpezlivou, keď dieťa už po desiatykrát zavoláte obedovať a ono nemá čas, lebo práve lieči nejakého plyšového kamaráta. Aké je to ťažké, keď vám bábätko plače v aute a vy neviete prečo. Aké je ťažké byť trpezlivým rodičom, keď sa dieťa učí samo najesť alebo obliecť či obuť. Ockovia by mali byť niekedy asi aj trpezlivejší ako mamy.

6. Otec vie odpustiť a neponižuje; nie je to samoľúby slaboch

A nezabúda používať čarovné slovíčko “prepáč”.

7. Žije Božie otcovstvo. Pomáha deťom vstať, keď zlyhajú

Motivuje, povzbudzuje a ťahá ich zo zeme hore, odpustí a nepripomína chyby dookola.

Zdroj: cestaplus.sk | Foto: pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk