žena

Zrejme ste už premýšľali nad tým, že používať krémy, ktoré sú umiestnené v drogériách niekoľko rokov, nie je práve tá najsprávnejšia voľba. Viaceré z nich obsahujú veľké množstvo parabénov a iných škodlivých látok pre vašu pleť.

Čo sú to vlastne parabény? Ide o konzervačné látky, ktoré sú vyrobené zväčša z ropy a zachovávajú “čerstvosť“ kozmetických výrobkov niekoľko mesiacov, či dokonca rokov. Mnohé štúdie však dokazujú, že tieto látky sú vysoko škodlivé. Spôsobujú dokonca bujnenie rakovinových buniek.

No čakali by ste to? Idete do drogérie s pocitom, že si kupujete produkt, ktorý vám má pomôcť a ono je to v skutočnosti úplne naopak. Teda platíte za niečo, čo vám pri dlhodobejšom používaní môže skôr uškodiť, alebo dokonca spôsobiť napríklad rakovinu prsníka. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako je možné, že za čias našich starých mám nebolo o tejto zákernej chorobe ani chýru ani slychu?

Nahliadnime trochu pod závoj minulosti a priučme sa od nich. Je zrejmé, že dnešná doba je technicky vyspelá, avšak čo sa týka zdravia a prístupu k nemu, máme ešte, čo “dobiehať“. Takže obujme si tenisky, poriadne zašnurujme a poďme na to!

Existujú teda nejaké prírodné alternatívy?

Napríklad mandľový olej. Rýchlo sa vstrebáva a pokožka je po ňom príjemne jemná. Pokiaľ máte problém nájsť si ideálny odličovací prostriedok, naberte si na kúsok prstu kokosový olej a jemne ním potierajte krúživými pohybmi nalíčené viečko. Robte tak dovtedy, kým sa make up spolu so špirálou rozmaže. Ešte predtým si namočte odličovací tampón do vody a trochu ho “vyžmýkate“, aby v ňom ostalo čo najmenej vody. Namočený tampón potom priložte na oko a všetok make up s ním pekne odstránite. Ide to úplne ľahko a to dokonca bez zbytočného trápenia.

Nuž a ako odlíčiť a pekne vyčistiť celú tvár? Vezmite si nádobku s vlažnou vodou, poprípade misku, kde si kvapnete asi dve kvapky jablčného octu. Dôležité je, aby bolo vody omnoho viac než octu, ktorého stačí naozaj iba pár kvapiek, vzhľadom k tomu, že jeho zloženie je vysoko koncentrované. Ešte pred samotným použitím na tvár, si radšej pre istotu vyskúšajte malý test, či nie ste alergický.

Potrite si týmto roztokom miesto na zápästí z prednej časti a počkajte asi hodinku. Ak potreté miesto zmení farbu na červenú, alebo vás začne svrbieť, rozhodne sa tomuto domácemu receptu veľkou okľukou vyhnite. Dokonca aj vtedy, ak nie ste vlastníkom vodičského oprávnenia. Vtedy je veľmi pravdepodobné, že ste na jablčný ocot alergický.

Je veľmi dôležité, aby ste ocot zriedili s väčším množstvom vody asi v takomto pomere: do jedného pol deci vody úplne stačí jedna kvapka jablčného octu. Nie opačne! Pokiaľ ste si urobili test na alergiu a je všetko v poriadku, namočte si do predpripraveného roztoku odličovací tampón, vyžmýkajte a jemnými krúživými pohybmi ním hlaďte tvár približne jednu minútu.

Táto čistiaca voda je veľmi praktická, pretože jej výroba trvá iba pár sekúnd a môžete si ju so sebou zobrať kamkoľvek na cesty. Naliať si ju do malej fľaštičky, či inej praktickej nádobky, ktorá zaberie minimum miesta. Je úplne normálne ak po odlíčení touto jablčnou očistou budete mať tvár trochu začervenanú, pretože jablčný ocot sám o sebe kožu krásne prekrví a vyčistí. Do pár minút sa toto začervenanie stratí a vaša tvár bude krásna aj bez použitia make-upu.

Drobná rada na záver: Pokiaľ si prajete mať tvár žiarivú a plnú slnka, zvyknite si každý deň v dopoludňajších hodinách zjesť kivi. Toto ovocie v sebe obsahuje omnoho viac vitamínu C ako citrón a dáva do rovnováhy prekyslený organizmus. A vaša pleť vitamín C nadovšetko miluje.

Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Petra O.
Rovnováha, to je to, čo v živote hľadám, nachádzam i strácam a práve preto je všetko v poriadku. Prečo? Pretože jej hľadanie ma udržiava v strehu, jej nachádzanie mi ukazuje smer a jej strácanie vo mne prebúdza neistotu, ktorá ma učí ako žiť život v pokore.