Rodina Zábava Ako na deti?

Ako na deti?

Zamýšľala som sa nad tým, aké rady by som asi dala novopečeným mamičkám a oteckom ohľadom ochrany ich duševného zdravia a majetku. Sama mám doma troch malých výtržníkov (dvoch synov a dcéru), takže viem, aké dokážu byť deti neuveriteľne zvedavé a ničivé. Neviem prečo, ale najobľúbenejšie detské hračky sú veci, ktoré nimi zásadne nie sú. Ako príklad uvediem niekoľko zo zoznamu mojich anjelikov: šnúra od vysávača, nožničky, fixky (najmä ak sa dajú otvoriť a cucať), prach a hlina z kvetináčov a iné podobné mňamky, ktoré sa snažia bleskurýchle strčiť do úst.

 

Ak ste tiež šťastná mamička dieťatka do troch rokov (rozumej malého demoličníka/čku), tak určite zbystrite pozornosť a prečítajte si nasledovné riadky:

 1. Prvá rada znie: nedávajte im do ruky vec ktorá, keď bude zničená, vám bude chýbať. Bude zničená. Len spôsoby sú rôzne: zlomená, vypáčená, popučená, rozšliapaná, pokreslená, poškriabaná a podobne. Naozaj, viem  o čom hovorím.
 2. Ak počujete krik a plač- nič moc. Ak nepočujete nič- bežte o zlomkrky!
 3. Kúpte si lacný nábytok. Keď vám ho do pol roka zničia- ušetríte si tým infarktové stavy.
 4. Vždy sa psychicky pripravte na to, že nová hračka môže skončiť v koši po prvých 5-tich minútach. Najlepšie, keď kúpite nejakú s technológiou NASA- vode a pádu odolnú.
 5. Nemyslite si, že sa dosýta vyspíte. Budete radi, ak sa vyspíte aspoň trochu. Na druhej strane sa z vás opäť stane ranné vtáča a vy po rokoch študentských žúrov zistíte, aký dokáže byť deň zrazu dlhý.
 6. A najdôležitejšia rada: nikdy nenechávajte behať nenočníkových len v pančuškách- zasvätení vedia.

 

“Mať doma malého ničiteľa je trošku náročné a keď sa k nemu pridá ďalší malý výmyselník- nie je núdza o zábavu.”

Rady vyššie boli skôr pre rodičov, ktorí majú jedno malé dieťatko. Ale mám pre vás rady aj pri väčšom počte. Tu sú:

 1. Čím väčší smiech, tým väčší plač.
 2. Už od dvoch rokov kupujte tie isté hračky. Akákoľvek odlišnosť (stačí len farba) vám uštedrí hodinové zúrenie a plakanie.
 3. Netešte sa predčasne, že ste deťom navarili super nové chutné jedlo, pre ktoré by vám hocikto bozkával ruky. Ak vaše deti nie sú rodení gurmáni- neochutnajú ani lyžičku. Majte v zálohe pripravený puding a antistresové vrecúško.
 4. Nemyslite si, že sa budete môcť s niekým porozprávať. V tom momente vaše deti začnú vydávať také silné zvuky, že sa decibelovo budú blížiť k hluku vzlietajúceho boeingu.
 5. Psychicky sa pripravte na to, že čas na seba máte, až keď všetko pospí. Ušetríte si frustráciu.
 6. Nemyslite si, že sa vyspíte. Skôr sa pripravte na to, že spať budete na dôchodku.

A čo by som povedala na záver? Iba, že napriek všetkým starostiam deti vyrastajú strašne rýchlo a preto si čas detstva treba užívať. Veď raz sa aj tieto starosti premenia na úsmevné historky. Tak vám všetkým želám pevné nervy!