Najstrašnejšia nočná mora každej matky! Vaše sladké bábätko zrazu nedýcha, srdiečko mu nebije – jednoducho nejaví známky života. Každý deň, hodinu, či minútu sa tej myšlienky desíte. Ste nervózna, ak nie je zapnutý monitor dychu, v noci sa odrazu prebudíte a idete svoje dieťa skontrolovať. Ale… ruku na srdce. Ak by sa vaše najčernejšie obavy potvrdili, čo by ste robila? Vedela by ste svojmu bábätku zachrániť život?

 

Keď naše dieťa potrebuje rýchlu lekársku pomoc, rodič si len ťažko zachová chladnú hlavu. Veľmi často prepadá panike a hystérii. V takom stave reagujeme nesprávne a svojmu bábätku nielen nepomôžeme, ale často jeho stav ešte skomplikujeme. Často sa zabúda, že oživovanie bábätka je iné od oživovania dospelého človeka. Ako sa teda nestať súčasťou smutných slovenských štatistík? Najistejšie je mať niektoré zásady prvej pomoci nielen naštudované, ale aj niekde vypísané. A potom sa len 3-krát zhlboka nadýchnuť a pustiť sa do záchrany:

1.    Zistiť stav vedomia

Ak prídete k bezvládnemu, nehybnému telíčku, najdôležitejšie je zachovať pokoj. Predovšetkým treba zistiť, či je vaše dieťa skutočne v bezvedomí:

UPOZORNENIE: za žiadnych okolností s bábätkom netraste, použite iné spôsoby:

 • poklopte chodidlo dieťaťa prstom
 • pošteklite bábätko pod pazuchou
 • potiahnite bábätko za nôžku

Vždy pritom oslovte vaše dieťatko menom. Tieto podnety by mali byť dostatočné, aby sa dieťatko prebralo, pokiaľ nie je v bezvedomí.

2.    Uvoľniť dýchacie cesty

Ak je dieťa v bezvedomí, často mu bráni v dýchaní zapadnutý jazyk, alebo iný predmet, ktorý zapadol v hrtane. Položte dieťatku jednu ruku na čelo a mierne mu zakloňte hlavičku. Prstom druhej ruky mu zdvihnite bradu. Tým sa jednak uvoľnia dýchacie cesty, jednak lepšie uvidíte prípadnú prekážku v dýchaní. Zapadnutý jazyk, alebo prekážku vyberieme palcom, alebo ukazovákom. Prsty do úst dieťaťa vkladajte až keď uvidíte prekážku – nikdy nie len tak. Námatkovým hľadaním by ste mohli prekážku zatlačiť ešte hlbšie do úst dieťaťa.

3.    Kontrola dýchania

Ak sú dýchacie cesty voľné, skontrolujeme či dieťa nezačalo dýchať. Ucho priložíme ku tvári dieťatka. Jednak kontrolujeme, či nezacítime dych na našej tvári, jednak sledujeme, či sa nezdvihne hrudník dieťatka. Ak nič také nezaznamenáte, požiadajte niekoho, aby zavolal pohotovosť a vy začnete s umelým dýchaním. Ak ste sama, najskôr 1 minútu dávajte umelé dýchanie, potom zavolajte pohotovosť a následne sa vráťte k oživovaniu.

4.    Umelé dýchanie

Jednu ruku položte na hlavičku dieťatka, prstom druhej ruky podoprieme bradu. Nadýchnite sa. Pery priložte naraz na ústa aj nos a vydýchnite. Vdychujte do bábätka vzduch, kým sa hrudník dieťatka nezdvihne. Potom pery odtiahnite a nechajte hrudník klesnúť. Ak sa hrudník nezdvihne, pokračujeme v umelom dýchaní 5-krát za sebou

5.    Kontrola činnosti srdca

Ak dieťa nezačne dýchať ani po piatom pokuse a nie je zrejmá príčina dusenia, skontrolujte činnosť srdca. Priložte ucho ku hrudi bábätka a sústredene počúvajte 10 sekúnd. Ak začujete tlkot srdiečka, pokračujte v umelom dýchaní vo frekvencii 20 vdychov za minútu. Pritom po každej minúte skontrolujte činnosť srdiečka.

6.    KRP – kardiopulmonálna resuscitácia

Ak nezistíte žiadne známky srdcovej činnosti, začnite s resuscitáciou:

 • dieťa položte na tvrdú podložku (ideálny je stôl)
 • jednu ruku položte na hlavičku dieťatka v jemne zaklonenej polohe
 • dva prsty druhej ruky (ukazovák a prostredník) priložte na stred hrudnej kosti, tesne pod spojnicou bradaviek
 • rázne stlačte do hĺbky – 1,5 cm až 2,5 cm rýchlo po sebe 5-krát za sebou
 • pokračujte s umelým dýchaním
 • striedajte masáž srdca s umelým dýchaním – 5-krát stlačte hrudník a raz vdýchnite do nosa a úst bábätka vzduch
 • Pokračujte, kým dieťa nezačne dýchať, kým nepríde pohotovosť, alebo nebudete príliš vyčerpaná

7.    Zotavovacia poloha

Ak bábätko začne znova dýchať a krvný obeh sa obnoví, držte ho v náručí, kým príde pomoc. Dbajte pritom, aby malo tváričku nadol a hlavičku nižšie ako zvyšok telíčka. Je to tzv. zotavovacia poloha, ktorej cieľom je :

 • Zabezpečiť voľné dýchacie cesty
 • umožniť odtok vývratkov z úst
 • udržať krk s chrbticou v jednej rovine

Celý postup si môžete pozrieť na nasledujúcom videu:

Aj keď bábätko dýcha a napohľad vyzerá v poriadku, nepodceňujte lekársky zásah. Vždy, keď upadne do bezvedomia, aj keď sa preberie, nechajte ho riadne lekársky vyšetriť.

Na záver už len ostáva vám zaželať, aby ste popísané zásady nikdy nebola nútená využiť.

Zdroj: M. STOPPARDOVÁ, Prvá pomoc malým deťom Foto: youtobe.com; pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk