originalita

Začíname citátom „v jedinečnosti je dokonalosť.“ Človek už od raného detstva je tlačený okolím k presne stanovenej ceste a vytýčenému cieľu.

Ako dieťa má stanovené, kedy bude dvíhať hlavičku, kedy by malo začať hovoriť, kedy chodiť, najprv len tak, potom škôlka, škola, stredná škola, poprípade vysoká škola alebo práca. Kedy sa má oženiť, vydať, robiť, splácať hypotéku a snažiť sa žiť, až nakoniec umrie.

Povedzme si otvorene, je to takto dané a ak niečo je ináč alebo je niekto iný, tak sa nám to zdá divné. Je obrovská škoda takto zmýšľať, pretože ak sa obhliadneme späť, tak každý veľký učenec, filozof, umelec či akákoľvek veľká osobnosť, nešla s davom, ale išla za svojím snom cestou, ktorá nebola ľahká a nám by sa zdala nezmyselná. No vďaka týmto ľuďom je náš svet pestrejší, farebnejší, voľnejší a slobodnejší. Netreba sa báť odlišnosti, pozrite sa na svet ako na plátno. Človek je umelec, ktorý na to plátno maľuje. Zmeňte svoje myslenie a neodsudzujte ľudí, ktorí vytŕčajú z davu, či už len svojím účesom, oblečením alebo názormi. Je jednoduchšie plávať po prúde, a preto väčšina z nás sa podvolí. No nebráňme, neodsudzujme, neznevažujme tých, čo sa rozhodli plávať proti prúdu.

Ako rodičia, máme výbornú možnosť toto naše deti naučiť a ony to budú dávať ďalej. Neporovnávajme ich s inými deťmi v škole, krúžku, v rodine, pretože každá osobnosť je iná a vy sa budete zameriavať na nedokonalosti a neuvidíte to krásne a iné, čo ho odlišuje a robí osobitým. Pokiaľ to nerozviniete, stane sa z neho človek ako vy, človek, ktorý sa bojí snívať, lebo už si myslí, že na všetko je neskoro a váš sen je hlúposť. Takto vám to povedali možno rodičia, priatelia alebo niekto v okolí. Preto ste tam kde ste a možno sa niekedy obhliadnete späť a poviete si, čo by bolo keby som to vtedy skúsila alebo urobila.

Sami sme vyrastali na prísloví: „Nerob nič, čo by si mohol neskôr ľutovať“ . Možno by sme sa mali začať riadiť skôr príslovím: „Urob všetko o čom snívaš, aby si neskôr neľutoval, že si to neurobil“. Čas sa nám už nikdy nevráti, na chybe sa poučíme a ak sa nám to podarí, tak nebudeme ľutovať. Nikdy nie je neskoro si plniť svoje sny, no netreba sa báť. Ak sa vám zverí dieťa so svojím snom a túžbou, nech už je akokoľvek nereálna, neodhovárajte ho, skôr ho povzbuďte a zamyslite sa, čo sa dá urobiť ešte s vaším snom.

Každý človek je dokonalý tým, že je iný… 🙂

Foto: Pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.