Prečo chvíľu plače, chvíľu sa smeje, chvíľu nemá náladu ani len myslieť? V jeden deň miluje svet, spieva a tancuje a na druhý deň je všetko stratené a ju nikto nemá rád a jej nezostáva iné, ako donekonečna rozmýšľať nad nedokonalosťou a nespravodlivosťou tohto sveta… .

A práve teraz, hoci si to neuvedomuje, vás potrebuje oveľa viac ako kedykoľvek predtým… .

Ste tu pre ňu na to, aby ste ju presviedčali, že je krásna

Všetky o tom potrebujeme byť presviedčané a dievčatá v tomto kritickom období dvojnásobne. Ona si to o sebe samozrejme nemyslí, vašim slovám ani máčik makový neverí. Hovoríte to len preto, že ste jej mama a všetkým mamám sa ich deti páčia, nech už vyzerajú akokoľvek. Ako by len ona mohla byť pre niekoho pekná? Má predsa hroznú pleť a všetky baby nosia minimálne o číslo väčšiu podprsenku, majú menší zadok, viac oblečenia, viac kamarátok, krajšiu izbu, lepší mobil s väčším kreditom, čo je mimochodom výčitka smerom k vám, majú značkovejšie topánky a rozhodne oveľa, oveľa pokrokovejšiu mamu. V jeden deň sú jej vlasy príliš krátke, potom príliš dlhé alebo príliš kučeravé a namaľovať si dokonalé obočie s jemným oblúčikom na úrovni dvoch tretín šírky oka je aj po dlhých hodinách snahy neprekonateľný problém. Nedokáže pochopiť, ako môžu byť tie baby na instagrame také štíhle a cool.

A práve preto potrebuje počuť milé slovo, pokojne aj malé nevinné klamstvo a mať ak nie istotu, tak aspoň nádej, že to  zrkadlo predsa len klame. Záujem o váš záujem ani za živý svet neprizná, ale to teraz nie je dôležité. Pomáhate jej nadobudnúť správne sebavedomie, ktoré bude v živote veľmi potrebovať.

 

Si múdra, páli ti to a keď budeš chcieť a trošku sa snažiť, dokážeš všetko, po čom snívaš

Aj keď práve teraz sníva o Lukášovi od susedov, o gélových nechtoch, druhej a tretej náušnici na pravom uchu a o hip-hopovom festivale, ktorý ste jej už stihli zakázať a vaše nekonečné reči o vzdelaní a budúcom zamestnaní sú fakt otravné, v kútiku duše oceňuje, že si ju niekto naozaj váži, že do nej vkladá dôveru, že si niekto skutočne myslí, že je výnimočná a niečo dokáže. Pomáha jej to naučiť sa vážiť si sama seba. Jednoznačne je pre ňu momentálne jednoduchšie pripísať svoje školské neúspechy hlúpej hlave, ako by mala priznať, že je jednoducho len lenivá.

Napriek tomu počas nekonečných hodín strávených pred zrkadlom premýšľa sama nad sebou a predstavuje si, aká by mohla byť úspešná a obľúbená a je na vás, aby ste jej vnukli myšlienku, že sa tieto sny dajú pretaviť do skutočnosti. Nemôžete očakávať, že sa po niekoľkých dobre mienených rozhovoroch začne extrémne zaujímať o kontingenčné tabuľky, ale debaty jej môžu pomôcť reálnejšie sa pozrieť na spoločnosť, v ktorej žije a neobmedzovať svoj záujem na ľudí a veci, ktoré pozná. Možno aspoň začne rozmýšľať nad vecami, ktoré ešte nepozná a pri troche šťastia ich zatúži spoznať. Zostáva len nasmerovať jej záujem správnym smerom, čo samozrejme neznamená, že okamžite prestane sledovať videá o farbení vlasov na you-tube. V tomto prípade platí, že čím viac vedomostí a čím väčší rozhľad má, tým zodpovednejšie sa dokáže rozhodovať.

Ona vie, že ju ľúbite

Teda niekedy o tom vážne pochybuje, napríklad vtedy, keď chcela predĺžiť večierku, lebo veď aj baby bývajú vonku dlhšie a ona je jediná, čo chodí domov ako malé decko a to je teda dosť trápne, alebo keď si chcela dať vytetovať symbol jing a jang ako má Lucia, akože na znak večného priateľstva a nestretla sa s vaším pochopením. Alebo vtedy, keď ste ju strápnili pred učiteľom a boli ste sa pýtať na jej známky, ktoré si nedopatrením už tri mesiace nedávala zapisovať do žiackej. Slová o láske nepotrebuje počúvať od vás, ale od Jura, alebo to bol Lukáš? To je jedno, v každom prípade je pravdepodobné, že ten alebo onen tu nebude večne, alebo ju niečím nahnevá alebo odcestuje s rodičmi na dovolenku a bude mimo signál, v posilke, na tréningu, alebo sa mu aspoň vybije telefón a vtedy jej bude aj vaše náručie a pohladenie viac ako dobré, bude sa v ňom cítiť príjemne a v bezpečí, ako keď ju to pehavé dievča zhodilo z bicykla a obrázková lepka na boľačku spolu s maminým náručím všetko zachránila.

Aj takmer dospelá slečna si dokáže vychutnať škrabkanie chrbátika večer pri telke, najmä ak súhlasíte, že si s ňou ochotne už tretí krát pozriete Na vine sú hviezdy, pričom s ňou súhlasíte, že ten chlapec z filmu je fakt super. A ak si objednáte pizzu, alebo aspoň spravíte pukance a ocina pošlete spať, aby vám do filmu nerozprával, možno si ani nevšimne, že Lukáš si už zapol telefón a čaká na videohovor… .

Foto: pixabay.com