Keď je vaša ratolesť roztomilým bábätkom, prebalíte, nakŕmite, pohladkáte, pobozkáte, uložíte do ružového a pozorujete, ako krásne sladučko spinká. Vaše šťastie je nekonečné rovnako ako vaše očakávania. Často ju pozorujete a predstavujete si, aké to bude nádherné žiť s týmto krehkým stvorením po svojom boku a nič nie je dôležitejšie ako jej šťastná budúcnosť. Ste pevne rozhodnutá dať jej všetko na svete a ochrániť ju pred akýmkoľvek tmavým mráčikom. Ako novopečená mamička žijete svoj krásny sen a dieťatko rastie a rastie… .

Prvý varovný prst sa zdvihne, keď si vaše sladké blonďaté dievčatko odmietne obliecť to ružové macíkové tričko s trblietkami od tety Marty, lebo také je pre malé deti a v neposlednom rade, tá otrasná kombinácia macíkov a trblietok sa k sebe nehodia, čo by ste ako moderná mama mali vedieť. Poviete si, že toto predsa nie je žiadny problém. Jedno macíkové tričko vás nerozhádže, nakoniec, ani vám sa nikdy nepáčilo a malinká ho musela nosiť len preto, lebo teta Marta si na svojich darčekoch veľmi zakladá. Jednoducho budete chodiť na nákupy s ňou a dcérenka si sama vyberie, čo sa jej páči. A navyše, je to ďalšia príležitosť tráviť spolu viac času, čo je predsa úžasné!

Ak ste ochotná predýchať všetky tie farebné a materiálové kombinácie a vaše nohy zvládajú mnohohodinový maratón výberu a skúšania, môžete mať celkom oprávnený pocit, že je problém vyriešený. Vy budete spokojná, dokonca aj ona bude spokojná a bude to krásne obdobie vzájomného porozumenia. A bude trvať pomerne dlho, až sa začnete pýtať, prečo všetci s tou pubertou tak strašia.

Vaša princeznička dospieva, ste najlepšie kamarátky, so všetkým sa vám zdôveruje, poznáte jej priateľov, učiteľov, mamy jej kamarátok, sny, lásky, vkus a jej frajer si vás pridal do priateľov na facebooku. (Mimochodom, nemá rada, priam neznáša, keď o jej frajerovi hovoríte ako o kamarátovi, vyžaduje pomenovanie frajer alebo priateľ, takže na toto veľký pozor!) A práve vtedy, keď to najmenej čakáte, keď si myslíte, že tie občasné nálady a pomerne zriedkavé nedorozumenia spôsobené pre tento vek prirodzenou hormonálnou nerovnováhou, ste elegantne zvládli, keď vám budú kamarátky a susedky závidieť slušnú, dobre vychovanú dcéru, ktorá pravidelne umýva riady, kosí trávnik, dobre sa učí a domov príde vždy načas, keď aj vaša matka so sebazaprením uznáva, že vaše výchovné metódy sú aj napriek jej pôvodne kritickému pohľadu predsa len úspešné, vtedy príde…náhle, nečakane, bez varovania a bez opýtania. Votrie sa do vášho vzťahu a vy ju spoznáte v jej plnej sile. Puberta!

Zákerná, nepredvídateľná, neovládateľná a extrémne výbušná. Príjemná rovnováha vzťahu je preč. Vaša, teraz už bývalá najlepšia kamarátka si myslí, že rodičia sú na tomto svete len kvôli dopĺňaniu chladničky a pravidelnému prísunu vreckového, inak nemajú veľký význam. Má problém pochopiť, čo sa to s ňou vlastne deje. Prečo v jednu minútu plače, v druhú sa smeje, v tretiu nemá náladu ani len myslieť, v jeden deň miluje svet, spieva a tancuje po obývačke s ovládačom v ruke namiesto mikrofónu a na druhý deň je všetko stratené a ju nikto nemá rád a jej nezostáva iné, ako donekonečna rozmýšľať nad nedokonalosťou a nespravodlivosťou tohto sveta. A práve teraz, hoci si to neuvedomuje, vás potrebuje oveľa viac ako v časoch minulého príjemného prímeria… .

A čo bude ďalej? Počkajte si na pokračovanie, ktoré príde už čoskoro! 🙂

Foto: pixabay.com/sk