Škôlka znamená významný míľnik. Pre vaše dieťa, ale aj pre vás. Často je to prvýkrát, kedy je od vás na dlhšie oddelené, kedy úplne celá pozornosť nebude sústredená len na neho, kedy je nútené prežiť v spoločnosti svojich vrstovníkov… . Určite sa aj vy bojíte ako to zvládne. Bude sa mu v škôlke páčiť? Nebudú mu ubližovať? Po počiatočnej úľave, po prečítaní rozhodnutia o prijatí,  sa objavujú zárodky pochybností, ktoré sa vám stále hlbšie zahryzávajú do mysle. V tomto článku si popíšeme fakty, ktoré vám môžu nástup do škôlky uľahčiť

 

Každé dieťa reaguje na škôlku tak trochu po svojom. A túto reakciu je dosť ťažké presne predvídať. Niekedy dieťa môže pôsobiť placho a nepriebojne, ale v škôlke doslova rozkvitne. Inokedy sa v bezpečí rodičovskej ochrany prejavuje ako spoločenské a sebavedomé, ale do kolektívu v škôlke akosi nezapadne… . Každého rodiča desí predstava, že bude musieť každé ráno bojovať so svojím dieťaťom a nasilu ho vodiť tam, kde zjavne nechce zostať. Ale vecí nie sú vždy také aké sa zdajú. Niekedy stačí mať na pamäti niekoľko skutočností a život sa vám citeľne uľahčí.

1.    Škôlku vymysleli pre deti

Škôlka neslúži ako úschovňa pre deti. Iste, aj vám pomôže, keď sa doobeda môžete nerušene venovať mladšiemu súrodencovi, porobiť domáce práce, alebo dokonca nastúpiť do zamestnania. Ale to nie je hlavná funkcia škôlky. Škôlky sú hlavne pre deti. Sú nevyhnutné pre ich zdravý emocionálny, ale hlavne sociálny vývoj. Takže otázkami typu: “Nezvládla by som to bez škôlky, nemôžem si to zariadiť?” sa ani nezaoberajte. Možno by ste to zvládla a dalo by sa vám to nejako zariadiť, ale o vás nejde. To vaše dieťa by bolo ochudobnené. A to si opakujte – škôlka je najlepšie riešenie pre deti, nie pre vás.

2.    Deti potrebujú byť s deťmi

Za normálnych okolností, dieťa po treťom roku života – a veľmi výrazne v štyroch rokoch – prekračuje hranice rodinného kruhu a k vlastnému uvedomeniu sa pridáva nový, veľmi dôležitý prvok – vzťah k druhým deťom. Asi ste si aj všimla, ako vaše dieťa zvedavo pokukuje na ihrisku po druhých deťoch, ako žiari šťastím, keď si ho druhé deti všimnú a ako sa pred nimi rado predvádza. V škôlke sa vytvára jedinečné prostredie, ktoré nemôžete dostatočne napodobniť ani za pomoci súrodencov, ani častých návštev ihriska.

3.    Plač je prirodzený

3- 4-ročné deti nevedia ešte plnohodnotne zvládať emócie a každý citoví zmätok prejavujú plačom alebo hnevom. Porozprávajte sa s učiteľkou – ak vaše dieťa prestane plakať pár minút po vašom odchode, alebo sa táto doba časom postupne skracuje, je plač len prirodzeným spôsobom adaptácie na novú situáciu. Deťom v skoršom predškolskom veku sa pamäť len vyvíja, preto istú chvíľu trvá uveriť tej skutočnosti, že si po neho vždy prídete. Plač nemá u detí taký význam ako u vás – neznamená vždy utrpenie. Často je to len jeho spôsob, ako sa s vami lúči, ako vám vyjadruje, že mu budete chýbať.

4.    Niečo naučí len škôlka

Môžete dávať do výchovy všetko a snažiť sa určovať pevné hranice. Môžete mať u dieťaťa vybudovaný zdravý rešpekt aj hlbokú dôveru. Ale niečo sa jednoducho naučí len v škôlke. Po čase začnete zisťovať, že v škôlke urobí činností – napríklad obliekanie, obúvanie, jedenie príborom – ku ktorým ho doma neprinútite. Nie, nie je to tým, že by ste v úlohe rodičovstva zlyhávala. Vaše dieťa vás len príliš dobre pozná a presne vie ako na vás. V domácom prostredí sa oveľa ťažšie presadzujú nové a prísnejšie pravidlá. Na učenie je preto paradoxne vhodnejšie cudzie prostredie, hlavne ak je tam motivácia v podobe nových kamarátov.

5.    Dieťa kopíruje vaše prežívanie

Deti sú veľmi intuitívne. Ak vy sama nie ste stotožnená s nástupom do škôlky, vycíti to a bude sa chovať podľa vašich neuvedomelých očakávaní. Zamyslite sa – možno ste to vy, čo podvedome chce zostať stredobodom jeho sveta, možno to vy sa zdráhate zveriť ho cudzím ľuďom. Často sú srdcervúce scény v škôlkarskej šatni len predstavenie pre rodičov. Predstavenie, ktoré skončí, len čo diváci, teda rodičia odídu. Ak ho však budete povzbudzovať dlhým lúčením a prehováraním, budú sa jeho herecké výkony stupňovať až im napokon samo uverí. Takže jeden bozk, jedno objatie a utekajte preč – bude to menej stresujúce pre vás oboch.

Samozrejme, že sú prípady, keď dieťa na škôlku nie je pripravené, alebo sa mu tam stalo niečo tak zásadné, že sa mu škôlka na istý čas úplne sprotiví. Nemusíte za tým hľadať prípady šikany, či týrania, často tieto pocity vyvolá zdanlivo nevinná udalosť. Varovnými signálmi nie sú ani tak boj a plač, ako zakríknutosť, budenie sa zo spánku s tým, že nechce ísť do škôlky a zdravotné komplikácie – bolesti bruška, zvracanie.  Vtedy je najlepším riešením dochádzku aspoň na čas prerušiť.

Foto: pixabay.com; pexels.com; everystockphoto.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk