chudnutie po pôrode

Priberanie na materskej je svojím spôsobom normálne a má svoje dôvody. Ale predsa… . Hnevajú vás necitlivé vtipy vášho partnera na vaše kypré proporcie a prekvapené pohľady bývalej kolegyne, ktorá si vás pamätá ako atraktívnu štíhlu ženu. Preto sa pevne rozhodnete: potrebujem sa dostať znova do formy! A v tomto článku uvedieme 7 jednoduchých krokov ako na to.

Hneď a okamžite zabudnite na radikálne diéty a prísne fitness programy. Aj v prípade, že nekojíte, to znamená pre vás aj dieťa neprimerané riziko. Zmena musí byť postupná, aby vás zaťažila čo najmenej.

1. Kontrola príjmu potravy

Zapisujte si všetko, čo počas dňa zjete. Tak dvakrát za deň. Donúti vás to zamyslieť sa nad každým sústom a zmenší sa pravdepodobnosť záchvatov obžerstva. Postupne môžete kontrolovať aj kalórie, ktoré spotrebujete – podľa popisu na obale, alebo podľa kalorických tabuliek /sú na viacerých web- stránkach/. Ak nechcete pribrať, spotreba by nemala prekročiť 2 000 cal/deň, ak chcete schudnúť tak cca 1 600-1 800 cal/ deň – podľa vašej výšky a telesnej aktivity. Ak stále aktívne a často kojíte, pridajte si cca 200-300 cal.

2. Pravidelná strava

Jedzte pravidelne každé 3 hodiny. Vynechávanie jedla hlavne v dopoludňajších hodinách spôsobuje návaly neovládateľného hladu a spomalenie metabolizmu.
Väčšinou je zložité chystať si jedlo popri starostlivosti o bábätko. Tak si nachystajte stravu večer, alebo ráno, kým vám bábätko ešte spí. Uvarte veľký hrniec zeleninovej polievky, alebo spravte obrovskú misu zdravého šalátu, na stôl nachystajte oriešky (nie pražené a solené!!!), alebo ovocie.

ako sa správne stravovať
Pravidelná strava je najdôležitejší krok

3. Cielená pohybová aktivita

Cielene vyvíjajte pohybovú aktivitu aspoň niekoľkokrát denne na pár minút. Nejedná sa o nič zložité. Proste sa prebehnite po schodoch, urobte zopár klíkov, zacvičte si jednoduchú zostavu… . Ideálny je aj steper. Oficiálne musíte cvičiť kontinuálne min. 15 minút, ale vo vašej situácii každá minúta poctivého cvičenia má neuveriteľný účinok. Nič to, že každú chvíľu musíte utekať k plačúcemu bábätku, dôležité je, že k cvičeniu sa odhodláte každý deň. A verte nám, pár minút intenzívneho pohybu nalačno hneď po prebudení, vás preberie účinnejšie ako káva, alebo energetický nápoj.

cvičením ku chudnutie
cvičenie nemusí trvať dlho

4. Správne návyky

Nehovoríme o radikálnej zmene v príprave jedál, skôr o určité mierne zmeny, na ktoré si budete postupne zvykať. Napríklad: zvyknite si kupovať grahamové pečivo, nízkotučné jogurty a syry, hnedú ryžu… . Pri varení sa odnaučte zahusťovať polievky múkou, ale skúste to s rozmixovanou zeleninou, na omáčky miesto smotany použite nízkotučný jogurt, používajte čerstvú, v najhoršom mrazenú zeleninu miesto tej sterilizovanej.
Ďalej si začnite všímať nielen čo jete, ale aj kedy jete. Ako sa blíži večer, musíte obmedziť príjem sacharidov – teda ovocie, ryžu, zemiaky a pečivo. A samozrejme to platí dvojnásobne v prípade sladkostí. Odporúčame najskôr konzumáciu sladkostí obmedziť len na doobedné hodiny a následne ich úplne vynechať. Večer jedzte, ale len mäso, zeleninu, syry… .

5. Návšteva fitness centra

Ak si viete zabezpečiť opatrovanie ku deťom, po čase zvážte aj návštevu fitness centra. Iste, času nie je nazvyš, ale je to príležitosť vypadnúť zo stereotypného prostredia domácnosti, sústrediť sa na seba, stretnúť dospelých ľudí a prejsť sa sama po meste. Samotné cvičenie tiež môže byť totálny balzám pre dušu. Z mysle úplne vytesníte všetky svoje starosti a sústredíte sa len na svoje napínajúce sa svaly. Verte nám, veľmi vám to pomôže – hlavne psychicky.

6. Aktívne prechádzky

Ak už sa dostanete von, nesadnite si na prvú lavičku s knihou v ruke. Naopak, naplánujte si zaujímavú trasu a užívajte si to! Prechádzky možno zaberajú čas, ale prevetranie si hlavy na čerstvom vzduchu a upratanie si myšlienok pri chôdzi, sú niekedy na nezaplatenie. Ak idete na poradňu alebo na úrad, či do banky, choďte pešo. Pokiaľ je trasa pre pešiu chôdzu príliš dlhá, zaparkujte o dva – tri bloky ďalej, alebo vystúpte o zástavku skôr a prejdite sa.

7. Ukradnutý oddych

Spite cez deň spolu s vaším bábätkom. Iste, chcete upratať, možno si pozrieť film, ale toto by ste mala pre svoje zdravie jednoducho obetovať. Aspoň jednu noc do týždňa si spravte voľno – odsajte mlieko, vašu ratolesť odovzdajte svojmu partnerovi a doprajte si nerušený 8-hodinový spánok. Vyhraďte si právo na hodinu, prípadne dve, odpočinku denne. Vyžeňte otecka (babičku, tetu) na prechádzku a vy si odpočiňte.

nezakryté nohy
Spánok je dôležitý

Určite by ste si už rada obliekla na prechádzku s kočiarikom svoje obľúbené šaty! Tie, ktoré vám pred otehotnením tak pristali a teraz sa do nich nenapcháte ani obuvákom. Ale hlavne nič neunáhlite. Opísané kroky vás do formy dostanú možno pomalšie, ale isto a hlavne, budú brať ohľad na vaše zdravie.

Foto: pixabay.com