Najhlavnejším predpokladom získania chrípky je to, čo vidíte, ak sa pozriete von oknom – chladné počasie, silný vietor. K tomu ak sa pridá oslabená imunita, chrípka útočí svojou plnou silou. Čo ju skutočne vyvoláva a ako proti nej bojovať?

 

Chrípku spôsobuje vírus, ktorý prebieha v troch typoch: A, B, C, pričom A a B sú typom, ktoré vyvolávajú veľké epidémie a C môže za slabšie ochorenia horných dýchacích ciest. Za zdroj chrípky sa považujú vtáci, pravdepodobne z Ázie a Ďalekého Východu.

Ak sa mení štruktúra vo víruse, dostáva sa medzi ľudí, ak neexistujú na ňu protilátky. Vplyvom leteckej dopravy sa vírus dostane rýchlo z jednej pologule na druhú a počas posledných rokov môžeme vidieť ako sa chrípka a jej modely komplikujú.

V našich podmienkach vírus prenáša chorý človek, kde sa ochorenie šíri kvapôčkovou infekciou kýchaním alebo smrkaním, a takto sa dostáva na iného človeka. Sliznica dýchacích ciest potom nie je schopná prostredníctvom očistných mechanizmov prirodzene sa čistiť, no infekcia napáda aj ďalšie miesta v našom organizme, napr. svaly a podobne.

Ako bojovať proti chrípke?

Príznaky

Keďže chrípka sa šíri veľmi rýchlo, nie je problém povedať, kde sme sa mohli nakaziť. Príznaky sa najčastejšie objavujú 2-3 dni po tom, ako sme sa nakazili. Medzi ne najčastejšie patrí: horúčka, zimnica, kašeľ, bolesti svalov a kĺbov, škriabanie v krku, únava, nevôľa, bolesť hrudníka atď. Medzi menej časté príznaky hlavne na začiatku ochorenia patria: žalúdočná nevoľnosť, zvracanie, hnačky, nechutenstvo, červenanie očí alebo pokožky.

Ako chrípka prebieha?

Vírus napadne sliznicu nosa a dýchacích ciest, prípadne priedušky. Keďže prenikne ochrannou bariérou lymfatických uzlín, rýchlo sa dostavuje imunitná ochranná reakcia, ktorú poznáme ako horúčku, zimnicu, bolesť svalov, kĺbov atď.

Chrípku na sto percent vieme diagnostikovať iba virologickým vyšetrením, pričom príznaky môžu byť podobné alebo rovnaké. Avšak chrípku často sprevádza aj vysoká horúčka, cca 40 stupňov Celzia. Ak ochorenie neprebieha komplikovanie, príznakov sa zbavíme zhruba za 7 – 10 dní.

Priebeh chrípky často závisí aj od veku človeka a celkového stavu organizmu (napr. chronickí chorí ľudia na iné ochorenie znášajú chrípku ťažšie). Práve u týchto ľudí sa ochorenie zvykne komplikovať, keďže existuje vysoké riziko pridruženia sa inej bakteriálnej infekcie alebo dlhšie pretrvávanie príznakov chrípky. Môže sa dostaviť návrat horúčky, zhoršenie kašľu, zahnisané oči, bolesť uší, rýchle dýchanie a pod.

Ako liečiť chrípku doma?

Je to možné, samozrejme, len pri ľahších stavoch a najviac vám pomôže pokoj, veľa ovocia a pitie čaju. Nezabúdajte preto odpočívať, zvýšiť dávku vitamínu C, izolovať sa od zdravých ľudí (najmä detí), ľahko sa stravovať, často vetrať a taktiež vám pomôže liečiť sa účinnou látkou paracetamolom (paralen, panadol) alebo ibuprofenom (nurofen). Ak sa však po niekoľkých dňoch príznaky nezlepšujú, určite by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.

Ako odlíšiť chrípku od nachladnutia?

Pre nachladnutie je typický postupný nárast ochorenia, pričom pri chrípke sa príznaky dostavujú rýchlym priebehom. Horúčka je pri chrípke vysoká, pri nádche ojedinelá, často len zvýšená. Čo sa týka bolesti kĺbov a svalov, pri chrípke sú pomerne bolestivejšie, nádchu sprevádzajú slabšie alebo žiadne. Kašeľ je pri chrípke suchý a taktiež sa dostavujú silné bolesti hlavy, ktoré nádchu nezvyknú sprevádzať. Únava chrípku sprevádza aj 2 – 3 týždne, pričom pri nádche ide len o pár dní. Nádchu rozpoznáme taktiež tým, že nos je veľmi zahlienený, pričom pri chrípke je to ojedinelé. Pri obidvoch prípadoch pociťujeme silnú bolesť hrdla.

Milé mamičky, ako bojujete pri chrípke vy? Poskytnite nám svoje rady a skúsenosti!!!

Zdroj: mamaaja.sk l Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Loriana
Učiteľka, ktorá sa venuje všetkým možným témam, ktoré poskytujú istý odkaz pre spoločnosť. Mamička, ktorá najviac miluje svojho synčeka, a všetko, čo robí, robí iba pre neho. Žena, ktorá si užíva život a všetky jeho radosti..