Priniesli ste si z pôrodnice nádherný, jemnučký balíček – vaše bábätko. Vyzerá také maličké a krehké, že sa ho bojíte vôbec dotknúť, aby ste mu neublížila. Vôbec si neviete predstaviť, že ho budete kúpať. Nemusíte mať strach – vaše dieťatko je pevnejšie ako sa zdá. V tomto článku vám poradíme, ako ho okúpať správne krok za krokom.

Väčšina bábätiek si vodičku od začiatku labužnícky užíva, lebo im pripomína známe prostredie v maternici. Z kúpania sa môže stať príjemný večerný rituál, alebo sviatočná chvíľka pokoja. Či sa rozhodnete kúpať bábätko každý deň, niekoľkokrát do týždňa, alebo len raz za týždeň, musíte ale dodržiavať určité zásady. Kúpeľ musí byť efektívny a bezpečný… .

1) Príprava kúpeľa

Príprave kúpeľa sa obyčajne venujeme dlhšie ako samotnému kúpeľu. Je dôležité si všetky veci nachytať do vzdialenosti dosahu. Počas kúpeľa nemôžeme od novorodenca odbiehať, preto si viackrát skontrolujte, či máte nachystané naozaj všetko potrebné. A konkrétne si nachystáme:
– plastovú vaničku
– detský šampón – neparfumovaný, bez zbytočných chemikálii. Niektoré mamičky nechcú vôbec používať kozmetiku, tak kúpu iba vo vode, prípadne pridávajú odvar z byliniek – je to samozrejme na vás
– dve žinky – jedna na plienkovú oblasť, druhá na zvyšok tela. Rozhodne ich nezamieňajte!! Najlepšie, ak ich budete mať farebne odlíšené.
– jednu jemnú látkovú plienku
– jednu hrubšiu látkovú plienku, prípadne jemnú osušku.
– oblečenie a plienku, ktoré dáme po okúpaní

2) Vhodné podmienky

Pri kúpaní novorodeniatok je dôležitý dostatočný priestor, pohodlie a správna teplota. Konkrétne:
– optimálna teplota v miestnosti je 23- 26 °C.
– optimálna teplota vody je 37°C. Môžete ju skontrolovať ponorením lakťa – nesmie vás ani chladiť, ani hriať. Ak si ešte neveríte, použite digitálny teplomer.
– vody nedávajte veľa – výška hladiny 10-12 cm. Bábätko nemusí – vlastne nemôže – byť ponorené, ale len namočené.
– najvhodnejšie umiestnenie vaničky je v úrovní vášho pásu – musíte byť v strehu a zohnutá poloha s bolesťami chrbta vám to určite neumožní.
– vaničku položte na stôl, alebo komodu, na ktorú položíme poskladanú deku a na ňu ešte jednu, alebo dve vrstvy uterákov.
– v kúpeľni sú väčšinou podmienky dosť stiesnené, takže ak ju nemáte vyslovene nadštandardnú, prvé mesiace kúpte v izbe.

3) Opatrenie proti panike

Detičky majú obecne vodu rady, ale náhla zmena prostredia, vytrhnutie z teplej perinky a strata opory ich môže vystrašiť a ony začnú plakať. Preto ho zabalíme do vlnenej plienky – konce plienky by mali byť jemne prehodené cez ručičky. Dôležité je, aby mohlo zvierať rožok plienky. Ak nemáte plienku, pomôže aj keď mu do ruky strčíte žinku – v tom prípade si treba prichystať tri. Jednou rukou bábätku jemne podložíme chrbátik a hlavičku a vložíme ho do vody. Počas kúpeľa ho nikdy, ani na chvíľu nepúšťame!! Umývame ho druhou voľnou rukou.

4) Postup umývania

Na žinku kvapneme trošku detského šampónu a mierne napeníme. Začíname zhora nadol. Veľa mamičiek sa bojí umývať tváričku, ale je to nutné. Hlavne v letných mesiacoch predídete vzniku bolestivých vriedkov a potničiek. Pokračujeme okolo ušiek – opatrne, aby sa voda nedostala dovnútra. Záhyby na krku, pazušky, ručičky, bruško, chrbátik a nožičky – hlavne stupaje a prstíky. Potom vymeníme žinku, znova ju napeníme a jemne umyjeme zadoček a genitálie.

5) Ukončenie kúpeľa

Na bábätko neustále hovorte. Pokojným, láskavým hlasom mu vysvetľujte, čo mu práve umývate, aké bude nádherné, voňavé bábätko a ako sa mu bude dobre spinkať. Ale čas zbytočne nenaťahujeme. Penu rýchlo, ale dôkladne zmyjeme vodou z vaničky a bábätko vyberieme. Celý kúpeľ by nemal trvať dlhšie ako 2- 3 minúty.

 6) …a rýchlo do tepla

Bábätko položíme na suchú bavlnenú plienku – prípadne jemnú osušku – a zavinieme ho. Neutierame! Jemným pritláčaním ho osušíme, necháme vpiť vlhkosť do látky. Čo najrýchlejšie dieťatko oblečieme. Dáme mu o jednu vrstvu viac ako obyčajne – po kúpeli musí byť v teple. Po niekoľkých hodinách, ak je v miestnosti dostatočne teplo, môžeme vrchnú vrstvu zase vyzliecť. Aj keď sa vám zdá teplo, keď už novorodenca okúpete, nikdy s ním už nechoďte v ten deň von!

Zrejme sa vám to zdá priveľa pravidiel, ale žiadnu paniku. Striktne dodržiavať ich budete musieť len na začiatku. Neskôr sa, ako v mnohom inom, prispôsobíte svojmu dieťaťu. Zistíte, ktorá kozmetika mu vyhovuje, či sa nebojí byť vo vodičke bez podpery, koľko sa potrebuje kúpať… . Postupne si zavediete vlastný postup a činnosti sa vám prirodzene zautomatizujú.

Foto: everystockphoto.com; pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk