detska izba

Na čo treba myslieť pri výbere farby do detskej izby vašej ratolesti? Na ktoré farby staviť a ktorým sa radšej vyhnúť? Dieťa vo svojej izbe strávi veľkú časť prvého obdobia svojho života, keď spoznáva svet a učí sa nové veci.

Preto priestor, v ktorom vyrastá, určuje istým spôsobom aj jeho ďalší vývoj. Izba by mala nabudiť jeho kreativitu, inšpirovať ho a dodať mu zázemie, pocit domova a komfortu.

Detská izba by mala byť multifunkčná

Detská izba nie je len miestom pre spánok, ale aj hry, odpočinok a neskôr aj učenie alebo štúdium. Rozdeľte preto detskú izbu na časti – časť pre zábavu, odpočinok a učenie. Skombinujte v týchto jednotlivých častiach sýte odtiene s jemnejšími, prípadne nechajte dieťa, nech si vyberie farbu do časti pre zábavu samo a ostatné farby dolaďte podľa jeho výberu. Aktívna zóna pre zábavu by mala byť živšia – vyberte žltú, oranžovú, červenú alebo fialovú. Zónu oddychu namaľujte do upokojujúcich farieb – zelená a modrá, zónu pre učenie sa do farieb pastelových – ružová, piesková, tyrkysová, marhuľová. Jednotlivé časti detskej izby pokojne oddeľte nábytkom alebo závesmi.

Ako vplývajú farby na vaše dieťa

Pozorujte svoju ratolesť, všímajte si, ako vníma a reaguje na jednotlivé farby. Pokiaľ ide o staršie dieťa, opýtajte sa na jeho názor. Preštudujte si aj psychológiu a význam farieb. Vyberajte iba pozitívne pôsobiace odtiene, pozor však na príliš krikľavé tóny alebo extrémne kombinácie. Ak je vaša ratolesť hyperaktívna, vyberte tie farby, ktoré pôsobia upokojujúco – ide o svetlejšie tóny zelenej, modrej alebo fialovej. Ak vaše dieťa patrí naopak medzi tichšie detičky a potrebovalo by trochu povzbudiť, skúste ho obklopiť aktívnymi farbami, ako sú žltá, oranžová alebo jemná červená.

Na veku záleží

Zatiaľ čo niektoré prvky môžu sprevádzať vaše dieťa od útleho detstva až po pubertu, iné sú vhodné len pre určitý vek alebo obdobie vašej ratolesti. Pre malé bábätká sú vhodnejšie jednoduchšie tvary a pastelové, ale aj sýte farby. Vyhýbajte sa však svetlým neónovým odtieňom. Staršiemu dojčaťu, ktoré sa postupne učí prvé hlásky a slová, pomôžu k vývoju konkrétne maľby – napríklad zvieratká. Pri dojčati sa vyhnite pastelkám a stavte radšej na silnejšie odtiene, ktoré pútajú pozornosť. Školáka obklopte tým, čo má rád – vesmír, vodný svet, šport, balóny. S vyšším vekom dieťaťa, ktoré postupne prechádza do puberty, vymeňte konkrétne obrazce za abstraktné tvary, použite tlmené alebo svetlé farby.

Ktorým farbám sa treba vyhnúť?

Otázka by mala skôr znieť, ktorým odtieňom. Zatiaľ čo jemné, pastelové alebo tlmené odtiene modrej a zelenej pôsobia upokojujúco, tmavomodrá a šedo-zelená vplývajú na dieťa negatívne, dokonca ho dokážu unaviť alebo mu zobrať energiu. Pastelová ružová a fialová pôsobia hravo a zároveň sofistikovane, jemnejšie odtiene červenej dodajú detskej izbe energiu a inšpiráciu. Naopak, krikľavá žltá, tmavofialová a výrazná červená môžu dieťa rozhodiť alebo naň vplývať veľmi agresívne. Vyhnite sa tmavým, ponurým farbám, čiernej a tmavohnedej. Nepreháňajte to ani s bielou farbou, navodzuje sterilnú až chladnú atmosféru. V detskej izbe by mala byť iba doplnkom. Použite ju v zaujímavej kombinácii s ďalšími farbami alebo ako podklad pre geografické obrazce či iné tvary.