AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Teplota sa najčastejšie objavuje u detí do piatich rokov života. Ak vás a vaše dieťa nečakane prekvapí, netreba sa zľaknúť. Je potrebné poznať základné zásady liečby a vedieť, kedy už teplotu nezvládnete doma sami a je potrebné vyhľadať lekára.

 

Teplota u detí nie je sama o sebe chorobou. Je to príznak, ktorý hovorí o tom, že telo dieťatka spúšťa imunitnú reakciu a vytvára protilátky. Vyvolávajúcou príčinou môžu byť baktérie, vírusy, plesne, parazity, úrazy a aj iné, už vážnejšie ochorenia.

Kedy ide o zvýšenú teplotu a čo je už horúčka?

 • Normálna telesná teplota dieťaťa sa pohybuje medzi 36 – 37°C.
 • Zvýšená teplota (subfebrilita) je medzi 37 – 38°C.
 • Horúčka (pyrexia) je od 38 – 40°C.
 • Hyperpyrexia je teplota nad 40°C.
 • Teplota tela nad 43°C už spôsobuje smrť.

Základné zásady pri znižovaní teploty u detí

U dojčiat znižujte teplotu nad 37,5°C, u starších detí nad 38°C.

Čím a kde merať teplotu?

Európsky parlament v roku 2017 schválil zákaz predaja neelektrických ortuťových teplomerov a všetkých meracích prístrojov obsahujúcich ortuť na trhu Európskej únie. Použitie tradičných ortuťových teplomerov sa neodporúča pri malých deťoch kvôli riziku rozbitia a vytečeniu jedovatej látky ortute.

Teplotu môžeme merať digitálnym teplomerom alebo bezdotykovým teplomerom. Teplotu u detí meriame v podpazuší, v ústach, v konečníku, ušku alebo na čele.

 1. Meranie rektálnej teploty v konečníku – tento spôsob je najpresnejší. Pri meraní teploty v konečníku odpočítame 0,7°C u detí do 6 mesiacov a 0,5°C u starších detí. Používajte digitálny teplomer, ktorého špičku radšej natrite olejčekom a vložte maximálne 2,5 cm hlboko. Nikdy teplomer nasilu nezatláčajte a po domeraní teplomer dezinfikujte.
 2. Meranie teploty v podpazuší – použite digitálny teplomer. Dieťatko pridržiavajte, môže byť pri meraní nespokojné. Po upozornení zvukovým signálom teplomer radšej ešte chvíľku pod pazuškou podržte, kým teplota neprestane stúpať.
 3. Meranie teploty v ústach – použite vyčistený digitálny teplomer. Ortuťový teplomer je absolútne nevhodný. Teplomer by mal byť umiestnený vedľa uzdičky jazyka, aby nestratil kontakt so sliznicou pretkanou cievami, a pridržiavať ho treba perami, aby odmeranú teplotu neovplyvnilo vonkajšie prostredie. Zabezpečte, aby dieťa nejedlo a nepilo aspoň 15 minút pred meraním teploty.
 4. Meranie teploty v ušku – pri použití ušného teplomera vždy postupujte podľa pokynov, ktoré sú v návode daného typu ušného teplomera tak, aby ste nepoškodili dieťaťu zvukovod.
 5. Meranie teploty na čele – použite bezdotykový teplomer alebo pásiky na meranie teploty. Nevýhodou bezdotykových teplomerov je ich cena a to, že dieťatko musí byť počas merania v absolútnom pokoji, inak je výsledok merania nepresný.

Ďalšie zásady

 • Zabezpečte dieťaťu dostatočný pitný režim hlavne pri podávaní antipyretík, aby nedošlo k intoxikácii organizmu. Dieťa by malo močiť každé cca 4 hodiny.
 • Ak dieťa vracia, podávame čípky, ak má hnačku – sirup alebo tabletky.
 • Miestnosť pravidelne vetrajte.
 • Ak má dieťa horúčku, prikryte ho iba ľahkou prikrývkou – nesnažte sa dieťa „vypotiť“ – mohli by ste mu prehriať organizmus.
 • Dojčeným deťom ponúkajte materské mlieko čo najčastejšie.
 • Ak má dieťa studené končatiny, nedávajte mu zábaly.

Pozor na kyselinu acetylsalicylovú !!!

U detí do 12 rokov v žiadnom prípade nepodávajte prípravky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (Aspirín, Acylpirín)! Tieto lieky môžu vyvolať Reyov syndróm charakteristický poškodením pečene a stratou vedomia, ktorý v extrémnom prípade môže viesť až k smrti.

Aké lieky podávať?

Medzi bezpečné lieky na znižovanie horúčky u detí patria lieky s obsahom:

 1. Paracetamolu – Paralen, Panadol, Medipirin.
 2. Ibuprofenu – Ibalgin, Nurofen, Brufen.

Tieto lieky môžete v lekárni zakúpiť vo forme čapíkov, sirupov a tabliet. Odporúčaný čas medzi dvoma dávkami je minimálne 6 hodín. Vždy si prečítajte príbalový leták lieku, ktorý chcete podať svojmu dieťaťu a dodržujte pokyny na dávkovanie v ňom uvedené.

Ak u dieťaťa počas 6-hodinového intervalu vystúpi teplota nad 39°C, môžete kombinovať lieky s obsahom paracetamolu a ibuprofenu, pričom interval medzi nimi musí byť minimálne 4 hodiny!!!

Čo sú to febrilné kŕče?

Febrilné kŕče sú komplikáciou horúčky u detí. Mechanizmus vzniku nie je jasný a podľa štatistík sa vyskytujú až u 4 % zdravých detí. Prejavujú sa napnutím svalov, zášklbami, môže byť prítomná porucha vedomia a dýchania. Ak sa u vášho dieťaťa vyskytnú tieto kŕče, v prvom rade mu zabezpečte stabilizovanú polohu na boku, sledujte dýchanie a farbu kože. Nesnažte sa silou brániť kŕčom a nepodávajte dieťaťu tekutiny. Ak sa u vášho dieťaťa vyskytli febrilné kŕče prvý krát, určite vyhľadajte lekára.

Kedy vyhľadať lekára?

 • Ak sa horúčka vracia opakovane aj po podaní antipyretík (lieky na zníženie telesnej teploty),
 • ak sa vyskytnú febrilné kŕče,
 • ak je dieťa spavé a podráždené,
 • ak dieťa nekontrolovateľne plače,
 • ak sa objavia na pokožke vyrážky, výsev,
 • ak dieťa vracia a/alebo má hnačky,
 • ak sa u dieťaťa vyskytne porucha dýchania,
 • ak sa dieťa chytá za uško a/alebo jazyk.

Zdroj: choredieta.sk, najmama.sk, prednaskyprerodicov.webnode.sk, primar.sme.sk  |  Foto: depositphoto.com