Dojčenie je pre vaše dieťatko to najcennejšie a vy o tom určite nepochybujete. No nie vždy to ide hladko a vtedy je potrebné hľadať isté spôsoby, aby dojčenie pokračovalo čo najdlhšie! Ponúkame vám najzákladnejšie pravidlá, s ktorými dojčenie bude radosť a zároveň pomoc pri dieťatku!

 

Časté prikladanie

Na dostatočnú tvorbu mlieka vám pomôže najmä mať dieťatko čo najčastejšie na prsníku. Nie vždy sa to dá, ale je to najefektívnejšie zvyšovanie mliečka. Vtedy fungujú všetky mechanizmy na plné obrátky a do mozgu sa vysiela signál, aby telo tvorilo viac mlieka. Po určitom čase to samé spozorujete!

dojčenie je krásne

Spoločné spanie

Aj keď sa veľa popísalo o tom, ako matky v spánku zadusili svoje dieťa, často je to ale z nedbalosti. Ak zamedzíte riziko pádu, nepožijete omamné látky a dieťa nemôže udusiť niekto iný, vtedy je pravdepodobnosť priam nulová. Odkladať dieťatko od seba v noci, by bola škoda, pretože vtedy sa tvorí najviac mliečka a dieťatko sa môže pokojne dojčiť a vy to oceníte taktiež, lebo sa vyspíte lepšie, ako by ste mali zakaždým odbehovať k postieľke.

Žiadny cumlík

Ak sa to dá, neučte svoje deti na cumeľ. Pohyby, ktoré dieťa vykonáva pri satí cumlíka a satím prsníka, sú iné. Tým sa pravdepodobne dopracujete k tomu, že aj keď to spočiatku nevidíte, postupne prichádzate o mliečko. Následne môžu vzniknúť poranenia na bradavkách alebo hryzenie do prsníka.

Nosenie

Na dojčenie je najvhodnejšie mať čo najtesnejší kontakt. Práve nosením to dosiahnete. Dieťatko sa v šatke alebo v nosiči môže pokojne dojčiť a nič nie je vidno. Častokrát sú nosené detičky kľudnejšie a navyše má to veľký vplyv aj na pohybové schopnosti. A samozrejme, domáce práce idú oveľa jednoduchšie:)

nosenie a dojčenie detí

Nepočúvajte ženy stredného veku a tie, ktoré dojčenie videli iba na fotke!

Najviac rozumu vám budú dávať práve ony! Tie, ktoré dojčíte, ste už určite počuli rady typu:

  • rozžuje ti bradavky!
  • dieťa sa má dojčiť raz za tri hodiny!
  • neskáč hneď, keď zaplače, nechaj ho vyplakať sa!
  • čo? ty s ním spíš????? :O
  • v noci by sa budiť nemalo, asi je hladné!
  • v tých malých prsíčkach máš mlieko???
  • veď sa len hrá s bradavkou!!!!
  • v spánku nekoj!
  • máš slabé mlieko!
  • a veľa ďalších, ľudská múdrosť nemá hraníc:)

Tieto reči musíte len ignorovať, vysvetľovanie nepomáha!!! 🙂

Samozrejme, môžu nastať oveľa horšie skúsenosti s dojčením, kedy je najvhodnejším spôsobom pre úspešné pokračovanie dojčenia vyhľadať certifikovanú laktačnú poradkyňu, ktorá vám nesmierne pomôže.

Dojčeniu zdar!

Zdroj: mamila.sk l Foto: facebook.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk