Keď sa na tehotenskom teste objavia dve čiarky, ste šťastná a už sa neviete dočkať ultrazvuku, aby ste videli tú malú guľôčku ako jej bije srdiečko. V duchu si predstavujete, ako nakupujete detskú výbavičku, ako asi zariadite detskú izbu a zvažujete mená pre chlapčeka a dievčatko. Ale zrazu, aký obrovský šok zažijete, keď si od svojho gynekológa vypočujete diagnózu anembryomola.

Čo sa teda stalo? Menštruácia mešká, test je pozitívny a máte aj nejaké príznaky. Napriek tomu vám lekár povie, že nie ste tehotná a odporúča podstúpiť kyretáž. Anembryomola je druh skorého potratu, kedy sa oplodnené vajíčko uhniezdi v maternici, no nevyvinie sa embryo resp. plod odumrie úplne na začiatku tehotenstva. Na ultrazvuku sa zobrazí iba prázdny gestačný vak. Štandardne ak je vajíčko oplodnené spermiou, z časti buniek sa vyvinie embryo, placenta a žĺtkový vak. Niekedy sa stane, že tieto bunky zlyhajú a vtedy už embryo nevytvorí. Telo väčšinou prirodzene rozpozná, že niečo nie je v poriadku a nesnaží pokračovať v tehotenstve, takže počas prvých týždňov môže žena
krvácať, ale taktiež nemusí mať žiadne príznaky (resp. by sa vyskytli neskôr, ako je stanovená diagnóza) a odhalí to až ultrazvuk a nízka hladina HCG v krvi.

Väčšina ľudí o niečom takom nikdy nepočula, a preto vám ani vo sne nenapadne, že by sa to mohlo stať. Približne dve tretiny skorých potratov sú z dôvodu chromozómových abnormalít. Napriek tomu, čo sa stalo, vaše nasledujúce tehotenstvo môže byť úplne bezproblémové. Šanca, že sa to bude opakovať je nízka, no nie je vylúčená. V prípade druhého neúspechu zvyčajne lekár pošle pacientku na rôzne vyšetrenia (krv, hormóny, genetika a pod.), aby vylúčil možné zdravotné príčiny.

“Počúvajte svoje telo a riaďte sa tým, čo vám hovorí!”

Po potrate sa odporúča počkať niekoľko menštruačných cyklov, kým sa pokúsite opäť otehotnieť, no stále platí pravidlo: Počúvajte svoje telo a riaďte sa tým, čo vám hovorí. Prvé týždne môžete napríklad piť čaj z alchemilky žltozelenej, ktorá posilňuje maternicu (po ukončení menštruácie je potrebné si dať s pauzu od tejto bylinky). Často ženy obviňujú seba alebo partnera za to, čo sa stalo.

Je dôležité si uvedomiť, že ste neurobili nič, čo by to spôsobilo a nemohli ste tomu zabrániť. Mužov to zasiahne rovnako bolestivo. Ste partneri, ste tu jeden pre druhého a spolu to prekonáte. Hnev, zúfalstvo a neustále pýtanie sa „prečo?“ dajte bokom a sústreďte sa na to, že vaše telo je pripravené na tehotenstvo hoci niečo zlyhalo. Myslite pozitívne, lebo všetko sa začína v hlave a uvidíte, že nabudúce to dotiahnete do zdarného konca. Aj keď to chce čas, znormalizovanie hladiny hormónov a hlavne vyrozprávať sa a vyplakať. Zabudnúť na niečo také sa nedá, len sa s tým zmierime a pravdou je, že aj keď sa raz budete tešiť z dieťatka, smutná spomienka tam niekde v kútiku duše stále ostane, no vtedy sa do očí nebudú tlačiť slzy smútku ale vďaky, že v našom náručí spinká zdravé vytúžené bábätko.

Autor: Lenka Dopiráková

Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.