8-mesačné bábätko je prvé na svete, ktoré je oficiálne prehlásené za bezpohlavné. Matka pre neho preferuje oslovenie „oni“. Dieťa bolo narodené mimo tradičných medicínskych postupov a tak sa pri určovaní pohlavia neriadili podľa jeho genitálií.

Bábätko menom Searyl Atli Doty nemá v rodnom liste uvedené žiadne pohlavie. Pri kolonke s pohlavím má Searyl len N ako neurčené. Matka Searyl sa totiž sama prehlasuje za osobu, ktorá sa neradí k žiadnemu pohlaviu: „Keď som sa narodila, doktori sa pozreli na moje genitálie, podľa toho usúdili, kto budem a ich úsudok ma nasledoval a identifikoval počas môjho života.“ Matka sa drží názoru, že v jej prípade určenie ženského pohlavia nebolo správne a na základe svojich potrieb robila v živote mnoho zmien. Na fotke vidíte aj to, že zmeny, ktoré podstúpila, zmenili aj jej “ženský” výzor.

Právnik, ktorý sa prípadom dieťaťa zaoberal, tvrdí, že rozhodnutie aby dieťa nemalo určené pohlavie od narodenia je veľký krok vpred: „Určenie pohlavia je v našej kultúre robené tak, že doktor zdvihne novorodencovi nohy a pozrie sa na jeho pohlavné orgány. Avšak vieme, že identita dieťaťa sa vyvinie až niekoľko rokov od jeho narodenia.“ Matka, ktorá pre svoje dieťa preferuje oslovenie „oni“ preto necháva svoje dieťa, aby sa samo rozhodlo: „Nech si oni sami zvolia ako sa budú identifikovať, keď budú dostatočne vyzretí na to, aby sami objavili svoju pohlavnú identitu.“ Počká si teda na to, pokiaľ bude mať dieťa dostatočne vyvinutú slovnú zásobu, aby samo vedelo vyjadriť, kto a čím je. Ako tvrdí matka: “Dovtedy sa im budem snažiť dať všetku lásku a podporu, aby mohli byť tým, kým chcú – mimo obmedzení, ktoré prichádzajú so škatuľkou chlapec a škatuľkou dievča.”

Zdroj: buzzfeed.com | Foto: pixabay.com, buzzfeed.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk