AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Doniesli ste si domov maličký uzlíček šťastia a nedokážete si predstaviť, že by ste ho niekedy v živote dali z rúk. Bolo na vás závislé posledných 9 mesiacov a stále vás neskutočne potrebuje. Ste mu zdrojom mliečka, lásky, tepla a bezpečia.

Dokážete sa na neho hodiny a hodiny dívať, ako spinká, ako sa prebúdza, ako papá, ako opäť zaspáva. Ste pripravená starať sa o neho jednoducho navždy…

Kedy si má dieťatko začať zvykať tráviť čas bez mamy?

Niektoré maminy zvládajú každodennú 24-hodinovú starostlivosť celkom samé, dokonca nedovolia nikomu, aby s niečím pomohol, pretože to nikto nevie tak dobre ako vlastná mama. Nikto nespochybňuje, že mamine náručie je top, ale prečo sa o všetky starosti aj radosti nepodeliť? So šťastným oteckom, babkou, kamarátkou?

Keď je mimčo celkom malé, občas dobre padne, keď sa naňho chvíľku pozerá niekto iný, on vám ho nevypozerá :-). Venujte oteckovi lekciu prebaľovania a nechajte babičku, aby si vnúčatko popestovala. Doprajte aj ostatným, aby sa s ním potešili, aj oni si potrebujú s novým človiečikom vytvárať vzťah.

Ako dieťatko rastie, postupne predlžujte čas, kedy sa mu venujú iní ľudia z vášho okolia. Neexistuje pevná hranica, kedy a na aký dlhý čas by ste sa mali od dieťatka odlúčiť, hlavné je, aby to bol postupný proces a aby ste mali pocit, že vám to obidvom vyhovuje. Samozrejme, kým potrebuje vaše mliečko, je to komplikovanejšie, ale riešiteľné. Mliečko odstriekate, dáte do chladničky a vaša mama alebo svokra to hodinku-dve zvládne. Vy si oddýchnete a môžete chvíľku myslieť aj sama na seba. Na to maminky niekedy zabúdajú.

Keď si dieťatko takto postupne zvyká na ostatných ľudí a buduje si s nimi dôveru, nebude ťažké tieto intervaly predlžovať a vo veku jedného-dvoch rokov (je to individuálne) nemá problém ostať bez vás niekde aj na noc. Už v tomto skorom veku sa učí samostatnosti a zlepšuje sa v komunikácii. (Už nestačí povedať eee, keď chce macíka, pretože mu to nikto nerozumie, je nútené si potrápiť tú strapatú hlavičku a rozvíjať svoje rečové schopnosti.)

Nakoľko je po tomto procese postupného krátkodobého odlučovania zvyknuté tráviť čas aj bez vás, ani príchod do škôlky nebude nič hrozné. Po predošlých skúsenostiach vie, že aj keď odídete, VŽDY sa vrátite, takže sa nemá čoho báť. Rovnako mu nebudú robiť problém letné tábory a prázdniny u tety alebo babičky.

A obrovský benefit! Doma ho vždy čaká usmiata, oddýchnutá mamička, ktorá stihla zatiaľ všetko vybaviť, zariadiť, porozprávať sa s kamoškami, zacvičiť si, prečítať knihu, poupratovať, nakúpiť, zrelaxovať a na dieťatko sa už veľmi teší, aj ono sa teší na ňu, pretože veď mama je predsa len mama a nikto nevie tak krásne čítať rozprávky, kresliť, hrať človeče a nikto iný tak krásne nevonia ako mama…

Foto: pixabay.com/sk