kava

Ste oddaná kávičkárka a bez šálky rannej kávy si takmer nedokážete predstaviť život? Od čias kedy v Benátkach v roku 1647 otvorili vôbec prvú kaviareň, stala sa káva jedným z najobľúbenejších nápojov na svete. Pre niekoho je takmer nevyhnutnosťou, bez ktorej ani nevystrčí nos z domu, pre ďalšieho je ranným rituálom, inému vôňa pražených bôbov pripomína detstvo.

Kávu ľudstvo miluje, ale stále sa okolo jej konzumácie vznášajú otázniky. Farbí zuby? Dehydruje? Je v tehotenstve zakázaná? Čítajte a dozviete sa viac!

Škodí káva zdraviu?

Tento názor stále pretrváva najmä kvôli tomu, že káva obsahuje kofeín, ktorý má vystreľovať krvný tlak do nebezpečných výšok a spôsobovať infarkty. Nie je to celkom tak, pretože všetko závisí od množstva. Ak si dáte rannú kávu, do 30 minút sa kofeín začne vstrebávať a pôsobí povzbudivo a stimulačne po dobu 2 až 5 hodín. Ak kávu odmietate kvôli obavám z kofeínu, zároveň sa ochudobňujete o antioxidanty, ktoré pozitívne vplývajú na vaše zdravie. A koľko káv denne je tak akurát? Vedci odhadujú, že štyri až päť šálok kávy vás bez rizika postaví na nohy.

Pikoška: Ak by ste sa chceli “upiť” kávou, museli by ste vypiť vyše 40 šálok kávy za sebou.

Môžem kávu, keď som tehotná alebo dojčím?

Hovorí sa, že kvôli povzbudzujúcim účinkom nie je káva vhodná pre tehotné a dojčiace ženy. Znie to rozumne a logicky, avšak…
Je pravda, že káva sa rýchlo vstrebáva, preniká cez bariéru placenty a dostane sa aj do materského mlieka. Pritom krátkodobo zvýši činnosť srdca i krvný tlak, prehĺbi dýchanie. Napriek tomu, ak ste si na kávu zvykli a doktori vám nepovedia opak, pokojne si dajte jednu, dve šálky denne. Podľa novodobých štúdií totiž menšie množstvo kávy (do 150 mg denne) nastávajúcej maminke ani plodu neublíži.

Pikoška: Ak dojčíte, maximálna kávová dávka pre vás je cca 200 mg na deň. Pre lepšiu predstavu: 5 šálok denne je asi 300 mg.

Naozaj káva dehydruje?

Ach ten pitný režim. Niekto odporúča vypiť dva litre, niekto tri, a sú doktori, ktorí odporúčajú liter a pol. A potom sú tu tí, ktorí strašia, že po vypití šálky kávy sa tento režim úplne naruší, pretože káva má dehydrovať a vyvolávať smäd.
Pravda je, že kofeín mierni diuretický účinok (zvyšuje vašu potrebu odskočiť si malú), ale ak kávu pijete bežne, ani si to nevšimnete. Štúdie, ktoré porovnávali kávičkárov s nekávičkármi ukázali, že káva nijako zvláštne nedehydruje, samozrejme ak neprekročíte odporúčanú dennú dávku kofeínu.

Pikoška: Lekári odporúčajú denne 300 až 400 mg kofeínu. Pritom v jednom espresse nájdeme asi 65 mg.

Ožltnú mi po káve zuby?

Strach každej kávičkárky, ktorej záleží na príjemnom vzhľade. Podľa viacerých informácií káva rovnako ako čokoláda, červené víno, čierny čaj a cigarety, farbí zuby nepekne dožlta. Ako to naozaj je? Tu sú v hre rôzne záujmové skupiny a lobby, preto ťažko nájsť štúdie, ktoré sa zhodujú v odpovedi. Podľa jednej z nich škodí sklovine aj biele víno kvôli obsahu kyselín.
V každom prípade, poškodzovanie skloviny je dlhodobý proces a mnoho vecí ho ovplyvňuje. Káva s nimi jednoducho reaguje, rovnako ako takmer všetky potraviny. A tiež tu funguje genetika. Niekto môže piť litre kávy a mať zuby biele a niekto si môže zuby drhnúť do aleluja a po bielych perličkách ani stopy. Môžeme poradiť len dobrú ústnu hygienu a pravidelné návštevy u zubného lekára a môžete si dopriať aj kávu aj pohár vínka.

Foto: pexels.com