V týchto dňoch otvárajú základné školy na Slovensku svoje brány budúcim prváčikom. Prebiehajú zápisy do prvého ročníka, udalosť, ktorá je pre dieťa niečím novým, pre rodiča však začiatkom starostí. Prvý zoznam toho, čo treba kúpiť sa rozširuje, vecí stále viac a viac pribúda… . Mať doma prváča – to nie je len tak. 

Poradíme vám, čo robiť, aby vás prvý ročník nezruinoval ešte skôr, ako začne. Najmä finančne.

Čo je zdarma a čo nie

Šlabikár dostane dieťa od školy zdarma. Ostatné – doplnkové pomôcky- musí financovať rodič. Sú to najmä špeciálne pracovné zošity na trénovanie prvých ťahov, ceruzky, podložky či perá. Niektoré školy ponúkajú rodičom tzv. “štartovací balíček.” Za určitú sumu im škola potrebné veci obstará a rodič má aspoň o jednu starosť menej. Iba o jednu.

Pokračujeme nákupom školskej tašky, ktorá je najväčšou finančnou položkou. Prezúvky, vrecúška, potreby na telocvik, školské dosky, perá, ceruzky, peračník… ešte sme len začali a už sa suma šplhá na dve stovky. Ak máte prváčikov dvojičky, počítajte krát dva.

Nesmieme zabúdať ani na financovanie obedov či školskej družiny. Tieto poplatky sa uhrádzajú vopred, najčastejšie počas letných prázdnin. Sú školy, ktoré ponúkajú poistenie osobných predmetov dieťaťa – to môžu byť ďalšie výdavky. Poplatky na triedny fond, príspevky na hygienické pomôcky, atď…čo škola, to iné pravidlá.

Aby vás škola nezruinovala

Odborníci na finančné správanie odporúčajú rodičom budúcich prvákov nasledovné rady:

-že budete mať prváka, viete už dlho. Nenechávajte finančnú stránku školskej výbavy na poslednú chvíľu. Bude vás to menej bolieť.

-predmety, ktoré “nepýtajú jesť” si kupujte priebežne, hoc i dva roky vopred. Veď ceruzky, pastelky, voskovky či obaly môžu zatiaľ v skrini oddychovať.

-odkladajte si aspoň pár eur, ak je to možné, bokom. Dve či tri odložené eurá mesačne na školu sa počas dvoch či troch rokov šetrenia dokážu vyšplhať na zaujímavú čiastku. Babka k babce…budú kapce. 🙂

-ak máte vzťah ku ručným prácam, využite to. Ušite svojmu dieťaťu veselé vrecúško na prezúvky či na telocvik. To, čo usporíte, síce nie je žiadna sláva, avšak kvalita ručnej práce je úplne inde.

-sú položky, ktoré musíte zakúpiť tesne pred nástupom do prvého ročníka: prezúvky alebo potreby na telesnú výchovu. V tomto prípade vám hrajú do kariet akcie a zľavy u obchodníkov, využite to.

-pri výbere školskej tašky majú deti väčšie “oči” ako rodičia. Ak letia na rozprávky o autách či Mackovi Puf, budú tašky s týmto motívom veľkým lákadlom. Je však potrebné nájsť kompromis. Ak ich taška s motívmi po roku omrzí len preto, že majú radi iné rozprávky, budú odmietať aj “neaktuálnu” tašku. Vy ste za ňu zaplatili veľa peňazí a po roku ju odložiť len kvôli motívu je pánske huncúctvo. Ak je to možné, voľte na taške neutrálnejšie vzory.

 

Zdroj: www.education.costhelper.com | Foto: www.pixabay.com, www.flickr.com, www.freegreatpicture.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Ajka
V tomto živote som žena. Matka dvoch teenagerov, šéfka, kuchárka, sem-tam krajčírka, upratovačka, lekárka a keď treba, odborníčka na všetko. Ani ja nečítam návody, nemyslím na to, čo bolo, ani na to, čo bude. Žijem tu a teraz a viem jedno - nemôžete dať životu krajší dar, ako vlastné šťatie.