Týchto pár riadkov je určených pre čitateľov, ktorí majú záujem dozvedieť  sa, aký zmysel majú vianočné sviatky v živote jedinca zvaného homo sapiens. Krátky manuál možno pomôže tým, ktorí odmietajú stať sa uzlíkom nervov, vyčerpanými jedincami s hlavami padajúcimi od únavy do majonézového šalátu.

 

POZITÍVNE MYSLENIE  A MEDITÁCIA

Uvarte si víno s prídavkom škorice, klinčekov a popíjajte ho  veľkými dúškami. Vychutnávajte si jeho aromatickú chuť a vdychujte vôňu škorice. Škorica vám pomôže získať pozitívne myslenie prepotrebné v dnešnej ťažkej dobe predvianočnej. Pozorne čítajte ďalej, nezabudnite na veľké dúšky.

STRATEGICKÝ PLÁN

Urobte si zoznam činností, ktoré treba stihnúť do príchodu Ježiška (Santa Klausa, Deda Mráza a iných bytostí v čase od 24 do 25. Decembra). Každú druhú položku zo zoznamu vyčiarknite, jedná sa hlavne o položky typu – upratanie celého bytu, pečenie vianočného pečiva, lovenie kapra, kupovania zbytočných darčekov…..

RELAXÁCIA

Choďte sa poriadne vyspať, vína ste vypili už dosť. Spite sladko a snívajte krásne sny. Ráno po prebudení vypite plný pohár pomarančovej šťavy, niektorým pomôže aj nálev zo zaváraných uhoriek.

DARČEKY

Čo robiť, keď v peňaženke  je viac  účteniek, vizitiek, zľavových kartičiek ako peňazí? „Kto z mála dáva, dvakrát dáva, “ hovorí príslovie. Peniažky rozdeľte medzi obdarovaných, priložte k nim vtipnú kartičku na čo ich majú použiť a zbavíte sa frustrujúceho pocitu v nákupných centrách, kde je teraz pred Vianocami všetko strašne drahé. Pozor, táto rada sa netýka malých homosapiensov, lebo tí ešte veria na Ježiška, Santa Klausa, Deda Mráza a iné bytosti! Im musíte darček kúpiť, alebo vyrobiť.

UPRATOVANIE

Preskakujeme, nevšímame si ho, ignorujeme. Z praktických, ľudských, zdravorozumných dôvodov. Po sviatkoch vianočných bude náš byt zase špinavý – koberec zatrúsený, prach na nábytku znovu naviaty, okná zadymené od prskaviek, pirátov a výbušnej plameňotechniky.

VIANOČNÉ PEČENIE

Kto bez neho nevie žiť, tak nech pečie. Jeho problém. My radíme preskočiť aj tento krok. Každý má babičku na dôchodku, s dostatkom voľného času. Babička sa  potrebuje realizovať a cítiť užitočná. Určite napečie úžasné vianočné koláčiky. Má dlhoročnú prax vo vianočnom pečení, pozná všetky finty klasického pečenia a hlavne neprepadne depresii, že deti vyleteli z hniezda a ona je už k ničomu. Kto babičky nemá, investuje do kúpených koláčikov, alebo si ich dá upiecť u profesionála. Zamedzí tým vzniku nepodarkov, typu: „Ani Punťa to už nechce žrát“.

KAPOR  A INÉ RYBACINY

V časoch dávnominulých bol muž lovcom, v časoch ťažko prítomných by  sa loveniu mal vyhnúť. Šanca, že chytí na udicu kapra alebo inú rybu je mizivá. Šanca, že sa s rybačky vráti v stave Opica z cirkusu Humberto, mokrý a špinavý, veľmi reálna. Za hnutie Greenpeace a hnutie Dajte pokoj nemým tváram vás chceme požiadať: „Kúpte si filé, najlepšie už obalený polotvar.“ Ušetríte kopu času sebe a ušetríte život aj Nemovi, Willymu a iným rybičkám.

NÁKUPNÉ ORGIE V SUPERMARKETOCH

Príchodom Vianoc sa väčšina obyvateľstva obáva hladomoru a tak vypracováva dlhý menný zoznam všakovakých druhov potravín a otravín v znení: Štyri chleby málo, radšej päť. Koľko mám zobrať šunky? Ty berieš iba bedničku piva!!!!!!Bude nám stačiť tých 6 tašiek potravín na Vianočné sviatky? Budete mať otvorené aj na Štedrý večer o pol siedmej, keby sme niečo zabudli?Ušetrite si tento stresový moment, zmierte sa s tým, čo máte v chladničke, mrazničke, špajzi, v barovej skrinke. Hladomor nepríde, nebol u nás dlhé roky, myslíme od roku 1947.

ViANOČNÝ STROMČEK

Nepílime, nerežeme ani nestíname na vlastnú päsť v lese. Fakt sa dá aj kúpiť. Živý, voňavý alebo mŕtvy, umelý. Minimálne 2 týždne pred Vianocami skontrolujeme elektrické sviečky a kúpime náhradné. Táto rada platí aj pre háčiky, na ktoré vešiame ozdoby. Pobehovať po obchodoch s elektrickými sviečkami a zháňať náhradné žiarovky síce patrí k vianočnému folklóru, ale vyčerpáva nervovú sústavu homosapiensa muža aj ženy. Zdobenie stromčeka prenechávame vašej fantázii, ale pamätajte: „Čím vyšší a väčší stromček, tým viac práce so zdobením aj s odzdobovaním. Čo je malé, to je milé.“

BALENIE DARČEKOV

Nebalíme, vkladáme do taštičiek na to určených. Každý rok ich odkladáme a na ďalšie Vianoce ich znovu nachádzame. Veľmi praktický kolobeh.

PRÍPRAVA VEČERE

Objavte v sebe organizačný talent. Ani šéfkuchár nevarí sám. Zapojte do prípravy všetko, čo má ruky a nohy. Punťa vynechajte, môže všetko požrať. Akváriové rybičky tiež, utrpeli by traumu pri pohľade na spolubratov obalených v strúhanke. Urobte z prípravy večere napínavú súťaž v krájaní zemiakov do šalátu, v šúpaní cibule, obaľovaní filé a dekorovaní vianočnej tabule. Do priamej činnosti sa nezapájajte, ste predsa rozhodca a fanúšik týchto súťaží. Povzbudzujte súťažiacich hlasnými výkrikmi: „Super, už si nakrájal všetky zemiaky. Panebože, to je krásne ozdobený stôl.“ Dávajte žlté karty pri prílišnom konzumovaní potravín určených pre vianočné pohostenie atď. Fantázii a vašim managerskym schopnostiam sa medze nekladú.

VIANOCE  A ICH VÝZNAM

Dali ste na stôl prázdny tanier pre prípadného pocestného? Prekrojili ste jabĺčko? Sú pod taniermi šupiny z kapra? Chutila vám oblátka s medom? Už vedia vaše deti niečo o narodení Ježiška? Ste všetci spolu a myslíte na tých, ktorí s vami byť nemôžu? Majú vaše deti hviezdičky v očkách a radostné očakávanie? Tak zhruba o tom a ešte aj o všeličom inom sú Vianoce.

Šťastné a Veselé Vianoce Vám všetkým  prajeme ♥

Foto: Pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Zdenka
Verím, že ľudia sú vo svojej podstate dobrí a majú láskavé srdce. Očakávam, že čo dám to aj dostanem. Viem, že bez detského smiechu by bol náš svet veľmi prázdnym miestom. Mama je najhodnotnejší titul aký môže žena dostať.