Ak rozmýšľate nad tým, že vášmu bábätku je pomaly čas dávať aj inú stravu, ako je materské mliečko, v tomto článku sa dočítate, ako, kedy a s čím začať tak, aby ste minimalizovali problémy s trávením a vznik rôznych alergií.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča výlučne dojčenie dieťatka do 6. mesiaca života. Materské mliečko poskytuje dieťatku všetku výživu, ktorú potrebuje. Takže každá mamička, pokiaľ má dostatok mliečka, si môže dovoliť luxus šesťmesačného výlučného dojčenia – bez podávania akýchkoľvek ďalších tekutín, ako je čaj alebo voda. U mamičiek, ktoré z rôznych dôvodov nemôžu dojčiť a podávajú svojim bábätkám umelú výživu, sa odporúča začať s prikrmovaním od 5. mesiaca života.

S čím a ako začať?

Začíname zeleninou na obed. Môže sa začínať aj s ovocím, ale keďže je ovocie sladké, deťom rýchlo zachutí a potom môžu odmietať rôznorodú chuť zeleniny. Preto sa odporúča začať zeleninou a neskôr pokračovať ovocím.

Základné pravidlo, ktoré treba dodržiavať je, že vždy zavádzame iba jednu novú potravinu. Počkáme 2-3 dni, či sa neobjaví nežiaduca reakcia ako je vyrážka, vracanie, hnačka, bolesti bruška. Ak dieťa príjme potravinu bez problémov, zavádzame ďalšiu novú potravinu, môžeme aj v kombinácii s už tolerovanou. Zeleninu očistíme, dôkladne umyjeme, nakrájame a varíme na vode do mäkka – bez soli a korenia! Uvarenú zeleninu zmixujeme  aj s vodou do redšej polievky. Do hotového príkrmu môžeme pridať lyžičku kvalitného olivového oleja. Dieťatku príkrm ponúkame umelohmotnou lyžičkou.

Medzi potraviny, ktoré sú vhodné na začiatky prikrmovania patria: mrkva, tekvica, cuketa, karfiol, brokolica, kaleráb, ryža, zemiak, petržlen, jablko, hruška, banán. Neskôr môžeme do jedálnička zaradiť kel, cibuľu, paradajku, čerešne, čučoriedky, atď.

Ako pridávať chody?

Začíname obedom. Ak dieťatko dobre toleruje ponúkané potraviny, za 2-3 týždne môžeme pridať večeru. Na večeru mu ponúkneme obilninovú kašu, ktorá môže byť pripravená na vode, alebo aj z materského mlieka. Na trhu sú dostupné rôzne druhy mliečnych aj bio nemliečnych kašičiek (ryžová, pohánková, pšenová, kukuričná a ich kombinácie). Do hotovej kašičky môžete nastrúhať jabĺčko alebo banán. Za ďalšie 2-3 týždne pokračujeme  ovocím na desiatu, nasleduje olovrant a ako posledné zavádzame raňajky. Na raňajky už môžeme dieťatku ponúknuť kúsok pečiva s maslom. Nepreferujte u detí celozrnné výrobky, radšej začínajte bielym pečivom.

Čo mliečne výrobky, mäso, strukoviny a lepok?

Mäso by ste mali zaradiť do jedálnička dieťatka zhruba okolo 8. mesiaca. Začínajte vývarom, neskôr pridajte pomixované alebo nadrobno nakrájané mäsko. Vhodné je morčacie, teľacie, zajačie a kuracie bio mäso. Raz do týždňa je vhodné mäso nahradiť uvareným vaječným žĺtkom.

Mliečne výrobky zaraďujeme do jedálnička dieťaťa od 10. mesiaca vo forme jogurtov (výlučne smotanové, biele, neskôr s ovocím), syrov – najlepšie parené (nie údené, nie plesňové, nie slané, nie tavené).

S lepkom by sa malo dieťa stretnúť do 7. mesiaca života, ešte počas trvania imunologického okna. Najlepšie vo forme ovsených vločiek, ktoré sa uvaria a zmixujú v polievke. Použiť môžete aj bezvaječné cestoviny.

Zo strukovín môžete použiť lúpanú červenú šošovicu a mladý hrášok. S ostatnými strukovinami, ako je fazuľa, radšej chvíľu počkajte.

Aké tekutiny podávať?

Je veľmi dôležité neprestávať s dojčením počas zavádzania príkrmov. Dojčenie má ochrannú funkciu pred vznikom rôznych potravinových alergií, zlepšuje prijatie potraviny organizmom, urýchľuje trávenie. Okrem materského mliečka môžete začať dieťatku ponúkať neochutený čaj, napr. rooibos, feniklový čaj, ovocné bio čaje. Neodporúča sa harmančekový čaj, ktorý má laxatívne účinky. Ďalej môžete dieťaťu ponúkať neochutené dojčenské vody.

Čomu sa vyhýbať do 1. narodenín?

–          Nesoliť pripravované príkrmy – soľ zaťažuje nezrelé obličky dieťatka!

–          Nesladiť – nenamáčať cumlíky do cukru a medu, neponúkať cukrovinky!

–          Nepodávať kravské mlieko, tvaroh, termixy, pudingy a rôzne jogurtové dezerty.

–          Nepodávať deťom údené výrobky (klobásy, salámy, paštéty, …)!

–          Nepodávať morské ryby, huby, orechy a mak!

–          Jahody, med a vaječný bielok patria medzi výrazné alergény! Opatrne s nimi.

Poznámka: článok je výlučne názorom autora a nenahrádza konzultáciu s pediatrom alebo výživovým poradcom.

Foto: depositphoto.com