Biť či nebiť? Veru, už dávno máme za sebou časy, kedy sa matka zaháňala na neposlušné dieťa drevenou lyžicou a kričala: “Počkaj, až tvoj otec príde domov!” Časy sa zmenili a “jedna výchovná” na udržanie rešpektu nadobudla rôzne podoby. 

Známe osobnosti svetového showbiznisu prezradili, ako vychovávajú svoje deti. A vyzerá to tak, že s niektorými potomkami sa vôbec nemaznajú. 🙂

Keď trest, tak nech páli ako oheň!

Televízny kuchár Jamie Oliver pre denník Irish Independent priznal, že deti vychováva a trestá na naše pomery bizardným spôsobom. Ak neposlúchajú, ako trest musia zjesť chilli. “Biť deti nie je príliš populárne, účinné, ani legálne. Preto ak ste kuchár ako ja, máte niekoľko možností.” Jednou z nich boli ohnivé papričky Scotch Bonnet, ktoré v Guayane nazývajú “ohnivá guľa”. Vždy, keď niektoré z detí neposlúchalo, muselo zjesť kus čilli. Veľmi rýchlo si zapamätali, za aké hranice môžu alebo nemôžu ísť.

Rozhádzané hračky vyhadzovala

Speváčka Madonna priznala, že rozhádzané hračky vyhadzovala. “Ak po jednom alebo dvoch napomenutiach moje deti neposlúchli a rozhádzané hračky si neupratali, tie okamžite skončili v koši.”

Herečka Jesicca Alba využíva u svojich detí starú overenú klasiku. “Moje deti majú zlozvyk hneď všetko brať z ruky a ničiť, čo ten druhý postaví či urobí. Poviem: Otoč sa do kúta nosom ku stene. Ak za desať sekúnd povie, že je hotový, upozorním ho, že voľba trestu nie je na ňom. Potom musí v kúte stáť ešte dve minúty”

Kate Winslet známa z filmu Titanic či sci-fi Divergencie priznáva, že je prísna matka. “Som prísna matka, nikdy nedovolím, aby moje deti išli spať po desiatej večer. Deti musia veľa spať. Ak to tak nie je, nemôže ich telo správne fungovať. Tiež vedia, že na posteli sa neskáče. Toto je u nás prísne zakázané.”

Dieťa… a čo teraz?

Výborným inšpiratívnym výchovným tipom pre všetky mamičky je kniha americkej spisovateľky Pamely Druckerman “Dieťa… a čo teraz? Vtipne, s nadhľadom a nenútene ponúka svoje tipy na výchovu detí, ktoré “odkukala” v Paríži. Tu je malá ukážka z knihy:

“Všetky tehotné ženy majú obavy. Napokon, vytvárate novú ľudskú bytosť. A pritom niektoré z nás ledva dokážu pripraviť večeru. V Amerike sa však z tehotenských obáv stala nová olympijská disciplína. Tehotné Francúzky si o gravidite prečítajú možno jednu, či dve knihy. Ale rozhodne to nepovažujú za povinné čítanie. Ani necítia potrebu vopred si vybrať nejakú výchovnú filozofiu. V tom, či je nastávajúca mamička pripravená a informovaná alebo pri večeri recituje zoznam možných vrodených chromozómových porúch, je zásadný rozdiel. Nosiť pod srdcom dieťa je oveľa záhadnejšie a zmysluplnejšie než čokoľvek, čo ste doteraz spravili (s výnimkou predchádzajúcich tehotenstiev a chovu mačiek). Pokojne sa do tohto závažného procesu celá vžite, ale nepokúšajte sa ho manažovať. A nepotrebujete ani žiadneho posvätného guru. Potrebujete počúvať len jeden dôležitý hlas – váš vlastný.”

Zdroj: www.independent.ie, www.todaysparent.com, kniha Dieťa… A čo teraz? | Foto: www.publicdomainpictures.net, www.flickr.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Ajka
V tomto živote som žena. Matka dvoch teenagerov, šéfka, kuchárka, sem-tam krajčírka, upratovačka, lekárka a keď treba, odborníčka na všetko. Ani ja nečítam návody, nemyslím na to, čo bolo, ani na to, čo bude. Žijem tu a teraz a viem jedno - nemôžete dať životu krajší dar, ako vlastné šťatie.