Pôrod patrí k nezabudnuteľným momentom v živote každej ženy. Len spomienky sú rôzne. To, či si čerstvá mamička odnesie domov okrem novorodenca aj pozitívnu skúsenosť, závisí predovšetkým od pôrodnice, v ktorej rodila. Mamička, ktorá má za sebou skúsenosť zo štyroch pôrodníc sa podelila so svojimi dojmami na internete.

 

Na stránke Nekŕmte nás odpadom nájdeme mnohé príspevky. Ľudia sa vždy radi posťažujú a v mnohých prípadoch dokážu ich príspevky pomôcť iným. V jednom z nich sa rozpísala mamička, ktorá absolvovala štyri pôrody. Dvakrát rodila na Morave a rovnaký počet na Slovensku. Na základe nadobudnutých skúseností sa rozhodla podeliť s ľuďmi o svoj názor a porovnala úroveň pôrodníc vo Vsetíne, Olomouci, v Trenčíne a v Považskej Bystrici. Na záver pridala aj fotku, pričom práve tá zo Slovenskej pôrodnice pôsobí dosť odstrašujúco.

Celý príspevok mamičky o jej skúsenostiach z pôrodnicami:

Moja tour de pôrodnice. Keď už som tejto tour venovala toľko času a energie ( a to všetko ZDARMA) bola by hlúposť nenapísať tu aspoň krátku recenziu. Vsetín, Olomouc, Trenčín a Považská Bystrica – 4 pôrodnice a toľko rozdielov.Moravským pôrodniciam nie je čo vyčítať. Či už zariadenie, odborná stránka alebo prístup personálu k pacientom aj študentom bol takmer bezchybný. Pôrodná asistentka je v Česku naozaj autonómna, pracuje samostatne, odvádza fyziologické pôrody, robí predpôrodné prednášky a cvičenia, stará sa o ženu (neskôr aj o jej dieťa) počas celého tehotenstva a aj v období po pôrode.
Na Slovensku je to trošku ináč. Názov pôrodná ASISTENTKA tu naberá doslovný význam a naozaj táto žena len ASISTUJE lekárovi. Napriek tomu, že má Bc. alebo dokonca Mgr. titul neodvádza fyziologické pôrody sama – stále je to práca lekárov. Pritom mnoho žien, ktoré rodili len s P.A. boli veľmi spokojné a tak by to malo byť. Je to krásna práca byť pri zrode nového života a vidieť úprimnú radosť čerstvých rodičov. Až na zopár “malých” detailov.
1.Nemyslím si, že práca asistentiek alebo sestier je dostatočne finančne ohodnotená.
2.Nemocnice aj pacienti sa sťažujú na nedostatok personálu. Ale k budúcim potenciálnym zamestnancom sa nemocničný personál správa neraz veľmi nepríjemne a namiesto toho, aby študenti zbierali skúsenosti z práce, ktorú raz budú vykonávať, často dokladajú materiál, upratujú, atď.
3.Je pravda, že nemocniciam často chýbajú financie (niekedy až tak, že si pomýlite prax v pôrodnici s natáčaním hororu), ale ešte viac chýba ľudský prístup personálu k pacientom aj ŠTUDENTOM.
Ako teda chceme aby zdravotníci neutekali do zahraničia alebo aby vôbec mali motiváciu tieto odbory študovať????
Kedy konečne štát a jednotlivé oddelenia v nemocnici vytvoria príjemnejšie podmienky pre budúcich zamestnancov?
Som veľmi vďačná za tieto všetky (často aj príjemné) skúsenosti, ale ešte vďačnejšia som za možnosť odísť.
Snáď za raz tá moravská mentalita dostane aj k nám.

A akú skúsenosť s pôrodnicou máte vy? Neváhajte nám napísať do komentára na našom Facebooku.

Zdroj/Foto: Facebook /Nekŕmte nás odpadom