Vedeli ste, že vo Francúzsku nepoznajú rodičia slovné spojenie „problémové deti“? Že tam nenájdete zúrivé, nepríčetné deti ako kričia na celú ulicu a hádžu sa o zem? Naopak, francúzske deti sú vraj veľmi milé a šikovné. Slušne pozdravia, jedia, čo im dajú na tanier a obdobie vzdoru sa ich akoby vôbec netýka. Prečo je to tak? Že by bol ten zázrak naozaj vo výchove a prístupe?

 

Ťažko hodnotiť. Pravdou ale je, že vo Francúzsku sú rodičia menej vystresovaní a viac šťastní. A je aj pravda, že výchova vo Francúzsku sa v niektorých základných aspektoch výrazne odlišuje od výchovy inde vo svete:

Materská a rodičovská dovolenka

Mladé matky vo Francúzsku sa vrátia do práce ani nie 10 týždňov po pôrode. Dlhšia materská znamená neúmerne vysoké finančné náklady. Podľa zákona sa môže matka starať o dieťa viac ako 10 týždňov, ale musí popritom pracovať aspoň z domu pár hodín denne. Avšak v tomto prípade by sa mala vzdať svojho platu v prospech sociálneho príspevku. Vo Francúzsku nie je núdza o zariadenia pre kojencov, takže odísť do práce nepredstavuje pre mamičky žiaden organizačný problém. Od mladého veku je dieťa obklopené novými ľuďmi, pomáhajú mu prispôsobiť sa rýchlejšie a stávať sa v živote nezávislejší.

Spanie vo vlastnej posteli

Deti sa učia spať na vlastných lôžkach, dokonca aj v oddelených spálňach. Ak sa dieťa prebudí počas noci a začne plakať, matka zvyčajne čaká niekoľko sekúnd, aby sa ubezpečila, že jej prítomnosť je skutočne nevyhnutná. Noc, čo noc, si dieťa zvyká spať samé.

Sloboda hry

Francúzski rodičia dávajú svojim deťom v rámci svojich možností, čo najväčšiu slobodu. Len veľmi zriedkavo vidíte rodiča ako sa baví na detskom ihrisku s dieťaťom. Nezasahujú do konfliktov medzi deťmi a nechávajú ich, aby si vyriešili situáciu samé. Dobrým tipom pre rodičov je  nastaviť hranicu medzi nevinnými žartmi a naozaj zlým správaním. Len zlé správanie by malo byť potrestané, aby vaše dieťa poznalo rozdiel.

Prarodičia nie sú opatrovateľská agentúra

Prarodičia hrajú pri výchove a starostlivosti o vnúčatá len podpornú úlohu. Rodinné stretnutia sa obvykle konajú o víkendoch alebo sviatkoch. Môžete vidieť, že starší ľudia pijú šálku kávy alebo pohárik vína v reštaurácii častejšie. Jednoducho im neustála starostlivosť o vnúčatá nezaberá všetok (resp. takmer žiaden) čas. 

Neexistuje „detské jedlo“

Jedlo je jednou z najdôležitejších častí francúzskeho života a prestávka na obed môže trvať 2 hodiny. Francúzski ľudia vyjadrujú silný názor, že je veľmi dôležité zhromaždiť sa na jedlo aspoň raz za deň. Deti a dospelí jedia rovnaké jedlo, pretože vo Francúzsku neexistuje žiadna taká vec ako “detská výživa”. Rodičia síce nenútia deti  jesť to, čo sa im nepáči, ale trvajú na tom, že chcú aby predkladané jedlo aspoň ochutnali.

Slušnosť je najviac

Zdvorilosť a slušné správanie je základ a francúzske deti to vedia. Nikdy nezabudnú pozdraviť svojich hostí a susedov a v autobuse radi ponúknu svoje miesto staršej osobe. Od raného detstva sa učia 4 dôležité zdvorilé frázy: “ďakujem”, “dobrý deň”, “vítame vás” a “zbohom”.

Technika domáceho vzdelávania

Je úplne bežné, že deti vo veku 5 rokov nevedia čítať ani písať, ale rodičov to vôbec netrápi. Detstvo je nádherný čas, keď sa naučíte snívať, objavovať svet a ako byť zdvorilý a zodpovedný. Po nástupe do školy, vo veku 6 rokov, bude na čítanie aj písanie dostatok času.

Nedeľa je deň rodiny

Nedeľa je najlepší čas na piknik v parku, ľahkú turistiku alebo bicyklovanie v prírode. Francúzi berú nedeľu veľmi vážne a spoločné rodinné aktivity si starostlivo plánujú niekoľko dní vopred.


Vreckové pre deti

Počas nákupov deti ostávajú pokojné a nerobia veľký rozruch ani keď im rodičia odmietnu kúpiť cukríky v lesklom obale. Je to možno preto, že deti začnú dostávať vreckové vo veku 7 rokov  a môžu ich minúť tak, ako chcú. Mesačná výška vreckových peňazí sa zvyčajne rovná veku dieťaťa.

Čo na záver? Hádam len, že niektoré veci stojí za to vyskúšať. Tak čo, idete do toho?

Zdroj: brightside.me| Foto: brightside.me; pixabay.com