hra s deťmi, ako vychovať silnejšiu osobnosť

Nie je žiadnym tajomstvom, že osobnosť dieťaťa sa tvorí najmä v ranom detstve. Práve z tohto dôvodu mnoho odborníkov na výchovu radí rodičom, aby deťom venovali toľko pozornosti, koľko je len možné.

Vedeli ste však, že pripraviť dieťa na dospelosť a vychovať z neho silnejšiu osobnosť je možné aj spoločnými hrami? Prinášame zoznam zábavných vzdelávacích hier, ktoré pomôžu rozvíjať skvelé vlastnosti detí.

„Nesúhlasím!“

Hra je určená pre dvoch hráčov. Pointa spočíva v pýtaní sa a argumentácii. Jeden z dvojice sa pýta otázky, druhý odpovedá.

Príklad:

„Akú knihu si čítal v poslednej dobe?“

„Škaredé káčatko.“

Pýtajúci sa by mohol namietať: „Je to zlá kniha, nestojí za prečítanie.“

Úlohou dieťaťa je dokázať, že príbeh je naozaj dobrý a oplatí sa ho prečítať.

Otázky sa môžu, samozrejme, líšiť.

Čo sa deti naučia: obhájiť svoj názor a argumentovať s istotou.

„Každý svojím vlastným spôsobom“

Hra je určená pre skupinu detí. Pred začiatkom si spomedzi seba vyberú vodcu. Potom každé dieťa vyberie určitú činnosť, ktorú by mal vodca urobiť: môže niečo zaspievať, niekam zavolať, začať kotkodákať – neplatia absolútne žiadne obmedzenia. Následne každé z nich príde za vodcom a povie mu, čo chce, aby robil.

Až vtedy sú vysvetlené pravidlá hry – každé dieťa musí spraviť to, čo prikázalo vodcovi. Tie deti, ktoré vybrali nepríjemné úlohy, tak padnú do vlastnej pasce.

Čo sa deti naučia: zaobchádzať s úlohou vodcu vážne a zodpovedne.

hrajte sa s deťmi, pripravíte ich na dospelosť a pomôžete im stať sa silnejšou osobnosťou
Hry môžu napomôcť rozvoju dieťaťa.

„Tvoríme príbeh“

Táto hra dokonale rozvíja detskú predstavivosť. Úlohou je vybrať dieťaťu niekoľko logicky spolu nesúvisiacich slov. Následne treba dieťa požiadať, aby z nich vytvorilo príbeh.

Príklad: les, bicykel, čaj, auto, vlna, mesiac, kožušina, strop, zasnežovanie.

Budete prekvapení, aká je neuveriteľná fantázia vášho dieťaťa!

„Sfúkni sviečku“

Cieľom tejto hry je naučiť dieťa hlboko dýchať. Ukážte dieťaťu, ako sa poriadne nadýchne nosom, nafúkne brucho a pomaly vydychuje ústami, ako keby chcelo sfúknuť sviečku. Keď dieťa chápe pokyny, posadí sa na stoličku cca dva metre od zapálenej sviečky na stole. Dieťa k nej nemôže vstať ani sa mierne prikloniť k sviečke.

Zdroj: brightside.com, Foto: pixabay.com