Asi ten najkrajší pocit pre každého rodiča je, keď vidí svoje dieťa šťastné a usmiate. Podľa toho, či sa dieťatko usmieva alebo plače, viete usúdiť, či je všetko v poriadku. Môže ho niečo trápiť, niečo mu chýbať. Môže ho samozrejme aj niečo bolieť. Ak si myslíte, že život bez bolesti musí byť zákonite úžasný, šťastný a plný radosti, ste ďaleko od pravdy. Rodičia malého Dextera o tom vedia svoje. Ich osobná skúsenosť hovorí za všetko.  

 

Zriedkavá genetická porucha spôsobuje imunitu voči bolesti

Bolesť nás v mnohých prípadoch chráni, učí nás vyhýbať sa tomu, čo nám môže ublížiť a poškodiť náš organizmus. Z tohto hľadiska je bolesť užitočná. Čo však v prípade, keď tento obranný mechanizmus nefunguje? Štvorročný anglický chlapček Dexter Cahill trpí zriedkavou genetickou poruchou, ktorá mu spôsobuje necitlivosť voči bolesti. Ochorenie, ktorým trpí, sa nazýva Hereditárna senzitívna autonómna neuropatia s anhidrózou (HSAN 4.typu). Bolo mu diagnostikované po dlhých 18-tich mesiacoch testovania. Lekári zistili, že obaja Dextrovi rodičia sú nositeľmi génu, ktorý túto poruchu spôsobuje.

Tá sa môže vyvinúť u jedného zo 125 milióna detí. Podnetom pre bolesť býva akýkoľvek silný podnet, ktorý by mohol poškodiť tkanivo tela. Receptory bolesti sa nachádzajú na koži, ale aj vo vnútri našich telesných orgánov. Vnímanie bolesti závisí od aktivity receptorov, ale aj od nervových vlákien, ktoré prenášajú impulzy do mozgu. Ak sú tieto nervové vlákna poškodené, alebo nefunkčné, človek nepociťuje žiadnu bolesť ani pri devastačných poraneniach.

4 ročný anglický chlapček, ktorý necíti bolesť a nikdy neplače, utrpel už mnoho zlomenín a poranení.
4 ročný anglický chlapček, ktorý necíti bolesť a nikdy neplače, utrpel už mnoho zlomenín a poranení.

Neplače a nekričí ani vtedy, keď si zlomí nohu

Život, dnes už 4-ročného chlapčeka, je pre jeho imunitu voči bolesti veľmi nebezpečný a plný nástrah. Jeho rodičia často ani nevedia o tom, že sa zranil, lebo sa nikdy nesťažuje na bolesť. Ako batoľa sa prekvapene díval na rodičov, ktorí sa k nemu prirútili zakaždým, keď spadol. V štyroch mesiacoch, keď mu začali rásť prvé zúbky, zahryzol si nimi do jazyka tak nešťastne, že takmer vykrvácal. Odvtedy prišiel už o tri zuby. Utrpel tiež mnoho rezných rán, škrabancov, modrín a niekoľko zlomením. Zlomil si prst, ruku aj nohu. Začiatkom roka mali v škôlke tanečné vystúpenie a Dexter tak nadšene vyskočil, až spadol a nemohol sa viac postaviť. Nevedel čo sa deje, nekričal, ani mu nevyhŕkli  slzy. Iba si uvedomoval, že nemôže vstať zo zeme.

Neskôr sa zistilo, že si zlomil holennú kosť. Keď učiteľka zatelefonovala jeho mame, tá celú cestu do škôlky preplakala z obáv o syna. Očakávala, že Dexter bude rozrušený, no on tam pokojne sedel, obklopený personálom škôlky a vypytoval sa zdravotníkov na lekárske nástroje. Keď sa k nemu jeho mama sklonila, povedal iba: „Ahoj mami!”. V nemocnici mu nepodali ani morfium, pretože ho nepotreboval. Jediné o čo požiadal, bola lízanka.

Minulé leto, keď sa Dexter hral v detskom bazéniku a špliechal vodu okolo seba, prišla k nemu jeho malá sesternica. Namočila si prst do vody a vykríkla od prekvapenia, aká bola tá voda v ňom studená. Až vtedy si rodičia uvedomili, že by sa mohol Dexter podchladiť. „Ľudia si myslia, že Dexter je superhrdina. On je však veľmi krehký. Môže ho postihnúť zápal slepého čreva, no on o tom nebude vedieť, lebo žiadnu bolesť nepocíti,” povedala chlapcova mama. Chýba mu pud sebazáchovy. Musí sa preto učiť, čo je preňho nebezpečné, čo by mu mohlo ublížiť. Rodičia boli napokon nútení pristúpiť k zmene bývania. V starom dome bolo totiž príliš veľa nebezpečných zákutí. Ostré rohy a hrany zakrývali mäkkým penovým materiálom. Z bezpečnostných dôvodov tam nainštalovali aj klimatizáciu, lebo Dexter nedokáže povedať, či mu je zima alebo teplo. Nový dom je moderný, otvorený a priestranný. A hlavne bezpečnejší. Jeho mama dúfa, že keď jej synček dospeje, bude schopný postarať sa sám o seba. Pripúšťa však, že ho na tejto ceste čaká ešte veľa zranení.  „Musí sa naučiť neubližovať si, aj keď ho bolesť nezraňuje,” povedala.

Zdroj/Foto: dailymail.uk.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk