AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Tento hrozivý prípad sa stal v Instanbule. Z ničoho nič sa deväťročnému chlapcovi zastavilo srdiečko po tom, čo si zahryzol do svojho obľúbeného hot-dogu. Je pravdou, že jeho sústo bolo dosť veľké, ale toto nebol dôvod. Ten je ešte viac zarážajúci. Počuli ste už o “Brugadovom syndróme”?

Veľký kus, ktorý si dieťa odhrýzlo spôsobil, že nakopol jeho Nervus Vagus (blúdivý nerv), ktorý pochádza z mozgu a prechádza cez krk, spája orgány, vrátane srdca s nervovým systémom. To spôsobilo abnormálny srdcový tep a následnú zástavu srdca, napísali autori štúdií, ktorí identifikovali tento hrozný incident ako zriedkavé genetické ochorenie zvané “Brugadov syndróm”.

Postihuje srdce, lebo sa vyznačuje elektrickými abnormalitami. Jeho priebeh je väčšinou bez príznakov a býva diagnostikovaný až vo veku 42 rokov. Pokiaľ v rodinnej anamnéze nie je záznam o dedičnosti tohto ochorenia, ťažko povedať, že ním trpíte. Zatiaľ, čo srdcová porážka môže viesť k smrti, chlapec bol resuscitovaný a zachránený vďaka špičkovému implantátu, ktorý vydáva elektrické impulzy pri ďalšom srdcovom zlyhaní.

Podľa štúdií tento syndróm postihuje len 4 z 1000 ľudí. Je to vzácne dedičné ochorenie, ktoré je závažné. Chlapec mal obrovské šťastie, že dostal ihneď pomoc a ešte k tomu so špičkovým vybavením, ktoré nemajú všade.

Zdroj: cosmopolitan.com | Foto: Instagram

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Rurinka P.
Som taká, že rada píšem o všetkom, čo ma zaujme. Celkovo sa zaujímam, čo sa kde deje a najviac milujem príbehy zo života a tiež rôzne zaujímavosti. Milujem hudbu, módu, cestovanie, deti, tanec.Som empatická, citlivka ale s tým sa moc nechválim :D ale tiež som niekedy zbrklá a všetko by som chcela hneď. Rada skúšam nové veci a žiadnym výzvam sa nebránim. Dúfam, že si na mňa zvyknete a budú sa Vám moje články páčiť :)