Tento hrozivý prípad sa stal v Instanbule. Z ničoho nič sa deväťročnému chlapcovi zastavilo srdiečko po tom, čo si zahryzol do svojho obľúbeného hot-dogu. Je pravdou, že jeho sústo bolo dosť veľké, ale toto nebol dôvod. Ten je ešte viac zarážajúci. Počuli ste už o “Brugadovom syndróme”?

Veľký kus, ktorý si dieťa odhrýzlo spôsobil, že nakopol jeho Nervus Vagus (blúdivý nerv), ktorý pochádza z mozgu a prechádza cez krk, spája orgány, vrátane srdca s nervovým systémom. To spôsobilo abnormálny srdcový tep a následnú zástavu srdca, napísali autori štúdií, ktorí identifikovali tento hrozný incident ako zriedkavé genetické ochorenie zvané “Brugadov syndróm”.

Postihuje srdce, lebo sa vyznačuje elektrickými abnormalitami. Jeho priebeh je väčšinou bez príznakov a býva diagnostikovaný až vo veku 42 rokov. Pokiaľ v rodinnej anamnéze nie je záznam o dedičnosti tohto ochorenia, ťažko povedať, že ním trpíte. Zatiaľ, čo srdcová porážka môže viesť k smrti, chlapec bol resuscitovaný a zachránený vďaka špičkovému implantátu, ktorý vydáva elektrické impulzy pri ďalšom srdcovom zlyhaní.

Podľa štúdií tento syndróm postihuje len 4 z 1000 ľudí. Je to vzácne dedičné ochorenie, ktoré je závažné. Chlapec mal obrovské šťastie, že dostal ihneď pomoc a ešte k tomu so špičkovým vybavením, ktoré nemajú všade.

Zdroj: cosmopolitan.com | Foto: Instagram