Dokiaľ sme nemali deti, nemuseli sme si dávať pozor na jazyk. Mohli sme robiť, čo sme chceli (alebo to, čo nám dovolil finančný rozpočet). Teraz, keď sú na svete, vedia nás nepekne odhaliť. Raz-dva nájdu v koši obal od čokoládovej tyčinky a označia nás za páchateľa. Skúsme si tieto veci nechať radšej samy pre seba!

Nemáme doma hlupáčikov, ale múdrych malých ľudí. O niektorých veciach tušia, no pred inými je ich lepšie ochrániť. Veď na to, aby sa trápili nad vojnou v Sýrii, predsa len majú čas.

1.Maškrtenie

Naše dokonalé detičky tušia, že zjeme všetko, čo nám príde pod ruku. Často v štádiu absolútneho vyčerpania siahneme po inkrimininovaných tyčinkách, aby sme si doplnili energiu. Výčitky ospravedlňujeme predmenštruačným syndrómom, hádkou v robote či s partnerom. Nabudúce však treba ten obal zatlačiť ešte hlbšie do koša alebo rovno do smetiaka pred domom.

2. Z toho, že momentálne neznášajú zeleninu, sa nezrúti svet

To ich prejde, i keď to tak nevyzerá. Tiež ste v detstve nenávideli špenát a karfiol? Deti prechádzajú fázami chcem, nechcem. Keď im však budete zeleninu ponúkať pravidelne, príde čas, kedy dobrovoľne siahnu po mrkve. Ale z ohrdnutého nošteka nad čerstvo uvareným špenátom naozaj netreba robiť tragédiu.

mother a dolther

3. Brutálna hádka s partnerom

Každý vzťah sa raz za čas dostane do konfliktu. Príčin môžeme nájsť viac, než by sme si želali. Emocionálny tlak, kedy jednoducho už potrebujeme „vypeniť,“ rozdielny prístup vo výchove, nesplnenie sľubov či milión ďalších príčin. Ak však jeden z rodičov používa dieťa ako svojho spojenca a zaťahuje ho do konfliktu dospelých, robí veľkú chybu. Dieťa nie je psychológ, má právo na detstvo a nepotrebuje počúvať, že otecko je idiot.

4. Keď zaspia, konečne máte čas pre seba

Práve vtedy nemusíme po milióntykrát odpovedať na otázku „prečo“. Môžeme si urobiť čas pre seba, oddychovať, či pokúšať sa variť. Čomu sa venuje drvivá väčšina mám, keď ich dieťa konečne zaspí? To si môžete pozrieť v nasledovnom videu: 5 vecí, ktoré robia všetky maminy, po tom, čo ich deti konečne zaspia!

5. Pôrod bolí

Aj vám prebehne mráz po chrbte, keď sa dieťa začne zaujímať o to, ako sa dostalo do bruška? Len mu preboha nezačnite rozprávať o bocianoch! „Keď sa muž so ženou milujú, tá láska je tak silná, že blá blá blá… Nechceš sušienku?“ snažíme sa zmiasť nášho malého detektíva. Skúste mu to vysvetliť vzhľadom na jeho vek. Ak to zvládnete, prichádza ďalšia otázka. A ako pôjde dieťatko von? Jednoducho tak, ako sa tam dostalo. To, že to bolelo, si necháme radšej pre seba, však?

6. Aj mamy sa boja

V prvom rade o deti a o ich budúcnosť. Radšej vypíname správy, aby sme nezaťažovali ich malé múdre hlavičky. Nepovieme im, ako nás veľmi bolí, že žijeme vo svete, kde sa zabíjajú aj deti. A že najväčší strach má žena od dňa, čo sa z nej stala mama.

7. Finančná situácia je nafigu

A vtedy je to poriadny stres. Počítame ako vieme, no niekedy je náš finančný rozpočet napätý na prasknutie. Deti, teda tie menšie, netušia, že naša výplata nie je vreckové, ktoré môžeme minúť na sladkosti. Nevedia o nečakaných výdavkoch, ktoré nám môžu urobiť poriadny škrt cez rozpočet. Môžeme im však vysvetliť, že láska k nim sa nemeria v materiálnych veciach. Vlastne ony to určite vedia.

8. Tajomstvá iných detí

Ak vám kamoška povie, že jej Hanka je zaľúbená do vášho Tomáška, nechajte si to pre seba. Možnože si samé pamätáte z ranného detstva, ako nás ranilo, keď rodičia vyzradili naše tajomstvá. Ak sa to stane viackrát, deti nám prestanú dôverovať. Preto berme vážne ich malé-veľké tajomstvá.

Foto: freepik.com Zdroj: romper.com